AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirə edilən məsələlərdən biri də Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair olub.
Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətinə toxunan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bölmənin müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini, elektron hərəkatın geniş vüsət aldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Humanitar Elmlər Bölməsinin fəaliyyəti ümumilikdə müstəqil dövlətçilik, azərbaycançılıq, vətənpərvərlik kimi milli ideyaları əhatə edir və bu ideoloji istiqamətində bölmənin əməkdaşları yorulmadan çalışırlar. Həmçinin bölmə əməkdaşlarının dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamından irəli gələrək yorulmaz fəaliyyət göstərdiklərini, görkəmli ədibə həsr olunmuş 10-dan çox kitabın ərsəyə gətirildiyini, X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində ictimaiyyətə təqdim edildiyini vurğulayıb.
Elmi nəşrlərə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun “Müqayisəli ədəbiyyatşünaslıq” jurnalının Türkiyənin Dərgi Park elektron baza reyestrinə daxil edildiyini, hazırda bu siyahının genişləndirilməsi istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyini söyləyib. Bundan əlavə, Akademiyada işıq üzü görən 31 jurnalın elektron bazasının yaradılması istiqamətində AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin tədbirlər gördüyünü bildirib. Qeyd edib ki, jurnalların elektron resurslarının zənginləşdirilməsi gələcəkdə həmin nəşrlərin beynəlxalq bazalarda xülasələndirilməsinə meydan açacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it türk” əsərinin 950 illiyi ilə əlaqədar Xalid Səid Xocayevin tərcüməsi əsasında AMEA-nın Dilçilik İnstitutu tərəfindən çap olunmuş lüğətin yeni nəşrinin UNESCO səviyyəsində təqdimatının keçirilməsinin Akademiyanın 80 illik tarixində nadir hadisələrdən biri olduğunu deyib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədrinin müavini akademik Teymur Kərimli bölmə əməkdaşlarının 2024-cü ildə səmərəli fəaliyyət göstərdiklərini, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi və dövlət başçısının digər sərəncamlarından irəli gələrək bir çox işlər gördüklərini vurğulayıb.
Daha sonra Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı bölmənin hesabatını təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü ildə HEB-in elmi müəssisələrdə 34 problemə aid 71 mövzuya dair 437 tədqiqat işi, 104 mərhələ aparılıb, 11 mövzu, 259 iş, 100 mərhələ tamamlanıb.
Qeyd edib ki, 2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 140 kitabı (7-si xaricdə), 60 monoqrafiyası (8-i xaricdə), 1828 məqaləsi (430-u xaricdə), 345 tezisi (157-si xaricdə), 11 dərslik, dərs vəsaiti və elmi-kütləvi nəşri çap edilib, bu məqalələrdən 20-si “Web of Science” və “Scopus” bazalarına daxil olan impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub, əməkdaşların əsərlərinə 384 istinad qeydə alınıb.
Vurğulanıb ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və onunla səsləşən COP29-un çağırışlarını özünün prioritet istiqamətlərindən kimi müəyyənləşdirən Humanitar Elmlər Bölməsi tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik: COP29-un çağırışları və humanitar elmin vəzifələri”, “Klassik divan ədəbiyyatında bitki obrazı”, “Azərbaycan folklorunda təbiət kultu”, “Memarlıq və incəsənətdə yaşıl dünya” mövzusunda konfranslar, “Əlyazmalarda təbiət motivləri və nəbati elementlər” adlı sərgi təşkil edilib, “Ekolinqvistika: Oğuz qrupu türk dillərində flora və fauna leksikası” və “Ekolinqvistika: oğuz qrupu türk dillərində relyef və iqlim leksikası” kitabları çap olunub.
Məruzəçi, həmçinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” dövlət başçısının sərəncamları çərçivəsində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar 4 kitab çap olunub, 4 tədbir təşkil edilib, dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi ilə bağlı 11 kitab, 3 konfrans materialı və “Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” jurnalının xüsusi buraxılışı işıq üzü görüb, 2 beynəlxalq və 4 respublika konfransı, 1 simpozium, 1 konfrans və 1 tədbir keçirilib. Bundan əlavə, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyi ilə əlaqədar 2 kitab nəşr olunub, 4 tədbir təşkil edilib, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı isə 5 kitab çapdan çıxıb, 1 konqres, 1 respublika konfransı və 2 elmi sessiya keçirilib.
