Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasdan əvvəl AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin və “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi, elmi-təşilati fəaliyyətinə həsr olunmuş sərgiyə baxış keçirilib.
Əvvəlcə akademik Vaqif Fərzəliyevə, akademik Dilqəm Tağıyevə, akademik Abel Məhərrəmova və akademik Cavad Abdinova AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim edilib.
İclasda müzakirə edilən ilk məsələ Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında” 28 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamı və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 2024-cü il ölkəmizin tarixində əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb, bütün dünyanın diqqəti Azərbaycanda olub və dövlətimiz BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasını (COP29) yüksək səviyyədə təşkil etməklə qlobal problemin həllinə öz töhfəsini verib. AMEA rəhbəri COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin müstəqillik tariximizin ən önəmli hadisələrindən biri olduğunu söyləyib və belə mötəbər tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin Prezident İlham Əliyevin beynəlxalq miqyasdakı nüfuzunun göstəricisi olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən ilin həm də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi yadda qaldığını söyləyib. 2024-cü ildə ölkəmizdə, o cümlədən Akademiyada bu istiqamətdə geniş Tədbirlər planının icra olunduğunu, ağacəkmə aksiyalarının keçirildiyini, bu problemin mahiyyəti və həll yollarını əks etdirən sanballı elmi nəşrlərin, məqalələrin işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunması, 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində Qələbəmizin 5-ci ildönümü nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasında 2025-ci il “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilib. AMEA prezidenti bu Sərəncamın müstəqil dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsi və yeni nəsillərin dövlətçilik ruhu əsasında tərbiyəsində mühüm rol oynayacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısının Sərəncamında qeyd olunduğu kimi, xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutaraq, yeni reallıqlar şəraitində müstəqil siyasətini daha cəsarətlə, prinsipiallıqla davam etdirdiyi, Konstitusiyanın tələblərinə və öz suveren hüquqlarına əsaslanaraq, qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyini vurğulayıb.
Ümummilli Liderin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hazırlanmış müstəqil Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının dövlətimizin müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğunun təminatı üçün üçün mühüm qanunvericilik bazası rolunu oynadığını söyləyən AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, müəllifi Ulu Öndər olan bu Konstitusiya Azərbaycan tarixinə həm də “Heydər Əliyev Konstitusiyası” kimi daxil olub.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsindəki tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror tədbirləri ilə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu tarixi hadisələrin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu, dövlət başçımızın Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Ağdərə şəhərlərində Dövlət Bayrağımızı ucaltmaqla, Qalib Xalq kimi xalqımızın, dövlətimizin başını ucaltdığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında xalqımızın qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəlilədiyi, ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunduğu hazırkı şəraitdə dövlət başçısının xüsusi diqqət və qayğısı ilə AMEA-nın xüsusi inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, alimlərimizin qarşısında yeni tarixi mərhələnin elmi salnaməsini yaratmaqla, ölkəmizin iqtisadi gücünün və beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsinə, ictimai fikrin möhkəmlənməsinə əsas verən tədqiqatlar aparmaqdan ibarət olmalıdır.
Akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında olub.
27 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranmasının 80 illiyinin tamam olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına əsasən, AMEA-nın yubileyinin keçirilməsi ilə  geniş Tədbirlər planının təsdiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti il ərzində Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı yerli və beynəlxalq konfransların keçiriləcəyini, kitabların, məqalələrin çap olunacağını, sərgilərin təşkil ediləcəyini bildirib və AMEA-nın yubileyinə dair Tədbirlər planının yüksək elmi-təşkilati səviyyədə həyata keçirilməsi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilmə vaxtının təyin edilməsi və gündəliyinin təsdiq edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 2024-cü ildə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların, həmçinin AMEA-da həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatların növbəti mərhələlərinin müzakirəsini təmin etmək, digər nazirlik və dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi və ali təhsil müəssisələrində əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrə dair müzakirələrin həyata keçirilməsi məqsədilə Akademiyanın bütün üzvlərini özündə birləşdirən AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi zərurəti yaranmışdır.  Qeyd edib ki, AMEA-nın yeni Nizamnaməsinə əsasən, Akademiyanın Ümumi Yığıncağının keçirilməsi vaxtının təyin edilməsi və Ümumi Yığıncağın iclaslarının gündəliyinin tərtib olunması AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən həyata keçirilir.
İclasda AMEA-nın Ümumi Yığıncağının 21 fevral 2025-ci il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və yığıncağın gündəliyi təsdiqlənib.
İclasda həmçinin filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin “Filologiya və sənətşünaslıq” jurnalının baş redaktoru təyin edilib.
Daha sonra AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev təqdim edib.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 41 mövzuya dair 113 tədqiqat işi, 139 mərhələ aparılıb, 2 mövzu, 58 iş, 139 mərhələ tamamlanıb və bu tədqiqatlardan 6-sı tətbiq olunub.
