AMEA əməkdaşlarının məqalələri Türkiyənin “Mədəni Azərbaycan” (“Kültürel Azerbaycan”) jurnalında dərc olunub
Azərbayanın Türkiyədəki səfirliyinin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi əsasında İstanbulda yayımlanan “Mədəni Azərbaycan” (“Kültürel Azerbaycan”) jurnalının növbəti buraxılışı işıq üzü görüb.
Jurnalın yeni sayı dahi Azərbaycan şairi, Türk dünyası ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Məhəmməd Füzuliyə həsr olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə açılan jurnalda ölkə başçısının sənəddə qeyd etdiyi “Məhəmməd Füzuli Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyəti tarixinin iftixarıdır” ifadəsinə xüsusi yer verilib.
“Mədəni Azərbaycan” jurnalında hər iki ölkənin alimlərinin - akademik Rafael Hüseynov, professorlar Mahirə Hüseynova, Lalə Əlizadə, türkiyəli professorlar Cemal Kurnaz, Mustafa İse, İsmet Çetin və digərlərinin məqalələri əks olunub.
Bundan başqa, nəşrdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının əməkdaşlarının - Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektorunun müdiri professor Ataəmi Mirzəyevin "Fuzuli`nin “Leyla ve Mecnun” Mesnevisi:Azerbaycan epik şiirinin zirvesi”, həmin institutun Nizamişünaslıq şöbəsinin aparıcı elmi işçisi dosent Zəhra Allahverdiyevanın "Muhammed Fuzuli`nin yaratıçılığı ve ilk türk edebi kaynaklar", Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini dosent Ruhəngiz Cümşüdlünün "Muhammed Fuzli`nin arapça şiir mirası üzerine", AMEA Gəncə Bölməsinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əlimuxtar Muxtarovun "Azerbaycan şiirinde Muhammed Fuzuli`nin imgesi" sərlövhəli məqalələri türk dilində çap olunub.
Məqalələrdə dahi şairin yaradıcılığının Türk dünyası ədəbiyyatına verdiyi töhfələr və onun əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi həm çap, həm də elektron formatda yayımlanan jurnalın nüsxələrinin Türkiyənin aparıcı kitabxanalarına, elmi-tədqiqat müəssisələrinə hədiyyə edilməsini planlaşdırır.

Articles by ANAS employees have been published in “Cultural Azerbaijan” (“Kültürel Azerbaycan”) journal of Türkiye
The next issue of the “Cultural Azerbaijan” (“Kültürel Azerbaycan”) journal, published in Istanbul as part of a project of the Azerbaijan Cultural Center under the Embassy of Azerbaijan in Türkiye, has been released.
The new issue is dedicated to the great Azerbaijani poet and prominent representative of Turkic world literature, Muhammad Fuzuli.
The journal, opened with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev “On the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli”, gave special attention to the phrase “Muhammad Fuzuli is the pride of the history of Azerbaijani literature and culture” underlined by the head of state in the document.
The “Cultural Azerbaijan” journal features articles by scholars from both countries, including Academician Rafael Huseynov, Professors Mahira Huseynova and Lala Alizade, as well as Turkish Professors Cemal Kurnaz, Mustafa Ise, Ismet Cetin, and others.
Additionally, the publication includes articles by employees of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The articles of Professor Ataemi Mirzayev, Head of the Fuzuli Studies Sector of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, Associate Professor Zahra Allahverdiyeva, a leading researcher of the Nizami Studies Department of the same institute, Associate Professor Ruhangiz Jumshudlu, Deputy Director for Scientific Affairs of the Academician Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies, PhD in Philology Alimukhtar Mukhtarov, Director of the Nizami Ganjavi Center of the Ganja Division of ANAS. These articles, published in Turkish, emphasize the contributions of the great poet to Turkic world literature and the significance of his activity.
It should be underlined that the Azerbaijan Cultural Center plans to donate copies of the journal, available in both print and electronic formats, as gifts to leading libraries and research institutions of Türkiye.