Qərbi Azərbaycana qayıdış çərçivəsində isə bölmənin əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji lüğəti”, “Zəngəzur folklor örnəkləri. I kitab”, “Zəngəzur folklor örnəkləri. II kitab”, “Zəngəzur: tarixi məkan və milli yaddaş. Elmi araşdırmalar toplusu”, “Zəngəzur folkloru: milli-mədəni düşüncə və çağdaş elmi yanaşmalar. Elmi araşdırmalar toplusu”, “Qərbi Azərbaycan folkloru: problemlər və perspektivlər”, “Qərbi Azərbaycan folkloru. 3-cü kitab”, Qərbi Azərbaycan mətnlərinin yer aldığı “İbiş” və “Qaraçanta”, “Qərbi Azərbaycan toponimlərinin həqiqətləri. Məqalələr toplusu” və “Qərbi Azərbaycan toponimləri lüğəti” nəşr olunub, 2 respublika konfransı təşkil edilib.
Eyni zamanda Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it türk” əsərinin 950-ci ildönümü ilə əlaqədar UNESCO-nun Paris şəhərindəki mənzil-qərargahında akademik İsa Həbibbəylinin və Dilçilik İnstitutunun əməkdaşlarının iştirakı ilə beynəlxalq konfrans keçirilib. Beynəlxalq konfransın müstəqil bir bölməsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında tapılmış və Xalid Səid Xocayevə aid olan latın əlifbası ilə Azərbaycan dilinə çevrilmiş nadir əlyazmanın nəşrinin təqdimatı təşkil olunub. Məruzəçi, həmçinin “Divanü lüğat-it türk” əsərinin 950 illiyi ilə əlaqədar görülmüş digər işləri də təqdim edib.
Bundan əlavə, məruzəçi AMEA-nın İraq-Türkman Araşdırmaları üzrə Əlaqələndirmə Şurasının fəaliyyətinə də toxunub, professor Qəzənfər Paşayevin Rəyasət Heyətinin iclasında “Azərbaycan İraq-türkman araşdırmaları: yekunlar və vəzifələr” mövzusunda elmi məruzəsinin dinlənildiyini, “İraq-türkman folklor mühitinin çağdaş durumu”, “Çağdaş türkman ədəbiyyatı” mövzusunda elmi seminarların keçirildiyini deyib, nəşrlər və s. haqqında məlumat verib.
Həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəriciləri təqdim edilib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq və təltiflər və s. barədə məlumatları diqqətə çatdırılıb.
Hesabat ətrafında Milli Məclisin deputatı, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə və filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri çıxış edərək Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bir sıra təkliflərini səsləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Humanitar Elmlər Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Отделение гуманитарных наук НАНА отчиталось за свою деятельность в 2024 году
Один из рассмотренных на очередном заседании Президиума НАНА вопросов был посвящён деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА в 2024 году.
Говоря о деятельности Отделения гуманитарных наук (ОГН) в 2024 году, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что были расширены международные связи учреждений отделения и реализованы соответствующие мероприятия по развитию электронного движения. Академик отметил, что деятельность Отделения гуманитарных наук в целом охватывает такие национальные идеи, как независимая государственность, азербайджанство и патриотизм, сотрудники отделения неустанно работают в этом идеологическом направлении. Руководитель НАНА подчеркнул, что в отчётном году сотрудники отделения неустанно трудились в соответствии с задачами, поставленными в Распоряжении главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», были изданы более 10-ти книг, посвященных выдающемуся классику, которые были представлены общественности на X Бакинской международной книжной выставке.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о научных изданиях, отметив при этом, что журнал Института литературы «Сравнительное литературоведение» включён в реестр электронной базы Dərgi Park (Турция), и в настоящее время продолжается работа по расширению этого списка. Помимо этого, продолжил академик, отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА реализуются мероприятия по созданию электронной базы 31-го журнала, которые издаются в Академии наук, обогащение электронных ресурсов этих журналов создаст широкие возможности для их индексации в международных базах в будущем.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках 950-летия труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» на уровне ЮНЕСКО состоялась презентация подготовленного Институтом языкознания имени Насими НАНА нового издания словаря на азербайджанском языке в переводе Халида Саида Ходжаева, и это событие является одним из самых знаменательных событий в 80-летней истории Академии наук.