Bölmə əməkdaşları tərəfindən hesabat ilində alternativ və bərpa olunan xammal mənbələri, yan məhsullar və tullantılar əsasında neft və neft kimya məhsullarının, biomənşəli yanacaqların istehsal texnologiyalarının elmi əsaslarının öyrənilməsi və tətbiq üçün təkliflərin verilməsi, Azərbaycan neftlərindən sərtləşmiş dünya standartlarına uyğun olan yanacaqların, yağların, bitumların, xüsusi mayelərin və müxtəlif təyinatlı kompozisiyaların alınma texnologiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması, təcrübə nümunələrinin alınması, sınaqları və tətbiqi, mineral və bərpa olunan xammal emalının fiziki-kimyəvi əsasları və yeni qeyri-üzvi funksional materialların sintezi, katalizin fundamental əsaslarının inkişaf etdirilməsi, yeni katalizatorların və adsorbentlərin yaradılması, Zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən, dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materialların məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi, antimikrob xassələrə malik polimer maddələrin alınması, fotohəssas və optiki şəffaf rezist materialların sintezi, aerokosmik sahədə tətbiq üçün poliefiruretan (PEU) forpolimerləri əsasında kompozisiyanın və polad ərintilərin alınması kimi və digər problemlər üzrə mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 9 kitabı, 16 monoqrafiyası (3-ü xaricdə), 435 məqaləsi (229-u xaricdə), 677 tezisi (208-i xaricdə), 5 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 283-ü “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 5720 istinad qeydə alınıb. Həmçinin bölmə üzrə elmi müəssisələrin patent almaq üçün 51 iddia sənədi verdiyini, respublikada 33, xaricdə 2 patentin alındığını diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov və Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov hesabat ətrafında çıxış edib, bölmənin 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını səsləndirib. Qərarda Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Daha sonra “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi, elmi-təşilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı Mərkəzin direktor müavini professor Şaiq İbrahimov təqdim edib.
Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması və Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildləri üzərində işlərin aparılması istiqamətində fəaliyyət göstərmişdir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə çoxsaylı elmi materialların dərc edilməsi ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulmuşdur. Mərkəz tərəfindən hazırlanmış “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü AMEA Rəyasət Heyətinin  10 oktyabr 2023-cü il tarixli iclasında geniş müzakirə edilərək təsdiq olunmuşdur.
“Heydər Əliyev Ensiklopediyası” Ümummilli Liderin Azərbaycanın dövlət strukturlarının və dövlət rəmzlərinin formalaşmasında, Konstitusiyanın hazırlanmasında, ordu quruculuğunda və milli təhlükəsizlik sisteminin yaradılmasında xidmətləri, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə həyata keçirdiyi fəaliyyətin tarixi icmalı, cəmiyyətin azərbaycançılıq ideologiyasına yönləndirilməsi, humanizm və demokratiya sadiqliyin möhkəmləndirilməsi üçün gördüyü işlər, xarici dövlətlər və təşkilatlarla əlaqələrin qurulmasında və inkişafında, xalqın sosial durumunun və ölkənin iqtisadiyyatının yaxşılaşdırılmasında, orta və ali təhsilin təşkilində və inkişafında, elmin prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, respublikada yeni səhiyyə müəssisələrinin istifadəyə verilməsində, icbarı sığortaya keçiddə, ölkədə olimpiya hərəkatının yaranması  sahəsində uğurlu fəaliyyəti, Azərbaycanda musiqi mədəniyyətinin, bədii yaradıcılığın, muzey işinin inkişafında, tarixi-memarlıq qoruqlarının yaradılmasında, ölkənin təbii sərvətlərinin öyrənilməsi və səmərəli istifadəsinin təşkilində və s. haqqında ətraflı məlumatları əhatə edəcəkdir. Natiq hazırda sözlüyə uyğun olaraq 800-ə qədər məqalənin ilkin variantının yazıldığını və məqalələrin redaktəsinin həyata keçirildiyini bildirib.
Bundan əlavə, 2024-cü ildə Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 11-ci cildi Elmi Mərkəzin elmi redaksiyaları tərəfindən hazırlanaraq çapa təqdim edilib.
“Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin sahələr üzrə elmi redaksiyaları Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 12-ci cildinə aid məqalələrin ilkin redaksiya variantını hazırlayaraq, yoxlanılması üçün müvafiq humanitar və təbiət elmləri üzrə elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya redaksiyalarına təhvil veriblər.
Hesabat ili ərzində Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının növbəti cildlərinə daxil edilməsi üçün bütün elmi redaksiyaların hazırladıqları məqalələrin ümumi sayı 3861 olmuşdur.
