Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasdan əvvəl AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi, elmi-təşilati fəaliyyətinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Əvvəlcə akademik Vaqif Fərzəliyevə, akademik Dilqəm Tağıyevə, akademik Abel Məhərrəmova və akademik Cavad Abdinova AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim edilib.
İclasda müzakirə edilən ilk məsələ Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 2024-cü il ölkəmizin tarixində əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb, bütün dünyanın diqqəti Azərbaycanda olub və dövlətimiz BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasını (COP29) yüksək səviyyədə təşkil etməklə qlobal problemin həllinə öz töhfəsini verib. AMEA rəhbəri COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin müstəqillik tariximizin ən önəmli hadisələrindən biri olduğunu söyləyib və belə mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq miqyasdakı nüfuzunun göstəricisi olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən ilin həm də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi yadda qaldığını söyləyib. 2024-cü ildə ölkəmizdə, o cümlədən Akademiyada bu istiqamətdə geniş Tədbirlər planının icra olunduğunu, ağacəkmə aksiyalarının keçirildiyini, bu problemin mahiyyəti və həll yollarını əks etdirən sanballı elmi nəşrlərin, məqalələrin işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunması, 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində Qələbəmizin 5-ci ildönümü nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib. AMEA prezidenti bu Sərəncamın müstəqil dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi və yeni nəsillərin dövlətçilik ruhu əsasında tərbiyəsində mühüm rol oynayacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısının Sərəncamında qeyd olunduğu kimi, xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutaraq, yeni reallıqlar şəraitində müstəqil siyasətini daha cəsarətlə, prinsipiallıqla davam etdirdiyi, Konstitusiyanın tələblərinə və öz suveren hüquqlarına əsaslanaraq, qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyini vurğulayıb.
Ümummilli Liderin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hazırlanmış müstəqil Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının dövlətimizin müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğunun təminatı üçün üçün mühüm qanunvericilik bazası rolunu oynadığını söyləyən AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, müəllifi Ulu Öndər olan bu Konstitusiya Azərbaycan tarixinə həm də “Heydər Əliyev Konstitusiyası” kimi daxil olub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsindəki tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror tədbirləri ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu tarixi hadisələrin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu, dövlət başçımızın Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Ağdərə şəhərlərində Dövlət Bayrağımızı ucaltmaqla, Qalib Xalq kimi xalqımızın, dövlətimizin başını ucaltdığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında xalqımızın qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyi, ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunduğu hazırkı şəraitdə dövlət başçısının xüsusi diqqət və qayğısı ilə AMEA-nın xüsusi inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, alimlərimizin qarşısında yeni tarixi mərhələnin elmi salnaməsini yaratmaqla, ölkəmizin iqtisadi gücünün və beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinə, ictimai fikrin möhkəmlənməsinə əsas verən tədqiqatlar aparmaqdan ibarət olmalıdır.
Akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında olub.
27 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranmasının 80 illiyinin tamam olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına əsasən, AMEA-nın yubileyinin keçirilməsi ilə  geniş Tədbirlər planının təsdiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti il ərzində Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı yerli və beynəlxalq konfransların keçiriləcəyini, kitabların, məqalələrin çap olunacağını, sərgilərin təşkil ediləcəyini bildirib və AMEA-nın yubileyinə dair Tədbirlər planının yüksək elmi-təşkilati səviyyədə həyata keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilmə vaxtının təyin edilməsi və gündəliyinin təsdiq edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 2024-cü ildə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların, həmçinin AMEA-da həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatların növbəti mərhələlərinin müzakirəsini təmin etmək, digər nazirlik və dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi və ali təhsil müəssisələrində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrə dair müzakirələrin həyata keçirilməsi məqsədilə Akademiyanın bütün üzvlərini özündə birləşdirən AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi zərurəti yaranmışdır.  Qeyd edib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsinə əsasən, Akademiyanın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi vaxtının təyin edilməsi və Ümumi Yığıncağın iclaslarının gündəliyinin tərtib olunması AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən həyata keçirilir.
