Akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun tədbirində çıxış edib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun keçirdiyi tədbirdə çıxış edib.
“Zoom” platforması üzərindən baş tutan görüşdə Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutundan direktor müavini filologiya elmləri doktoru, professor Maka Elbakidze və institutun Rusiya Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri filologiya elmləri doktoru İvane Amirxanaşvili və başqaları iştirak ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutu ilə birgə uzun illərdir sıx əməkdaşlıq edərək birgə layihələr həyata keçirdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, elmi müəssisələrin əməkdaşlarının 2017-2020-ci illərdə Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveliyə dair apardıqları birgə tədqiqatların nəticəsi “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” monoqrafiyasında əksini tapıb və sözügedən kitab 2021-ci ildə Bakıda və Tbilisidə Azərbaycan, gürcü və ingilis dillərində kitab halında nəşr olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin tərəflər arasında mövcud əməkdaşlıq və gələcəkdə həyata keçirilməsi mümkün olan layihələr barədə də təkliflərini səsləndirib.
Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru, professor Maka Elbakidze, institutun Rusiya Tədqiqatları Mərkəzinin rəhbəri filologiya elmləri doktoru İvane Amirxanaşvili və başqaları çıxışlarında AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıblar. Bu əməkdaşlıq üzrə yüksək elmi nəticələrin əldə olunduğunu bildirən gürcü alimlər birgə layihələrə dair fikirlərini bölüşüblər.

Академик Иса Габиббейли выступил на мероприятии Института грузинской литературы имени Шота Руставели
28.12.2024 14:25
Президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил на мероприятии, организованном Институтом грузинской литературы имени Шота Руставели.
На встрече, которая проходила посредством платформы Zoom, приняли участие заместитель директора Института грузинской литературы доктор филологических наук, профессор Мака Элбакидзе, руководитель Центра российских исследований института доктор филологических наук Иване Амирханашвили и другие.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Институт литературы имени Низами Гянджеви НАНА долгие годы тесно сотрудничает с Институтом грузинской литературы имени Шота Руставели, в ходе сотрудничества реализуются важные проекты. Академик отметил, что результаты совместных исследований, которые велись сотрудниками научных учреждений в 2017-2020 гг., нашли своё отражение в монографии «Низами Гянджеви и Шота Руставели», которая была издана в 2021 году в Баку и Тбилиси на азербайджанском, грузинском и английском языках.
Академик Иса Габиббейли также выдвинул предложения, связанные с двусторонним сотрудничеством и будущими проектами.
Затем выступили заместитель директора Института грузинской литературы доктор филологических наук, профессор Мака Элбакидзе, руководитель Центра российских исследований института доктор филологических наук Иване Амирханашвили и другие, которые рассказали о взаимосвязях между Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Институтом грузинской литературы имени Шота Руставели. Сказав, что в результате двустороннего сотрудничества были получены важные научные результаты, грузинские учёные поделились своими мыслями о будущих совместных проектах.