Məruzə dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda həmçinin AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri akademik Fuad Əliyevin 75 illik yubileyi haqqında qərar da qəbul edilib.
Sonda AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın bütün elmi-tədqiqat müəssisə və təşkilatlarında 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə bağlı tədbir və sərgilərin keçirilməsi barədə müvafiq tapşırıqlarını çatdırıb.

The regular meeting of ANAS was held
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of research institutions, department heads of the Presidium administration, and other relevant individuals.
Prior to the meeting, an exhibition dedicated to the scientific and organizational activities of the Division of the Chemical Sciences of ANAS and the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center for the year 2024 was reviewed.
The meeting was opened with an introductory speech by Academician Isa Habibbeyli, who provided information about the agenda.
First, honorary certificates of ANAS were presented to Academician Vagif Farzaliyev, Academician Dilgam Taghiyev, Academician Abel Maharramov, and Academician Javad Abdinov.
The first issues discussed at the meeting were the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, dated December 28, 2024, on declaring the year 2025, the “Year of Constitution and Sovereignty” in the Republic of Azerbaijan and the tasks ahead of ANAS.
President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that 2024 was remembered by significant events in the history of our country, the attention of the entire world was focused on Azerbaijan. Azerbaijan contributed to solving global issues by hosting the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change at a high level. The head of ANAS highlighted that hosting COP29 in Azerbaijan is one of the most significant events in the history of our independence and organizing such a prestigious event in our country shows President Ilham Aliyev’s international reputation.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the past year was also remembered as the “Green World Solidarity Year”. In 2024, an extensive plan of activities was implemented in our country, including at ANAS. Tree-planting campaigns were conducted, and several scientific works and articles were published.
The Academician also noted that considering the full restoration of our territorial integrity and sovereignty under the leadership of the head of state, the 30th anniversary of the adoption of the Constitution, and the 5th anniversary of our Victory in the Patriotic War, the year 2025 has been declared the “Year of the Constitution and Sovereignty” in the Republic of Azerbaijan. This decree would play an essential role in further strengthening of our independent statehood and educating new generations in the spirit of statehood.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that today the Republic of Azerbaijan, as stated in the decree of the head of state, continues its independent policy more courageously and principally, in the condition of the new realities, based on the national interests of our people, confidently moves forward toward its strategic goals, relying on the requirements of the Constitution and its sovereign rights.
The head of ANAS underlined that the first Constitution of the independent Republic of Azerbaijan, prepared under the initiative and leadership of the National Leader Heydar Aliyev, plays a significant role as a legislative base aimed at protecting the independence, sovereignty, and territorial integrity of our country, as well as for building a legal and secular state. He emphasized that the Constitution, authored by the Great Leader, has also entered the history of Azerbaijan as the “Heydar Aliyev Constitution”.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the historic victory in the Patriotic War, which began in response to Armenia’s provocations on September 27, 2020, and the successful anti-terror measures carried out on September 19-20, 2023, led to the full restoration of our territorial integrity and sovereignty. These historic events are associated with the name of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. By raising our State Flag in Khankendi, Khojaly, Khojavend, and Aghdara, the head of state declared to the entire world that our people are a victorious nation.
The head of ANAS noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, our people are confidently moving towards the strategic goals. With the special attention and care of the head of state, during the full restoration of our territorial integrity and sovereignty, ANAS has entered a special stage of development. Our scientists should focus on creating the scientific chronicle of this new historical period, conducting research aimed at expanding the country’s economic power and international relations, as well as strengthening public opinion.
After the speech of Academician Isa Habibbeyli, a relevant decision was made by the Presidium.
The next issue discussed at the meeting was the events related to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Noting that March 27, 2025, marks the 80th anniversary of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli emphasized that, according to the relevant decision of the Presidium, a comprehensive action plan for the celebration of ANAS’s anniversary has been approved.
The President of ANAS stated that throughout the year, local and international conferences would be held, books and articles would be published, and exhibitions would be organized in connection with the 80th anniversary of the Academy. He also provided relevant instructions for the high-level scientific and organizational implementation of the action plan related to ANAS’s anniversary.
The next issue discussed at the meeting of the Presidium of ANAS was determining the date for the General Assembly of ANAS and approving its agenda.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that there is a need to hold the General Assembly of ANAS, which brings together all members of the Academy, in order to discuss the reports on the results of scientific research works conducted in the scientific institutions and organizations of ANAS in 2024, the next stages of the wide-scale reforms being implemented within the Academy, as well as significant scientific results achieved in scientific and higher education institutions under the ministries and other state bodies. According to the new charter of ANAS, the determination of the time for holding the General Assembly and the preparation of the agenda of the General Assembly meetings are carried out by the Presidium of the Academy.
It was decided at the meeting that the General Assembly of ANAS would be held on February 21, 2025, and the agenda of the meeting was approved.
