Şərqşünas alim Türk elm dünyasına verdiyi töhfələrə görə təltif edilib
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Roida Rzayeva Beynəlxalq Avrasiya Təhsil İttifaqları Birliyi tərəfindən elmi fəaliyyəti ilə “Türk elm dünyasına” verdiyi töhfələrə görə “Ziya Göyalp” mükafatı ilə təltif olunub.
2024-cü ildə Ziya Göyalpın vəfatının 100 illiyinə həsr edilmiş “Ziya Göyalp” mükafatı təhsil və sosial elmlər sahəsində fəaliyyət göstərən, yaradan və elmə töhfə verən alimlərin fəaliyyətlərini qiymətləndirmək məqsədilə verilir.
Qeyd edək ki, elmin bütün sahələrində görkəmli alimlərin tədqiqat və tətbiqi araşdırmalarını və xidmətlərini qiymətləndirmək, peşəkarlıqlarını sənədləşdirərək fəaliyyətlərini gücləndirmək və böyüməkdə olan nəsillərə təşviq etmək məqsədilə Beynəlxalq Avrasiya Təhsil İttifaqları Birliyi tərəfindən müəyyən edilən illərdə və ya Türk Millətinin dili, mədəniyyəti, tarixi, təhsili və birliyinə xidmət etmiş Türk mütəfəkkirlərinin anım illərində ilin əhəmiyyətinə əsaslanaraq, öz sahələrində səlahiyyətli elmi komissiyalar tərəfindən nəzərdən keçirilərək şəxs və qurumlara mükafatlar verilir.

Ученый-востоковед награждена за вклад в Тюркский мир науки
Заведующая отделом Института Востоковедения НАН Азербайджана имени академика З.М.Буниятова, доктор философских наук, профессор Роида Рзаева награждена «Премией Общества Зии Гёкальпа» Международной Евразийской Ассоциацией Образовательных Союзов за вклад в «Тюркский мир науки» своей научной деятельностью.
Премия «Зия Гёкальпа», посвященная 100-летней годовщине со дня смерти Зии Гёкальпа, в 2024 году вручается с целью оценки деятельности ученых, которые работают в области образования и социальных наук, создают и вносят вклад в науку.
Следует отметить, что в целях оценки научных и прикладных исследований и заслуг выдающихся ученых во всех областях науки, усиления их деятельности путем документирования их профессионализма и поощрения подрастающих поколений, в годы, определенные Международной Евразийской Ассоциацией Образовательных Союзов или в годы памяти турецких мыслителей, которые внесли вклад в развитие языка, культуры, истории, образования и единства тюркского народа в зависимости от важности года награды вручаются отдельным лицам и учреждениям после проверки компетентными комиссиями в своих областях.