AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev təqdim edib.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 41 mövzuya dair 113 tədqiqat işi, 139 mərhələ aparılıb, 2 mövzu, 58 iş, 139 mərhələ tamamlanıb və bu tədqiqatlardan 6-sı tətbiq olunub.
Bölmə əməkdaşları tərəfindən hesabat ilində alternativ və bərpa olunan xammal mənbələri, yan məhsullar və tullantılar əsasında neft və neft kimya məhsullarının, biomənşəli yanacaqların istehsal texnologiyalarının elmi əsaslarının öyrənilməsi və tətbiq üçün təkliflərin verilməsi, Azərbaycan neftlərindən sərtləşmiş dünya standartlarına uyğun olan yanacaqların, yağların, bitumların, xüsusi mayelərin və müxtəlif təyinatlı kompozisiyaların alınma texnologiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması, təcrübə nümunələrinin alınması, sınaqları və tətbiqi, mineral və bərpa olunan xammal emalının fiziki-kimyəvi əsasları və yeni qeyri-üzvi funksional materialların sintezi, katalizin fundamental əsaslarının inkişaf etdirilməsi, yeni katalizatorların və adsorbentlərin yaradılması, Zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən, dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materialların məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi, antimikrob xassələrə malik polimer maddələrin alınması, fotohəssas və optiki şəffaf rezist materialların sintezi, aerokosmik sahədə tətbiq üçün poliefiruretan (PEU) forpolimerləri əsasında kompozisiyanın və polad ərintilərin alınması kimi və digər problemlər üzrə mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 9 kitabı, 16 monoqrafiyası (3-ü xaricdə), 435 məqaləsi (229-u xaricdə), 677 tezisi (208-i xaricdə), 5 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 283-ü “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 5720 istinad qeydə alınıb. Həmçinin bölmə üzrə elmi müəssisələrin patent almaq üçün 51 iddia sənədi verdiyini, respublikada 33, xaricdə 2 patentin alındığını diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov və Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov hesabat ətrafında çıxış edib, bölmənin 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını səsləndirib. Qərarda Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

The report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences of ANAS for 2024 was presented at the meeting of the Presidium of ANAS. The report was delivered by the Vice President of ANAS, the Chairman of the Scientific Council of the division, Academician Dilgam Taghiyev.
Academician Dilgam Taghiyev mentioned that in 2024, 113 research works were conducted on 41 topics related to 12 issues in the scientific institutions under the Division of Chemical Sciences of ANAS, with 139 stages. Additionally, 2 topics, 58 works, and 139 stages were completed, and 6 of these research works have been applied.
He also added that significant scientific results were achieved by the employees of the division during the reporting year.
Providing information about the publication activities of the scientific institutions under the division, Academician Dilgam Taghiyev said that in 2024, 9 books, 16 monographs (3 of them abroad), 435 articles (229 abroad), 677 theses (208 abroad), 5 textbooks, and science books of the employees of the division were published. Of these articles, 283 were published in impact factor journals included in the “Web of Science” and “Scopus” databases, and the works of the scientists were cited 5,720 times. The scientific institutions under the division submitted 51 patent applications, with 33 patents received in the republic and 2 abroad.
He also presented the scientometric indicators of the employees of the division, provided information on staff potential and training, steps taken to strengthen the integration of science and education, the popularization of science, the scientific journals of the division, international cooperation, and awards.
Then, Academician Adil Garibov, advisor to ANAS, Academician Vagif Abbasov, the general director of the Institute of Petrochemical Processes and Academician Abel Maharramov, head of the department at Baku State University, made speeches regarding the report and highly evaluated the activities of the division in 2024.
After the discussions, Elmir Babayev, PhD in Chemistry and Chairman of the Young Scientists and Specialists Council of ANAS, announced the decision of the Presidium of ANAS. The decision stated that the report on the scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences for 2024 was considered satisfactory, and it was decided to include the significant results in annual report of ANAS. The division was also given relevant tasks.