At the meeting, Doctor of Philology, Sarkhan Khaveri was appointed as the Editor-in-Chief of the “Philology and Art Studies” journal of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS.
Later, the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences of ANAS for 2024 was presented. The report was presented by the Vice President of ANAS, the Chairman of the Scientific Council of the division, Academician Dilgam Taghiyev.
Academician Dilgam Taghiyev mentioned that in 2024, 113 research works were conducted on 41 topics related to 12 issues in the scientific institutions under the Division of Chemical Sciences of ANAS, with 139 stages. Additionally, 2 topics, 58 works, and 139 stages were completed, and 6 of these research works have been applied.
He noted that significant scientific results were achieved by the employees of the division during the reporting year.
Providing information about the publication activities of the scientific institutions under the division, Academician Dilgam Taghiyev said that in 2024, 9 books, 16 monographs (3 of them abroad), 435 articles (229 abroad), 677 theses (208 abroad), 5 textbooks, and science books of the employees of the division were published. Of these articles, 283 were published in impact factor journals included in the “Web of Science” and “Scopus” databases, and the works of the scientists were cited 5,720 times. The scientific institutions under the division submitted 51 patent applications, with 33 patents received in the republic and 2 abroad.
He also presented the scientometric indicators of the employees of the division, provided information on staff potential and training, steps taken to strengthen the integration of science and education, the popularization of science, the scientific journals of the division, international cooperation, and awards.
Then, Academician Adil Garibov, advisor to ANAS, Academician Vagif Abbasov, the general director of the Institute of Petrochemical Processes and Academician Abel Maharramov, head of the department at Baku State University, made speeches regarding the report and highly evaluated the  activities of the division in 2024.
After the discussions, Elmir Babayev, PhD in Chemistry and Chairman of the Young Scientists and Specialists Council of ANAS, announced the decision of the Presidium of ANAS. The decision stated that the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences for 2024 was considered satisfactory, and it was decided to include the significant results achieved in annual report of ANAS. The division was also given relevant tasks.
Later, the report of the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center on the scientific and scientific-organizational activities for 2024 was presented. The report was presented by the Deputy Director of the Center, Professor Shaig Ibrahimov.
It was noted that in 2024, the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center worked on the preparation of the “Heydar Aliyev Encyclopedia” in connection with the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev as well as on the next volumes of the Azerbaijan National Encyclopedia.
In addition to the publication of numerous scientific materials, for ensuring the implementation of the relevant section of the action plan “On the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev”, as one of the most fundamental publications, under the initiative of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, it was planned to prepare the “Heydar Aliyev Encyclopedia” at ANAS in 2023-2025. The wordlist of the “Heydar Aliyev Encyclopedia” designed by the Center, was discussed and approved at the meeting of the Presidium of ANAS on October 10, 2023.
The “Heydar Aliyev Encyclopedia” will include detailed materials on various topics, such as the National Leader’s contributions to the formation of state structures and state symbols of Azerbaijan, the drafting of the Constitution, military construction and the establishment of the national security system. It will provide a historical overview of activities carried out in the name of the Azerbaijani people and state, the development of ideology of Azerbaijanism, and efforts to strengthen commitment to humanism and democracy. The encyclopedia will also highlight his exceptional contributions to establishing and developing relations with foreign states and organizations, improving the economy of the country and social welfare of the population, organizing and advancing secondary and higher education, identifying priority directions in science, commissioning new healthcare facilities in the republic, transitioning to compulsory insurance, and the emergence of the Olympic movement in the country. In addition, the development of musical culture, artistic creativity, and museum work, the creation of historical and architectural reserves, the study of the country’s natural resources, etc. The speaker stated that initial versions of approximately 800 articles have been prepared in accordance with the wordlist, and work on their editing is currently underway.
In addition, in 2024, the 11th volume of the Azerbaijan National Encyclopedia was prepared by the scientific editorial departments of the Scientific Center and submitted for publication.
The scientific editorial offices of the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center have prepared the initial editorial version of the articles for the 12th volume of the Azerbaijan National Encyclopedia and have submitted them for review by the editorial boards for scientific-literary control and bibliography, covering the relevant humanities and natural sciences.
During the reporting year, the total number of articles prepared by all scientific editorial teams for inclusion in the next volumes of the Azerbaijan National Encyclopedia amounted to 3,861.
Following the report, the Presidium of ANAS adopted a resolution recognizing the report on the scientific and organizational activities of the “Azerbaijani National Encyclopedia” Scientific Center in 2024 as satisfactory.
At the meeting, a decision was also made regarding the 75th anniversary of Academician Fuad Aliyev, the Chairman of the Ganja Division of ANAS.
In conclusion, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli gave appropriate instructions to organize events and exhibitions in all scientific research institutions and organizations of ANAS in connection with the 35th anniversary of the January 20 tragedy.