Fevralın 2-də AMEA Rəyasət Heyətində Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi (FRTEB) və Kimya Elmləri Bölməsində (KEB) fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların dissertasiya mövzularının müzakirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə doktorantların dissertasiya mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə dissertasiya mövzularının müasir dövrdə elmin qarşısında duran əsas vəzifələrə və tələblərə uyğun seçilməsinin zəruriliyini və bunun əsasında da cəmiyyətdə elmi-texniki tərəqqini sürətləndirməyə əhəmiyyətli töhfə verən tədqiqatların işlənməsinin vacibliyini vurğulayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, hər bir mövzu ilə bağlı aparılan elmi tədqiqat və araşdırmalar mühüm sosial-mədəni və iqtisadi əhəmiyyət kəsb etməlidir. Bu da öz növbəsində yeni elmi problemin həllinə yardımçı olacaqdır.
Akademik A.Əlizadə elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söhbət açıb.

Обсуждены темы диссертационных работ докторантов по ОФМТН и ОХН
Сегодня в Президиуме НАНА прошло мероприятие, посвященное обсуждению тем диссертационных работ докторантов по программе подготовки докторов философии в Отделении физико-математических и технических наук (ОФМТН) и Отделении химических наук (ОХН).
На мероприятии был проведен обмен мнениями вокруг тем диссертаций докторантов, прозвучали предложения.
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомился с темой диссертационной работы каждого докторанта и отметил, что темы диссертационных исследований должны соответствовать основным задачам и требованиям современной науки, подчеркнул необходимость проведения исследований, способных оказать существенное влияние на ускорение научно-технического прогресса. Руководитель НАНА также добавил, что научные исследования и изыскания каждого соискателя должны иметь важное социально-культурное и экономическое значение.
Академик рекомендовал научным отделениям НАНА уделять большое внимание выбору тем диссертационных работ, чтобы они способствовали развитию соответствующих научных отраслей.
На мероприятии также говорилось о необходимости научного командирования докторантов на практику в авторитетные научные центры и институты мира.