AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev təqdim edib.
Akademik Dilqəm Tağıyev diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 41 mövzuya dair 113 tədqiqat işi, 139 mərhələ aparılıb, 2 mövzu, 58 iş, 139 mərhələ tamamlanıb və bu tədqiqatlardan 6-sı tətbiq olunub.
Bölmə əməkdaşları tərəfindən hesabat ilində alternativ və bərpa olunan xammal mənbələri, yan məhsullar və tullantılar əsasında neft və neft kimya məhsullarının, biomənşəli yanacaqların istehsal texnologiyalarının elmi əsaslarının öyrənilməsi və tətbiq üçün təkliflərin verilməsi, Azərbaycan neftlərindən sərtləşmiş dünya standartlarına uyğun olan yanacaqların, yağların, bitumların, xüsusi mayelərin və müxtəlif təyinatlı kompozisiyaların alınma texnologiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması, təcrübə nümunələrinin alınması, sınaqları və tətbiqi, mineral və bərpa olunan xammal emalının fiziki-kimyəvi əsasları və yeni qeyri-üzvi funksional materialların sintezi, katalizin fundamental əsaslarının inkişaf etdirilməsi, yeni katalizatorların və adsorbentlərin yaradılması, Zərif üzvi sintezin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən, dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozision materialların məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi, antimikrob xassələrə malik polimer maddələrin alınması, fotohəssas və optiki şəffaf rezist materialların sintezi, aerokosmik sahədə tətbiq üçün poliefiruretan (PEU) forpolimerləri əsasında kompozisiyanın və polad ərintilərin alınması kimi və digər problemlər üzrə mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Bölmənin əhatə etdiyi elmi müəssisələrin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Dilqəm Tağıyev bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 9 kitabı, 16 monoqrafiyası (3-ü xaricdə), 435 məqaləsi (229-u xaricdə), 677 tezisi (208-i xaricdə), 5 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 283-ü “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 5720 istinad qeydə alınıb. Həmçinin bölmə üzrə elmi müəssisələrin patent almaq üçün 51 iddia sənədi verdiyini, respublikada 33, xaricdə 2 patentin alındığını diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov və Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov hesabat ətrafında çıxış edib, bölmənin 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev AMEA Rəyasət Heyətinin qərarını səsləndirib. Qərarda Kimya Elmləri Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Отделение химических наук НАНА отчиталось за деятельность в 2024 году
На заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА в 2024 году. Доклад представил вице-президент НАНА, председатель Учёного совета отделения академик Дильгам Тагиев.
Академик сообщил, что в 2024 году в научных учреждениях, входящих в состав Отделения химических наук, на 139-ти этапах велись 113 научных исследований, которые охватывали 41 тему и 12 проблем, были завершены 2 темы, 58 работ, 139 этапов, нашли свое применение результаты 6-ти исследований.
В отчетном году сотрудниками отделения были изучены научные основы технологий производства нефти и нефтехимической продукции, биотоплива на основе альтернативных и возобновляемых источников сырья, побочных продуктов и отходов, а также внесены предложения по их применению, разработаны научные основы технологии получения из азербайджанской нефти топлива, масел, специальных жидкостей и композиций различного назначения, которые соответствуют мировым стандартам. Помимо этого, были получены важные научные результаты в таких сферах, как получение, испытание и применение экспериментальных образцов, изучение физических и химических основ переработки минерального и возобновляемого сырья, синтез новых неорганических функциональных материалов, развитие фундаментальных основ катализа и т.д.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений отделения, вице-президент НАНА отметил, что в 2024 году сотрудниками отделения были выпущены в свет 9 книг, 16 монографий (3 из них – за рубежом), 435 статей (229 – за рубежом), 677 тезисов (208 – за рубежом), 5 учебников, учебных пособий и научно-массовых изданий, 283 статьи опубликованы в журналах с импакт-фактором, которые входят в базы «Web of Science» и «Scopus», на труды учёных ссылались 5720 раз. Академик также добавил, что научными учреждениями отделения подано 51 заявление на получение патента, в республике получены 33, за рубежом – 2 патента.
Академик Дильгам Тагиев также представил наукометрические показатели сотрудников отделения, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мерах по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве и наградах.
Затем выступили советник НАНА академик Адиль Гарибов, генеральный директор Института нефтехимических процессов академик Вагиф Аббасов и заведующий кафедрой Бакинского государственного университета академик Абель Магеррамов, которые высоко оценили деятельность отделения в 2024 году.
После дискуссий председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА доктор философии по химии Эльмир Бабаев зачитал постановление Президиума НАНА. В постановлении отчёт о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук за 2024 год был признан удовлетворительным, было решено включить полученные важные результаты в годовой отчет НАНА, а отделению были даны соответствующие поручения.