İclasda AMEA-nın Ümumi Yığıncağının 21 fevral 2025-ci il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və yığıncağın gündəliyi təsdiqlənib.
İclasda həmçinin filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin “Filologiya və sənətşünaslıq” jurnalının baş redaktoru təyin edilib.
Daha sonra AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev təqdim edib.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 41 mövzuya dair 113 tədqiqat işi, 139 mərhələ aparılıb, 2 mövzu, 58 iş, 139 mərhələ tamamlanıb və bu tədqiqatlardan 6-sı tətbiq olunub.
Bölmə əməkdaşları tərəfindən hesabat ilində alternativ və bərpa olunan xammal mənbələri, yan məhsullar və tullantılar əsasında neft və neft kimya məhsullarının, biomənşəli yanacaqların istehsal texnologiyalarının elmi əsaslarının öyrənilməsi və tətbiq üçün təkliflərin verilməsi, Azərbaycan neftlərindən sərtləşmiş dünya standartlarına uyğun olan yanacaqların, yağların, bitumların, xüsusi mayelərin və müxtəlif təyinatlı kompozisiyaların alınma texnologiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması, təcrübə nümunələrinin alınması, sınaqları və tətbiqi, mineral və bərpa olunan xammal emalının fiziki-kimyəvi əsasları və yeni qeyri-üzvi funksional materialların sintezi, katalizin fundamental əsaslarının inkişaf etdirilməsi, yeni katalizatorların və adsorbentlərin yaradılması, Zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən, dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materialların məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi, antimikrob xassələrə malik polimer maddələrin alınması, fotohəssas və optiki şəffaf rezist materialların sintezi, aerokosmik sahədə tətbiq üçün poliefiruretan (PEU) forpolimerləri əsasında kompozisiyanın və polad ərintilərin alınması kimi və digər problemlər üzrə mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 9 kitabı, 16 monoqrafiyası (3-ü xaricdə), 435 məqaləsi (229-u xaricdə), 677 tezisi (208-i xaricdə), 5 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 283-ü “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 5720 istinad qeydə alınıb. Həmçinin bölmə üzrə elmi müəssisələrin patent almaq üçün 51 iddia sənədi verdiyini, respublikada 33, xaricdə 2 patentin alındığını diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov və Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov hesabat ətrafında çıxış edib, bölmənin 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını səsləndirib. Qərarda Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Daha sonra “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi, elmi-təşilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktor müavini professor Şaiq İbrahimov təqdim edib.
Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildləri üzərində işlərin aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərmişdir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə çoxsaylı elmi materialların dərc edilməsi ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur. Mərkəz tərəfindən hazırlanmış “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü AMEA Rəyasət Heyətinin  10 oktyabr 2023-cü il tarixli iclasında geniş müzakirə edilərək təsdiq olunmuşdur.
“Heydər Əliyev Ensiklopediyası” Ümummilli Liderin Azərbaycanın dövlət strukturlarının və dövlət rəmzlərinin formalaşmasında, Konstitusiyanın hazırlanmasında, ordu quruculuğunda və milli təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında xidmətləri, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə həyata keçirdiyi fəaliyyətin tarixi icmalı, cəmiyyətin azərbaycançılıq ideologiyasına yönləndirilməsi, humanizm və demokratiya sadiqliyin möhkəmləndirilməsi üçün gördüyü işlər, xarici dövlətlər və təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasında və inkişafında, xalqın sosial durumunun və ölkənin iqtisadiyyatının yaxşılaşdırılmasında, orta və ali təhsilin təşkilində və inkişafında, elmin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, respublikada yeni səhiyyə müəssisələrinin istifadəyə verilməsində, icbarı sığortaya keçiddə, ölkədə olimpiya hərəkatının yaranması  sahəsində uğurlu fəaliyyəti, Azərbaycanda musiqi mədəniyyətinin, bədii yaradıcılığın, muzey işinin inkişafında, tarixi-memarlıq qoruqlarının yaradılmasında, ölkənin təbii sərvətlərinin öyrənilməsi və səmərəli istifadəsinin təşkilində və s. haqqında ətraflı məlumatları əhatə edəcəkdir. Natiq hazırda sözlüyə uyğun olaraq 800-ə qədər məqalənin ilkin variantının yazıldığını və məqalələrin redaktəsinin həyata keçirildiyini bildirib.
