Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar faciə qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli 20 Yanvar faciəsinin müasir Azərbaycan Respublikasını müstəqilliyə aparan yolunda dönüş nöqtələrindən biri olduğunu, xalqımızın qəhrəmanlığı və Ulu Öndər Heydər Əliyevin qətiyyəti sayəsində SSRİ rəhbərliyinin öz məkrli məqsədlərinə nail ola bilmədiklərini söyləyib. Qeyd edib ki, 20 Yanvar hadisələri zamanı xalqımızın qəhrəman oğul və qızları ağır silahlanmış sovet ordusuna qarşı əliyalın mübarizə apararaq azadlıq və dövlət müstəqilliyimiz uğrunda canlarından keçmiş, müqəddəs şəhidlik zirvəsinə ucalmışlar. Hadisəyə ilk hüquqi-siyasi qiyməti Ulu Öndər Heydər Əliyevin verdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Ümumilli Liderin Moskvadakı Azərbaycan nümayəndəliyinə gələrək Qanlı 20 Yanvar haqqında beynəlxalq ictimaiyyətə məlumat verərək xalqımızın haqq səsini dünyaya çatdırdığını, SSRİ rəhbərliyinin vəhşi əməllərini cəsarətlə dilə gətirdiyini söyləyib.
1994-cü ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Milli Məclis tərəfindən xüsusi qərarın qəbul edilməsilə xalqımızın məruz qaldığı dəhşətli faciəyə rəsmi olaraq siyasi-hüquqi qiymətin verildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan tarixinə faciə kimi daxil olsa da, xalqımızın həyatında dönüş nöqtəsi olduğunu, milli birliyimizi, həmrəyliyimizi daha da möhkəmləndirdiyini bildirib.
Qeyd edib ki, ötən 35 il ərzində 20 Yanvar faciəsinin qurbanları daim xalqımız tərəfindən əziz tutulub, onların ailə üzvləri dövlətimizin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə bağlı tədbirlərin keçirildiyini, sərgilərin təşkil olunduğunu, bu tədbirlər vasitəsilə şəhidlərimizin göstərdiyi qəhrəmanlıqların gənc nəsillərə çatdırıldığını bildirib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva 20 Yanvar faciəsinə aparan yol, xalqımızın qəhrəman oğul və qızlarının şücaəti, Ulu Öndər Heydər Əliyevin hadisəyə verdiyi hüquqi-siyasi qiymət, Prezident İlham Əliyevin şəhid ailələrinə göstərdiyi diqqət və qayğıya həsr olunmuş geniş məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva 20 Yanvarın Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycanın müstəqilliyi, azadlığı uğrunda mübarizəyə qalxan xalqımızın igid övladları 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə sovet ordusunun ağır hərbi texnikasının qarşısına əliyalın çıxaraq əsl fədailik göstərmiş və xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə növbəti səhifə yazmışlar.

В связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана минутой молчания была почтена светлая память жертв трагедии.
В своём выступлении на мероприятии президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что трагедия 20 Января является одним из переломных моментов на пути, который привёл современную Азербайджанскую Республику к независимости, благодаря героизму нашего народа и решимости общенационального лидера Гейдара Алиева руководство СССР не смогло достичь своих коварных целей. Академик отметил, что во время событий 20 Января отважные сыны и дочери нашего народа выступили безоружными против тяжеловооруженной советской армии, пожертвовали своими жизнями во имя свободы и независимости республики и стали шехидами. Сказав, что первым политико-правовую оценку этим событиям дал великий лидер Гейдар Алиев, академик Иса Габиббейли добавил, что, придя в представительство Азербайджана в Москве, Общенациональный лидер рассказал международной общественности о кровавой трагедии 20 Января, смело заявил о бесчеловечных действиях советского руководства и донёс до мира справедливый голос нашего народа.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в 1994 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис принял специальное постановление, и тем самым была дана официальная политико-правовая оценка ужасной трагедии, пережитой нашим народом.
Хотя события 20 Января, продолжил академик Иса Габиббейли, вошли в историю Азербайджана как трагедия, этот день стал переломным моментом в жизни нашего народа, ещё больше укрепил наше национальное единство и солидарность.
Академик сообщил, что на протяжении последних 35-ти лет наш народ глубоко чтит память жертв трагедии 20 Января, члены их семей окружены вниманием и заботой нашего государства.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в связи с 35-й годовщиной трагедии 20 Января в научных учреждениях и организациях НАНА проходят мероприятия и организовываются выставки, посредством этих мероприятий сведения о героизме, проявленном нашими шехидами, доводятся до следующих поколений.
Затем и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева выступила с докладом, в котором подробно говорилось о пути, приведшем к трагедии 20 Января, отваге и героизме сынов и дочерей нашего народа, политико-правовой оценке, данной этим событиям великим лидером Гейдаром Алиевым, внимании и заботе Президента Ильхама Алиева о семьях шехидов.
Академик Говхар Бахшалиева сообщила, что день 20 Января является героической страницей в истории борьбы за свободу и территориальную целостность Азербайджана. Академик подчеркнула, что отважные сыны и дочери азербайджанского народа встали на борьбу во имя независимости и свободы Азербайджана, в ночь с 19-го на 20-е января 1990 года они выступили безоружными против тяжёлой военной техники советской армии, проявив настоящее мужество и отвагу, и вписали очередную страницу в героическую летопись нашего народа.