5 dekabr Beynəlxalq Könüllülər Günü münasibətilə AMEA-nın prezidenti “MEK könüllüləri”ni təbrik edib
05.12.2024 18:15
Təbrikdə deyilir:
“Müasir Azərbaycanda könüllülük hərəkatının yüksəlişi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra könüllülük sahəsində əsl inkişaf başlayaraq dövlət və özəl sektor, vətəndaş cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq sahəsində insanları könüllü şəkildə cəlb etməyə, onların sahə təcrübəsindən yararlanmağa mühüm önəm verilib. 1998-ci ildə Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyi, BMT-nin İnkişaf Proqramı və BMT Könüllüləri Proqramının birgə layihəsi fəaliyyətə başlayıb və bu proqramın nəticəsində Azərbaycanda güclü könüllü komandası yaradılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bu sahəyə yüksək diqqət və qayğısı, fəal dəstəyi könüllülüyün bugünkü yüksək inkişaf səviyyəsinə çatmasını təmin etməklə yanaşı, gənclər üçün yeni fürsətlər yaradıb. 2009-cu ildə Milli Məclisin “Könüllü fəaliyyət haqqında” Qanun qəbul etməsi Azərbaycanda könüllülük fəaliyyətinin inkişafında təkanverici rol oynadı, “ASAN” könüllülük hərəkatı ilə də könüllülərin dövlət orqanlarının fəaliyyətinə cəlb edilməsi kimi böyük məktəb yarandı. Xüsusilə son illərdə Azərbaycanın yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyi mötəbər beynəlxalq tədbirlərin təşkilinə ümumilikdə on minlərlə könüllü cəlb olunub. Belə tədbirlərin keçirilməsi nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq miqyasa çıxarılacaq böyük potensiala malik, eyni zamanda, təcrübəli könüllü bazası formalaşıb.
Könüllülük gənclərimizin həyat tərzinə çevrilərək bir çox fəaliyyət sahələrinə nüfuz edib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanası da öz kreativliyi, təşəbbüskarlığı, innovativ düşüncə tərzi və müasir dünyagörüşlü gənclərin kitabxana fəaliyyətinə cəlb edilməsi ilə bu elm məbədinin əhatə dairəsinin genişlənməsinə şərait yaradıb, maraqlı və genişmiqyaslı tədbirlərin keçirilməsində, eləcə də kitabxananın həyata keçirdiyi sosial və kreativ yönümlü layihələrdə yaxından iştirakını təmin edib. AMEA prezidentinin dəstəyi ilə Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynovun 24 iyun 2024-cü il tarixli əmrinə əsasən Azərbaycan kitabxana məkanında ilk dəfə olaraq AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “MEK könüllüləri” fəaliyyətə başlayıb.
AMEA-da ilk dəfə könüllü hərəkatı məhz Mərkəzi Elmi Kitabxanada yarandı və bir neçə aydır ki, könüllülər kitabxana işi sahəsində praktiki bilikləri mənimsəyir, spesifik istiqamətlər üzrə fəaliyyətə cəlb olunaraq peşəkar kitabxanaçı kimi formalaşır, eləcə də MEK-də iş effektivliyinin yüksəldilməsində yaxından iştirak edirlər.
Beynəlxalq Könüllülər Günü münasibətilə bütün könüllüləri, o cümlədən Mərkəzi Elmi Kitabxananın könüllülərini təbrik edir, işlərində uğurlar arzulayıram.

The President of ANAS congratulated the “CSL volunteers” on the occasion of 5 December-International Volunteer Day
05.12.2024 18:15
The congratulation states:
“The rise of the volunteer movement in modern Azerbaijan is associated with the name of the National Leader Heydar Aliyev. It was precisely after the return of the Great Leader Heydar Aliyev to power that significant progress in the field of volunteering began. Cooperation was strengthened in engaging volunteers and using their expertise in fostering collaboration between the public and private sectors and civil society. In 1998, a joint project of the Ministry of Youth, Sports and Tourism, the UN Development Program, and the UN Volunteers Program was launched, and as a result of this work, a strong volunteer team was established in Azerbaijan.
The high attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and the First Vice President, Mehriban Aliyeva as well as their active support to this sphere, have not only ensured the current high level of development of volunteering but also created new opportunities for youths. The adoption of the law about “Volunteer Activities” by the Milli Majlis in 2009 played a major role in the development of volunteering activities in Azerbaijan, and through the “ASAN” volunteer movement, an important tradition of involving volunteers in the activities of state bodies was established. Especially in recent years, tens of thousands of volunteers have been involved in organizing prestigious international events hosted by Azerbaijan at a high level. As a result of such events, a volunteer base with great potential and rich experience has been formed in Azerbaijan, which can be brought to the international level.
Volunteering has become a way of life for our youth, expanding into many areas of activity. The Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences also created conditions for involving youth distinguished by creativity, initiative, innovative thinking, and a modern worldview in library activities. This has expanded the scope of activities of this temple of science and ensured the participation of youths in organizing interesting and large-scale events, as well as in the library’s implementation of social and creative projects. With the support of the President of ANAS and in accordance with the order issued on June 24, 2024, by the Director of CSL, Doctor of Technical Sciences Huseyn Huseynov, the “CSL Volunteers” project started to be realized for the first time in the library space of Azerbaijan at the Central Scientific Library of ANAS.
The first volunteer movement in ANAS was established precisely at the Central Scientific Library. For several months now, volunteers have been acquiring practical knowledge in library work, engaging in activities in specific areas, developing as professional librarians. They are also actively participating in enhancing the efficiency of the library’s work.
On the occasion of International Volunteer Day, I extend my congratulations to all volunteers, including the volunteers of the Central Scientific Library and wish them success in their future activities”.