AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirə edilən məsələlərdən biri də Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair olub.
Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətinə toxunan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bölmənin müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini, elektron hərəkatın geniş vüsət aldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Humanitar Elmlər Bölməsinin fəaliyyəti ümumilikdə müstəqil dövlətçilik, azərbaycançılıq, vətənpərvərlik kimi milli ideyaları əhatə edir və bu ideoloji istiqamətində bölmənin əməkdaşları yorulmadan çalışırlar. Həmçinin bölmə əməkdaşlarının dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələrək yorulmaz fəaliyyət göstərdiklərini, görkəmli ədibə həsr olunmuş 10-dan çox kitabın ərsəyə gətirildiyini, X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində ictimaiyyətə təqdim edildiyini vurğulayıb.
Elmi nəşrlərə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Türkiyənin Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edildiyini, hazırda bu siyahının genişləndirilməsi istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyini söyləyib. Bundan əlavə, Akademiyada işıq üzü görən 31 jurnalın elektron bazasının yaradılması istiqamətində AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin tədbirlər gördüyünü bildirib. Qeyd edib ki, jurnalların elektron resurslarının zənginləşdirilməsi gələcəkdə həmin nəşrlərin beynəlxalq bazalarda xülasələndirilməsinə meydan açacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it türk” əsərinin 950 illiyi ilə əlaqədar Xalid Səid Xocayevin tərcüməsi əsasında AMEA-nın Dilçilik İnstitutu tərəfindən çap olunmuş lüğətin yeni nəşrinin UNESCO səviyyəsində təqdimatının keçirilməsinin Akademiyanın 80 illik tarixində nadir hadisələrdən biri olduğunu deyib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədrinin müavini akademik Teymur Kərimli bölmə əməkdaşlarının 2024-cü ildə səmərəli fəaliyyət göstərdiklərini, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi və dövlət başçısının digər sərəncamlarından irəli gələrək bir çox işlər gördüklərini vurğulayıb.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı bölmənin hesabatını təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə HEB-in elmi müəssisələrdə 34 problemə aid 71 mövzuya dair 437 tədqiqat işi, 104 mərhələ aparılıb, 11 mövzu, 259 iş, 100 mərhələ tamamlanıb.
Qeyd edib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 140 kitabı (7-si xaricdə), 60 monoqrafiyası (8-i xaricdə), 1828 məqaləsi (430-u xaricdə), 345 tezisi (157-si xaricdə), 11 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 20-si “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 384 istinad qeydə alınıb.
Vurğulanıb ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və onunla səsləşən COP29-un çağırışlarını özünün prioritet istiqamətlərindən kimi müəyyənləşdirən Humanitar Elmlər Bölməsi tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik: COP29-un çağırışları və humanitar elmin vəzifələri”, “Klassik divan ədəbiyyatında bitki obrazı”, “Azərbaycan folklorunda təbiət kultu”, “Memarlıq və incəsənətdə yaşıl dünya” mövzusunda konfranslar, “Əlyazmalarda təbiət motivləri və nəbati elementlər” adlı sərgi təşkil edilib, “Ekolinqvistika: Oğuz qrupu türk dillərində flora və fauna leksikası” və “Ekolinqvistika: oğuz qrupu türk dillərində relyef və iqlim leksikası” kitabları çap olunub.
Məruzəçi, həmçinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” dövlət başçısının sərəncamları çərçivəsində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar 4 kitab çap olunub, 4 tədbir təşkil edilib, dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi ilə bağlı 11 kitab, 3 konfrans materialı və “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb, 2 beynəlxalq və 4 respublika konfransı, 1 simpozium, 1 konfrans və 1 tədbir keçirilib. Bundan əlavə, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyi ilə əlaqədar 2 kitab nəşr olunub, 4 tədbir təşkil edilib, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı isə 5 kitab çapdan çıxıb, 1 konqres, 1 respublika konfransı və 2 elmi sessiya keçirilib.
Qərbi Azərbaycana qayıdış çərçivəsində isə bölmənin əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji lüğəti”, “Zəngəzur folklor örnəkləri. I kitab”, “Zəngəzur folklor örnəkləri. II kitab”, “Zəngəzur: tarixi məkan və milli yaddaş. Elmi araşdırmalar toplusu”, “Zəngəzur folkloru: milli-mədəni düşüncə və çağdaş elmi yanaşmalar. Elmi araşdırmalar toplusu”, “Qərbi Azərbaycan folkloru: problemlər və perspektivlər”, “Qərbi Azərbaycan folkloru. 3-cü kitab”, Qərbi Azərbaycan mətnlərinin yer aldığı “İbiş” və “Qaraçanta”, “Qərbi Azərbaycan toponimlərinin həqiqətləri. Məqalələr toplusu” və “Qərbi Azərbaycan toponimləri lüğəti” nəşr olunub, 2 respublika konfransı təşkil edilib.
Eyni zamanda Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it türk” əsərinin 950-ci ildönümü ilə əlaqədar UNESCO-nun Paris şəhərindəki mənzil-qərargahında akademik İsa Həbibbəylinin və Dilçilik İnstitutunun əməkdaşlarının iştirakı ilə beynəlxalq konfrans keçirilib. Beynəlxalq konfransın müstəqil bir bölməsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında tapılmış və Xalid Səid Xocayevə aid olan latın əlifbası ilə Azərbaycan dilinə çevrilmiş nadir əlyazmanın nəşrinin təqdimatı təşkil olunub. Məruzəçi, həmçinin “Divanü lüğat-it türk” əsərinin 950 illiyi ilə əlaqədar görülmüş digər işləri də təqdim edib.
