Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyev hesabatı təqdim edib. O, 2024-cü ildə Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən aparılan elmi-tədqiqat işlərinin Azərbaycanın cənub-şərq regionunda folklorun, yazılı ədəbiyyat nümunələrinin öyrənilməsinə, etnoqrafik, arxeoloji və numizmatik abidələrin aşkarlanmasına, onların xəritələrinin tərtibinə, numizmatik materialların elmi dövriyyəyə daxil edilməsinə, kataloqlaşdırılmasına həsr edildiyini bildirib. Eyni zamanda Lənkəran - Astara bölgəsi şəraitində çay, sitrus və subtropik bitkilərin mövcud sort və formalarının toplanmasına, morfoloji, bioloji təsərrüfat xüsusiyyətlərinə, onların məhv olmaq təhlükəsindən qorunmasına, bərpa edilməsinə, müasir seleksiya baxımından qiymətləndirilməsinə, yeni sortların seçilməsi və yaradılmasına, Cənub regionunda uzunömürlülüyün populyativ, sosial-bioloji xüsusiyyətləri, ekoloji və genetik faktorların, yaşla bağlı patoloji dəyişikliklərin intensivliyinin öyrənilməsinə həsr olunduğunu söyləyib.
Qeyd edilən istiqamətlər üzrə elmi tədqiqatların 3 problem, 9 mövzu, 10 iş və 10 mərhələ əsasında aparıldığını deyən M.Əliyev dövlət başçısının “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamlarından irəli gələrək, eləcə də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində Mərkəzdə baş tutmuş tədbirlərə dair məlumat verib.
Mərkəz əməkdaşlarının nəşr fəaliyyətinə toxunan alim hesabat ilində  59 məqalə və tezisin (31 tezis, 28 məqalə) çap olunduğunu, onlardan 14 məqalə və 7 tezisin xaricdə işıq üzü gördüyünü söyləyib. Mərkəz əməkdaşlarının “Kamal Abdulla: yaradıcılıq stixiyası” monoqrafiyası və “Numizmatika” adlı dərs vəsaitlərinin çapdan çıxdığını vurğulayıb.
Eyni zamanda limon bitkisinin 2,  naringi bitkisinin 4, qreypfrutun 2, laym bitkisinin 1 yeni sortunun introduksiya olunması üçün Genofond Kolleksiya bağına əlavə edildiyini, o cümlədən yapon yeni çay sortunun da təcrübə bazasına daxil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bundan başqa, hesabatda elmlə təhsilin inteqrasiyası, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər və s. barədə məlumatları da təqdim edib.
Hesabatı yüksək qiymətləndirən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Mərkəzdə aparılan islahatların qurumun fəaliyyətinə müsbət təsir etdiyini, nəticədə bir çox uğurların əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının cari ildə də səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə inamını ifadə edib.

На очередном заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Лянкяранского регионального научного центра в 2024 году.
Отчёт представил директор Лянкяранского регионального научного центра доктор философии по филологии Мехман Алиев. Он сообщил, что научно-исследовательские работы, которые велись в центре в 2024 году, охватывали такие вопросы, как изучение фольклора и образцов письменной литературы юго-восточного региона Азербайджана, обнаружение памятников археологии, нумизматики и этнографии, составление карт, включение нумизматических материалов в научный оборот и их каталогизация. Помимо этого, продолжил Мехман Алиев, учёные вели исследования в таких сферах, как сбор сортов и форм чая, цитрусовых и субтропических растений, выращиваемых в Лянкяран-Астаринском регионе, изучение их морфологических и биологических особенностей, предотвращение их исчезновения, восстановление и оценка потенциала с точки зрения современной селекции, отбор и выращивание новых сортов, исследование популяционных, социальных и биологических особенностей, а также экологических и генетических факторов долгожительства в Южном регионе, образа жизни, интенсивности связанных с возрастом патологических изменений и т.д.
Отметив, что исследования в указанных направлениях охватывали 3 проблемы, 9 тем, 10 работ и 10 этапов, Мехман Алиев рассказал о мероприятиях, реализованных в соответствии с распоряжениями главы государства «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» и т.д., а также в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» и COP29.
Говоря об издательской деятельности, директор сообщил, что в отчётном году сотрудниками центра были опубликованы 59 статей и тезисов (31 тезис и 28 статей), из них 14 статей и 7 тезисов были изданы за рубежом; также были выпущены в свет монография «Камал Абдулла: стихия творчества» и учебное пособие «Нумизматика».
В то же время, продолжил Мехман Алиев, для интродукции 2 новых сортов лимона, 4 новых сортов мандарина, 2 новых сортов грейпфрута и 1 нового сорта лайма они были включены в коллекцию генофондного сада, в экспериментальную базу также был добавлен новый сорт японского чая.
Помимо этого, в отчёте говорилось о мероприятиях, нацеленных на интеграцию науки и образования, состоянии электронной науки, наградах и т.д.
Высоко оценив отчёт, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что проводимые в Центре реформы оказали положительное влияние на его деятельность, вследствие чего были получены важные результаты. Академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что сотрудники Лянкяранского регионального научного центра будут плодотворно работать и в текущем году.
В заключение было принято постановление Президиума НАНА, в котором нашли своё отражение соответствующие поручения.