Bundan əlavə, 2024-cü ildə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 11-ci cildi Elmi Mərkəzin elmi redaksiyaları tərəfindən hazırlanaraq çapa təqdim edilib.
“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin sahələr üzrə elmi redaksiyaları Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 12-ci cildinə aid məqalələrin ilkin redaksiya variantını hazırlayaraq, yoxlanılması üçün müvafiq humanitar və təbiət elmləri üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına təhvil veriblər.
Hesabat ili ərzində Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildlərinə daxil edilməsi üçün bütün elmi redaksiyaların hazırladıqları məqalələrin ümumi sayı 3861 olmuşdur.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda həmçinin AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri akademik Fuad Əliyevin 75 illik yubileyi haqqında qərar da qəbul edilib.
Sonda AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın bütün elmi-tədqiqat müəssisə və təşkilatlarında 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə bağlı tədbir və sərgilərin keçirilməsi barədə müvafiq tapşırıqlarını çatdırıb.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, руководители научно-исследовательских учреждений, заведующие отделами Президиума и соответствующие лица.
До начала заседания присутствующие ознакомились с выставкой, посвященной научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА и Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2024 году.
Открыв мероприятие вступительной речью, академик Иса Габиббейли ознакомил участников заседания с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале академику Вагифу Фарзалиеву, академику Дильгаму Тагиеву, академику Абелю Магеррамову и академику Джаваду Абдинову были вручены почетные грамоты НАНА.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос, связанный с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 28 декабря 2024 года «Об объявлении 2025 года «Годом Конституции и Суверенитета» в Азербайджанской Республике» и задачами, стоящими перед НАНА.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что 2024 год запомнился в истории нашей страны знаменательными событиями, внимание всего мира было приковано к Азербайджану, наше государство внесло вклад в решение глобальных проблем, организовав 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) на высоком уровне. Руководитель НАНА отметил, что проведение COP29 в Азербайджане является одним из важнейших событий в истории нашей независимости, проведение столь престижного мероприятия в нашей стране является показателем международного авторитета Президента Ильхама Алиева.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что прошлый год также запомнился как «Год солидарности во имя зелёного мира». В 2024 году, продолжил академик, в нашей стране, в том числе и в НАНА был реализован обширный план мероприятий в этом направлении, прошли акции по посадке деревьев, были выпущены научные труды и статьи, посвящённые сути этой проблемы и способам её решения.
Руководитель НАНА отметил, что с учётом полного восстановления нашей территориальной целостности и суверенитета под руководством главы государства, 30-летия принятия Конституции и 5-летия нашей Победы в Отечественной войне, 2025 год объявлен в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета». Академик добавил, что это Распоряжение сыграет важную роль в дальнейшем укреплении нашей независимой государственности и воспитании новых поколений в духе патриотизма и государственности.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня Азербайджанская Республика, как указано в Распоряжении главы государства, решительно и принципиально продолжает свою независимую политику, руководствуясь национальными интересами нашего народа, и в условиях новых реалий уверенно движется вперёд к своим стратегическим целям, опираясь на требования Конституции и свои суверенные права.