Bundan əlavə, məruzəçi AMEA-nın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyətinə də toxunub, professor Qəzənfər Paşayevin Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan İraq-türkman araşdırmaları: yekunlar və vəzifələr” mövzusunda elmi məruzəsinin dinlənildiyini, “İraq-türkman folklor mühitinin çağdaş durumu”, “Çağdaş türkman ədəbiyyatı” mövzusunda elmi seminarların keçirildiyini deyib, nəşrlər və s. haqqında məlumat verib.
Həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəriciləri təqdim edilib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq və təltiflər və s. barədə məlumatları diqqətə çatdırılıb.
Hesabat ətrafında Milli Məclisin deputatı, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri çıxış edərək Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bir sıra təkliflərini səsləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

One of the issues discussed at the next meeting of the Presidium of ANAS was the activity of the Division of Humanitarian Sciences in 2024.
Speaking about the activities of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS in 2024, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that international relations of the institutions of the division had been expanded and corresponding activities for the development of electronic movement had been implemented. The activities of the Division of Humanitarian Sciences generally cover national ideas such as independent statehood, Azerbaijanism, and patriotism, and the staff of the division work tirelessly in this ideological direction. In 2024, the staff of the division worked hard in accordance with the tasks outlined in the Presidential decree “On the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli”. More than 10 books dedicated to the outstanding poet were published, and presented to the public at the 10th Baku International Book Fair.
Touching upon the scientific publications of the division, Academician Isa Habibbeyli said that the journal of the Institute of Literature titled “Comparative Literary Studies” has been included in the DergiPark electronic database registry of Türkiye, and work is currently underway to expand this list. In addition, the “Electronic Academy” department of the Presidium administration of ANAS works to create an electronic database for 31 journals, published at the Academy of Sciences. The enrichment of the electronic resources of these journals will create broad opportunities for their future indexing in international databases.
The head of ANAS said that the presentation of a new edition of the dictionary, translated into Azerbaijani by Khalid Said Khojaev and published by the Institute of Linguistics of ANAS, at UNESCO, regarding the 950th anniversary of Mahmud Kashgari’s “Diwan Lughat al-Turk” is one of the remarkable events in the 80-year history of the Academy of Sciences.
In his speech, the Deputy Chairman of the Scientific Council of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS, Academician Teymur Karimli underlined that in 2024, the staff of the division worked productively. Numerous activities were carried out within the framework of the presidential decrees on declaring 2024 “Green World Solidarity Year”, on “celebrating the 530th anniversary of Mahammad Fuzuli”, etc.
Later, the scientific secretary of the division, PhD in Philology Arzu Mammadkhanli presented the report of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS for 2024. She reported that in 2024, 437 research works on 71 topics related to 34 issues and 104 stages were conducted, 11 topics, 259 works, and 100 stages were completed.
Speaking about the publishing activities of the division, Arzu Mammadkhanli said that in 2024, 140 books (7 of them abroad), 60 monographs (8 of them abroad), 1,828 articles (430 of them abroad), 345 theses (157 of them abroad), 11 textbooks, teaching materials, and popular science publications of the staff were published and 20 of these articles were published in impact-factor journals included in the “Web of Science” and “Scopus” databases. There were 384 citations to the works of the staff.
It was emphasized that the Division of Humanitarian Sciences, which identified the challenges of the “Green World Solidarity Year” and COP29 as one of its priority directions, organized several conferences, exhibitions and published books.
The speaker also highlighted the works of the division carried out within the framework of the presidential decrees on “Celebration of the 100th Anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic”, “Celebration of the 530th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet Mahammad Fuzuli,” “Celebration of the 140th Anniversary of Mammad Amin Rasulzade,” etc.
It was noted that in connection with the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic, 4 books were published and 4 events were organized. Regarding the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli, 11 books, 3 conference materials, and a special issue of the journal “Azerbaijani Literary Studies” were published. Furthermore, 2 international and 4 conferences, 1 symposium, and 1 event were organized. Additionally, regarding the 140th anniversary of Mahammad Amin Rasulzade, 2 books were published and 4 events were organized and regarding the declaration of Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World” for 2024, 5 books were published, 1 congress, 1 conference, and 2 scientific sessions were organized.
Within the framework of the return to Western Azerbaijan, numerous books were published by the staff of the division, and 2 conferences were organized.
It was also added that an international conference was held at UNESCO’s headquarters in Paris on the occasion of the 950th anniversary of Mahmud Kashgari’s “Diwan Lughat al-Turk” with the participation of Academician Isa Habibbeyli and staff of the Institute of Linguistics. At one of the sections of the international conference, the publication of rare manuscript of Mahmud Kashgari’s “Diwan Lughat al-Turk”, translated into Azerbaijani by Khalid Said Khodjaev in Latin alphabet, and discovered at ANAS, was presented. The speaker also presented other works carried out in connection with the 950th anniversary of “Diwan Lughat al-Turk”.
Additionally, the speaker touched upon the activities of the Coordination Council for Iraqi-Turkmen Studies of ANAS. She mentioned that Professor Gazanfar Pashayev presented a scientific report titled “Azerbaijan Iraqi-Turkmen Studies: Results and Tasks” at the meeting of the Presidium and highlighted the scientific seminars and publications.
Additionally, the scientometric indicators of the staff of the division were presented, along with information on personnel potential and training, steps taken to popularize science, the scientific journals of the division, international cooperation, awards, and other related activities.
During the discussion of the report, Member of Milli Majlis, Doctor of Philology Elnara Akimova, corresponding member of ANAS Artegin Salamzade, and Doctor of Philology Sarkhan Khavery delivered speeches, highly praising the activities of the Division of Humanitarian Sciences in 2024 and presenting several suggestions.
After the discussions, the report on the scientific and organizational activities of the Division of Humanitarian Sciences for 2024 was rated satisfactory by the Presidium of ANAS, and relevant tasks were assigned to the division.