Akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun tədbirində çıxış edib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun keçirdiyi tədbirdə çıxış edib.
“Zoom” platforması üzərindən baş tutan görüşdə Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutundan direktor müavini filologiya elmləri doktoru, professor Maka Elbakidze və institutun Rusiya Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri filologiya elmləri doktoru İvane Amirxanaşvili və başqaları iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutu ilə birgə uzun illərdir sıx əməkdaşlıq edərək birgə layihələr həyata keçirdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, elmi müəssisələrin əməkdaşlarının 2017-2020-ci illərdə Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveliyə dair apardıqları birgə tədqiqatların nəticəsi “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” monoqrafiyasında əksini tapıb və sözügedən kitab 2021-ci ildə Bakıda və Tbilisidə Azərbaycan, gürcü və ingilis dillərində kitab halında nəşr olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin tərəflər arasında mövcud əməkdaşlıq və gələcəkdə həyata keçirilməsi mümkün olan layihələr barədə də təkliflərini səsləndirib.
Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru, professor Maka Elbakidze, institutun Rusiya Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri filologiya elmləri doktoru İvane Amirxanaşvili və başqaları çıxışlarında AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıblar. Bu əməkdaşlıq üzrə yüksək elmi nəticələrin əldə olunduğunu bildirən gürcü alimlər birgə layihələrə dair fikirlərini bölüşüblər.

The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli delivered a speech at the meeting held by the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature.
The meeting, held via the “Zoom” platform, was attended by the deputy director of the Institute of Georgian Literature, Doctor of Philological Sciences, Professor Maka Elbakidze, the head of the Institute’s Russian Studies Center, Doctor of Philological Sciences Ivane Amirkhanashvili, and others.
Academician Isa Habibbeyli said that the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS and the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature have been collaborating closely for many years, implementing joint projects. He noted that the joint research conducted by the staff of these scientific institutions on Nizami Ganjavi and Shota Rustaveli from 2017 to 2020 was reflected in the monograph “Nizami Ganjavi and Shota Rustaveli”. This book was published in Azerbaijani, Georgian, and English in 2021 in Baku and Tbilisi.
Academician Isa Habibbeyli also shared his proposals regarding the existing collaboration and potential projects that could be implemented in the future.
In their speeches, the deputy director of the Institute of Georgian Literature, Doctor of Philological Sciences, Professor Maka Elbakidze, the head of the Institute’s Russian Studies Center, Doctor of Philological Sciences Ivane Amirkhanashvili, and others discussed the cooperation between the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS and the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature. The Georgian scholars highlighted the significant scientific achievements resulting from this collaboration and shared their thoughts on joint projects.