В своём выступлении на заседании заместитель председателя Учёного совета Отделения гуманитарных наук НАНА академик Теймур Керимли подчеркнул, что в 2024 году сотрудники отделения работали плодотворно; были реализованы многочисленные мероприятия в рамках распоряжений главы государства об объявлении «Года солидарности во имя зелёного мира», проведении 530-летия Мухаммеда Физули и т.д.
Отчёт Отделения гуманитарных наук представила учёный секретарь отделения доктор философии по филологии Арзу Мамедханлы. Она сообщила, что в 2024 году в научных учреждениях ОГН велись исследования, охватывающие 34 проблемы, 71 тему, 437 исследовательских работ и 104 этапа, завершены 11 тем, 259 работ и 100 этапов.
Говоря об издательской деятельности отделения, Арзу Мамедханлы отметила, что в 2024 году сотрудниками отделения были изданы 140 книг (7 – за рубежом), 60 монографий (8 – за рубежом), 11 учебников, учебных пособий и научно-популярных трудов, а также опубликованы 1828 статей (430 – за рубежом), 345 тезисов (157 – за рубежом), 20 из этих статей вышли в свет во входящих в базы «Web of Science» и «Scopus» журналах с импакт-фактором, на труды сотрудников ссылались 384 раза.
Подчёркивалось, что Отделением гуманитарных наук, которое определило одним из приоритетных направлений вызовы «Года солидарности во имя зелёного мира» и созвучного с ним мероприятия COP29, были организованы такие конференции, как «Солидарность во имя зелёного мира: вызовы COP29 и задачи гуманитарной науки», «Образ растений в классической диванной литературе», «Культ природы в азербайджанском фольклоре», «Зелёный мир в архитектуре и искусстве», выставка  «Природные мотивы и растительные элементы в рукописях», были изданы книги «Эколингвистика: лексика флоры и фауны в тюркских языках огузской группы» и «Эколингвистика: лексика рельефа и климата в тюркских языках огузской группы».
Докладчик также рассказала о работах, выполненных в рамках распоряжений главы государства «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики», «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год», «О проведении 100-летнего юбилея Наби Хазри» и т.д. Она сообщила, что в связи со 100-летним юбилеем Нахчыванской Автономной Республики были изданы 4 книги, организованы 4 мероприятия, в связи с 530-летием гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули изданы 11 книг, 3 материала конференций и специальный выпуск журнала «Азербайджанское литературоведение», прошли 2 международные и 4 республиканские конференции, 1 симпозиум, ещё 1 конференция и 1 мероприятие. Помимо этого, в связи со 140-летием Мамеда Эмина Расулзаде были выпущены в свет 2 книги и организованы 4 мероприятия, а в связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год были изданы 5 книг, организованы 1 конгресс, 1 республиканская конференция и 2 научные сессии.
В рамках возвращения в Западный Азербайджан сотрудниками отделения были подготовлены многочисленные издания, организованы 2 республиканские конференции.
Арзу Мамедханлы рассказала и о мероприятиях, реализованных по случаю 950-летия труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», в том числе об участии академика Исы Габиббейли и сотрудников Института языкознания НАНА на международной конференции, которая состоялась в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже.
В докладе также говорилось о деятельности Совета по координации исследований, связанных с иракскими туркманами, наукометрических показателях сотрудников отделения, кадровом потенциале и подготовке кадров, мерах по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве, наградах и т.д.
В своих выступлениях депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Эльнара Акимова, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде и доктор филологических наук Сархан Хавери высоко оценили деятельность Отделения гуманитарных наук в 2024 году и выдвинули ряд предложений.
После дискуссий было принято постановление Президиума, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Отделения гуманитарных наук НАНА в 2024 году был признан удовлетворительным, отделению были даны соответствующие поручения.