Ağdamda “Qasım bəy Zakir və Qarabağ ədəbi-ictimai mühiti” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsində “Qasım bəy Zakir və Qarabağ ədəbi-ictimai mühiti” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, önünə gül dəstələri düzüblər.
Sonra Xındırıstan kəndinin mərkəzi hissəsində yeni salınan Qasım bəy Zakir adına parkın açılışı münasibətilə ağacəkmə aksiyası keçirilib. Bildirilib ki, parkda Qasım bəy Zakirin xatirə muzeyinin yaradılması da nəzərdə tutulub.
Ağdam Muğam Mərkəzində davam edən tədbirdə Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Ağdam Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Vaqif Həsənov açaraq Qasım bəy Zakirin həyat və yaradıcılığı, Qarabağda dövrün ədəbi mühiti haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək böyük şair Qasım bəy Zakirin həyatından, dövründən, yaradıcılıq məziyyətlərindən söz açıb. Bildirib ki, Qasım bəy Zakir klassik Şərq ədəbiyyatının ən yaxşı cəhətlərini özünəməxsus satirik, lirik üslubda davam və inkişaf etdirərək qüdrətli söz ustası kimi şöhrət qazanıb. Azərbaycan bədii dilini yeni pilləyə qaldıraraq məzmunca dolğun, formaca bitkin satirik şeirləri, qoşmaları, gəraylıları ilə həməsri olduğu şairlərdən fərqləndiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli qüdrətli şairin ustad sənətkar kimi diqqəti cəlb etdiyini, onun ədəbi irsinin xalqımızın mədəniyyət xəzinəsinə daxil olduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada çap olunmuş bir sıra monoqrafik əsərləri, Zakirin AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan əlyazmasının surətini və AMEA-nın əməkdaşı sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Aynurə Həşimovanın çəkdiyi Qasım bəy Zakirin portretini yeni yaradılacaq Qasım bəy Zakirin xatirə muzeyinə ilk eksponatlar kimi hədiyyə edib. AMEA prezidenti həmçinin “Azərbaycan ədəbi tarixi” çoxcildliyinin indiyədək çap olunmuş 7 cildini və bir sıra tədqiqat əsərlərini rayon rəhbərliyinə, eləcə də Xındırıstan kənd orta məktəbinin kitabxanasına təqdim edib.
Sonra Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, hazırda Xındırıstan kəndində yaşayan Qasım bəy Zakirin kötükcəsi Bəhram Şükürov, Qasım bəy Zakir irsinin tədqiqatçısı, filologiya elmləri doktoru, professor  Raquf Kərimov və böyük şairin nəslinin nümayəndəsi Günel Vəliyeva çıxış ediblər. Çıxış edənlər Qarabağ ədəbi-ictimai mühitindən, XIX əsr realist Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən olan Qasım bəy Zakirin həyat və yaradıcılığından, onun ədəbi irsinin xalqımızın mədəniyyət xəzinəsinə daxil olmasından, şairin yaradıcılığında ana dilimizin imkanlarının dolğun əks etdirilməsindən danışıblar. Qeyd olunub ki, Nazirlər Kabinetinin 2019-cu il 7 may tarixli qərarı ilə Qasım bəy Zakir Azərbaycanda əsərləri dövlət varidatı elan edilən müəlliflərin siyahısına salınıb.
Tədbir zamanı akademik Teymur Kərimli böyük şairin AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan əlyazmalarının bəzi nüxsələrinin surətlərini Zakir nəslinin nümayəndələrinə təqdim edib. Həmçinin AMEA alimləri tərəfindən rayon ictimaiyyətinə Qasım bəy Zakirin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş monoqrafik tədqiqat əsərləri və digər kitablar hədiyyə olunub.
Tədbirin bədii hissəsində Ağdam Musiqi Kollecinin Qarabağ instrumental ansamblının müşayiəti ilə respublikanın Əməkdar artisti Fehruz Səxavətin, kollecin müəllim və tələbələrinin ifasında müxtəlif musiqi nömrələri konfrans iştirakçılarına təqdim edilib.

A scientific conference on the topic “Gasim Bey Zakir and the Literary-Social Environment of Karabakh” was held in Aghdam
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli delivered a speech at the event.
A scientific conference on the topic “Gasim Bey Zakir and the Literary-Social Environment of Karabakh” was held in Guzanli settlement of Aghdam.
A delegation led by Academician Isa Habibbeyli, the President of ANAS, also participated in the conference.
The conference participants first visited the monument of National Leader Heydar Aliyev and laid flowers in front of it.
Then, a tree planting campaign was held in the central part of Khındırıstan village, on the occasion of the opening of a new park named after the great poet Gasim Bey Zakir. It was noted that a Memorial Museum dedicated to the poet is also planned to be established in the park.
The National Anthem of Azerbaijan was played at the event held at the Aghdam Mugham Center, and the memory of the Great Leader Heydar Aliyev and the martyrs was honored with a one-minute silence.
The event was opened with an introductory speech by Vagif Hasanov, the head of the Aghdam District Executive Power, who delivered a detailed speech on the life and works of Gasim Bey Zakir and the literary environment in Karabakh.
Then, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the life, period, and creativity of the great poet Gasim Bey Zakir. He said that Gasim Bey Zakir gained fame as a powerful wordsmith by continuing and developing the best aspects of classical Eastern literature in his distinctive satirical and lyrical style. Academician Isa Habibbeyli noted that Gasim Bey Zakir elevated the Azerbaijani literary language to a new level, distinguishing himself with his satirical poems, gazals, goshmas, and gerayli. He emphasized that the great poet attracted attention as a master of words, and his literary legacy has become an integral part of our cultural heritage.
Academician Isa Habibbeyli presented several monographic works published by the Academy, a copy of manuscript of Gasim Bey Zakir stored at the Institute of Manuscripts of ANAS, and a portrait of Gasim Bey Zakir painted by Aynura Hashimova, PhD in Art Studies and a staff member of ANAS, as the first exhibits to the Gasim Bey Zakir Memorial Museum to be established. The President of the Academy also presented the 7 volumes of the “Azerbaijani Literary History” series, which have been published to date, along with several research works, to the leadership of the district and the library of the Khındıristan village secondary school.
Then, member of Milli Majlis and corresponding member of ANAS, Bakhtiyar Aliyev, People’s Poet Sabir Rustamkhanli, Director of the Institute of Manuscripts of the Academy, Academician Teymur Karimli, Gasim Bey Zakir’s great-great-grandson, Bahram Shukurov, researcher of poet’s heritage, Doctor of Philology, Professor Raguf Karimov, and a representative of the poet’s family, Gunel Valiyeva made speeches at the meeting. They spoke about the literary and social environment of Karabakh, the life and works of Gasim Bey Zakir, a prominent representative of 19th-century realist Azerbaijani literature, and his literary legacy as an integral part of our cultural heritage. It was noted that by the decision of the Cabinet of Ministers, dated May 7, 2019, Gasim Bey Zakir was included in the list of authors whose works have been declared state property in Azerbaijan.
During the event, Academician Teymur Karimli presented some pictures of manuscripts of the great poet, stored at the Institute of Manuscripts of ANAS, to representatives of the family of Gasim Bey Zakir. Additionally, monographic research works and other books dedicated to the life and works of the poet were gifted to the local community.
Various musical performances were presented to the conference participants during the artistic part of the event.