Сказав, что первая Конституция независимой Азербайджанской Республики, подготовленная по инициативе и под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева, является законодательной базой, нацеленной на защиту независимости, суверенитета и территориальной целостности нашей страны, а также построение правового и светского государства, руководитель НАНА добавил, что эта Конституция, автором которой является Великий лидер, сыграла важную роль в истории Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что наша территориальная целостность и суверенитет полностью восстановлены благодаря исторической победе в Отечественной войне, начатой в ответ на провокации Армении 27 сентября 2020 года, и успешным антитеррористическим мероприятиям, проведённым 19-20 сентября 2023 года. Эти исторические события, продолжил академик, связаны с именем победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, подняв Государственный флаг Азербайджана в городах Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенд, Агдере, глава государства заявил всему миру о победе нашей республики и о том, что наш народ является народом-победителем.
Руководитель НАНА отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева наш народ уверенно движется к своим стратегическим целям, при особом внимании и заботе главы государства в условиях полного восстановления нашей территориальной целостности и суверенитета начался новый этап развития НАНА, перед учёными стоят важные задачи, заключающиеся в создании научной летописи нового исторического периода и проведении исследований, нацеленных на расширение экономической мощи и международных связей страны, а также укрепление общественной мысли.
После выступления академика Исы Габиббейли Президиум принял соответствующее постановление.
Следующим вопросом, который обсуждался на заседании, был вопрос о мероприятиях, связанных с празднованием 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана.
Сказав, что 27 марта 2025 года исполняется 80 лет со дня учреждения Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли добавил, что соответствующим постановлением Президиума был утвержден обширный план мероприятий по проведению юбилея НАНА.
Президент НАНА сообщил, что на протяжении года будут проведены республиканские и международные конференции, изданы книги и статьи, организованы выставки в связи с 80-летием Академии наук, и дал соответствующие поручения по реализации Плана мероприятий, связанных с юбилеем НАНА на высоком научно-организационном уровне.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос о назначении даты проведения Общего собрания НАНА и утверждении повестки дня мероприятия. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что для обсуждения отчётов по итогам научно-исследовательских работ, которые были выполнены в научных учреждениях и организациях НАНА в 2024 году, и следующих этапов реализуемых в Академии наук широкомасштабных реформ, а также важных научных результатов, полученных в подведомственных министерствам и прочим государственным структурам научных учреждениях и высших учебных заведениях, возникла необходимость в проведении Общего собрания НАНА, которое объединяет в себе всех членов Академии наук. Согласно новому Уставу НАНА, продолжил академик, Президиум НАНА назначает дату проведения Общего собрания Академии наук и составляет повестку дня собрания.
На заседании было принято постановление о проведении Общего собрания НАНА 21 февраля 2025 года и была утверждена повестка дня собрания.
Помимо этого, на заседании доктор филологических наук Сархан Хавери был назначен главным редактором журнала «Филология и искусствоведение» Отделения гуманитарных наук НАНА.
Далее был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА в 2024 году. Доклад представил вице-президент НАНА, председатель Учёного совета отделения академик Дильгам Тагиев.
Академик сообщил, что в 2024 году в научных учреждениях, входящих в состав Отделения химических наук, на 139-ти этапах велись 113 научных исследований, которые охватывали 41 тему и 12 проблем, были завершены 2 темы, 58 работ, 139 этапов, нашли свое применение результаты 6-ти исследований.
В отчётном году сотрудниками отделения были изучены научные основы технологий производства нефти и нефтехимической продукции, биотоплива на основе альтернативных и возобновляемых источников сырья, побочных продуктов и отходов, а также внесены предложения по их применению, разработаны научные основы технологии получения из азербайджанской нефти топлива, масел, специальных жидкостей и композиций различного назначения, которые соответствуют мировым стандартам. Помимо этого, были получены важные научные результаты в таких сферах, как получение, испытание и применение экспериментальных образцов, изучение физических и химических основ переработки минерального и возобновляемого сырья, синтез новых неорганических функциональных материалов, развитие фундаментальных основ катализа и т.д.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений отделения, вице-президент НАНА отметил, что в 2024 году сотрудниками отделения были выпущены в свет 9 книг, 16 монографий (3 из них – за рубежом), 435 статей (229 – за рубежом), 677 тезисов (208 – за рубежом), 5 учебников, учебных пособий и научно-массовых изданий, 283 статьи опубликованы в журналах с импакт-фактором, которые входят в базы «Web of Science» и «Scopus», на труды учёных ссылались 5720 раз. Академик также добавил, что научными учреждениями отделения подано 51 заявление на получение патента, в республике получены 33, за рубежом – 2 патента.
Академик Дильгам Тагиев также представил наукометрические показатели сотрудников отделения, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мерах по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве и наградах.
Затем выступили советник НАНА академик Адиль Гарибов, генеральный директор Института нефтехимических процессов академик Вагиф Аббасов и заведующий кафедрой Бакинского государственного университета академик Абель Магеррамов, которые высоко оценили деятельность отделения в 2024 году.
После дискуссий председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктор философии по химии Эльмир Бабаев зачитал постановление Президиума НАНА. В постановлении отчёт о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук за 2024 год был признан удовлетворительным, было решено включить полученные важные результаты в годовой отчет НАНА, а отделению были даны соответствующие поручения.
Далее был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2024 году. Доклад представил заместитель директора Центра профессор Шаиг Ибрагимов.
Отмечалось, что в 2024 году в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» шла работа над подготовкой «Энциклопедии Гейдара Алиева» по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева, а также над очередными томами Азербайджанской национальной энциклопедии.
Помимо издания многочисленных научных материалов, что было связано с обеспечением выполнения соответствующего пункта «Плана мероприятий, связанных со 100-летним юбилеем общенационального лидера Гейдара Алиева», в качестве одного из самых фундаментальных изданий по инициативе президента НАНА академика Исы Габиббейли было предусмотрено подготовить в Национальной академии наук Азербайджана в 2023-2025 годах «Энциклопедию Гейдара Алиева». Разработанный Центром словник «Энциклопедии Гейдара Алиева» был подробно обсужден и утвержден на заседании Президиума НАНА 10 октября 2023 года.
В «Энциклопедию Гейдара Алиева» будут включены подробные материалы, связанные с такими вопросами, как заслуги Общенационального лидера в формировании государственных структур и государственных символов Азербайджана, подготовке Конституции, строительстве армии и создании системы национальной безопасности, исторический обзор деятельности, осуществляемой во имя азербайджанского народа и государства, развитие идеологии азербайджанства, работа по укреплению верности гуманизму и демократии, исключительный вклад в установление и развитие связей с зарубежными государствами и организациями, развитие экономики и улучшение социального благосостояния народа, организацию и развитие среднего и высшего образования, определение приоритетных направлений науки, введение в эксплуатацию новых объектов здравоохранения в республике, переход на обязательное страхование, возникновение олимпийского движения в стране, развитие музыкальной культуры, художественного творчества, музейного дела, создание историко-архитектурных заповедников, изучение природных ресурсов страны и организация их эффективного использования и т.д. Оратор сообщил, что в настоящее время в соответствии со словником готовы первоначальные варианты около 800 статей, идёт работа над их редактированием.
Кроме этого, в 2024 году научными редакциями Центра был подготовлен к печати 11-й том Азербайджанской национальной энциклопедии.
Научные редакции Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» по различным отраслям подготовили первоначальный редакционный вариант статей, которые войдут в 12-й том Азербайджанской национальной энциклопедии, и передали их для проверки редакциям по научно-литературному контролю и библиографии, охватывающим соответствующие гуманитарные и естественные науки.
За отчётный год общее количество статей, подготовленных всеми научными редакциями для включения в очередные тома Азербайджанской национальной энциклопедии, составило 3861.
После прослушивания доклада было принято постановление Президиума НАНА, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Научного центра «Азербайджанская национальная энциклопедия» в 2024 году был признан удовлетворительным.
На заседании также было принято постановление о 75-летнем юбилее председателя Гянджинского отделения НАНА академика Фуада Алиева.
Подводя итоги, президент НАНА академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения о проведении мероприятий и выставок во всех научно-исследовательских учреждениях и организациях Академии наук в связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января.