AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında müzakirə edilən məsələlərdən biri də AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin 2024-cü ildəki fəaliyyətinə dair olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşlarının Akademiya üzrə adambaşına düşən məqalə sayına görə ilk sırada qərarlaşdığını söyləyib.
Daha sonra hesabatı bölmənin sədri akademik İsmayıl Hacıyev təqdim edib. Qeyd olunub ki, hesabat ilində bölmədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, AR Nazirlər Kabinetinin, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Səlahiyyətli Nümayəndəliyinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məcli-sinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fərman, Sərəncam, qərar və məktublarından irəli gələn vəzifələr icra edilib.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin elmi-tədqiqat müəssisələrində Naxçıvanın tarixi, etnoqrafiyası, epiqrafikası, arxeologiyası, maddi mədəniyyəti, ədəbi mühiti, folkloru və əlyazmalarının toplanılması və tədqiqi istiqamətində araşdırmalar aparılıb. Tədqiqatların 15 şöbə və 1 labоratоriyada 1 akademik, 2 müxbir üzv, 4 elmlər dоktоru, 17 fəlsəfə dоk-tоrunun iştirakı ilə 34 mərhələ üzrə aparıldığını deyən akademik İsmayıl Hacıyev 4 mühüm elmi nəticənin əldə olunduğunu söyləyib.
Akademik İsmayıl Hacıyev “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Ordubad” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun yaradılması haqqında”, “Xüsusi mühafizə olunan təbiət əraziləri və obyektləri haqqında” sənədlərdən irəli gələrək görülmüş işləri təqdim edib.
Bildirib ki, akademik İsa Həbibbəylinin elmi redaktorluğu ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyi ilə əlaqədar “Naxçıvan ədəbi mühiti” fundamental kitabı nəşrə hazırlanmış, 29 icmal və oçerk tərtib edilmişdir. Bölmə əməkdaşları tərəfindən “Taleyi və sənəti” seriyası üzrə “Hüseyn Razi: taleyi və sənəti” adlı növbəti – 18-ci seriyası və “Görkəmli Azərbaycan şairi M.Füzuli” məqalələr toplusu çap olunmuşdur.
2024-cü ildə bölmə əməkdaşlarının 10 monoqrafiyası, 8 kitabı, 1 metodik vəsaiti, 207 elmi məqaləsi, 118 konfrans materialı və 4 tezisi olmaqla 348 elmi əsəri nəşr edilib. Əsərlərdən 35 məqalə, 19 konfrans materialı və 2 tezis (cəmi 56 əsər) xaricdə nəşr olunub. Bir elmi işçiyə düşən əsər sayı 10,2 olub. Məqalələrdən 6-sı Web of Science, 2-si Scopus, 1-i Ulakbim elmmetrik bazalarında olmaqla 15-i impakt faktorlu jurnalda çap edilib. Hesabat dövründə bölmə əməkdaşlarının əsərlərinə 4085 istinad qeydə alınıb.
Akademik İsmayıl Hacıyev, həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq və təltiflər, eləcə də bölmənin saytının və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Naxçıvan Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Один из рассмотренных на очередном заседании Президиума НАНА вопросов был посвящён деятельности Нахчыванского отделения НАНА в 2024 году.
Говоря о деятельности Нахчыванского отделения, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что коллектив отделения занимает первое место в Академии наук по количеству изданных статей на человека.
Затем председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев представил отчёт о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2024 году.
Отмечалось, что в отчётном году в отделении были выполнены задачи, поставленные в указах, распоряжениях, постановлениях и письмах Президента Азербайджанской Республики, Кабинета министров АР, полномочного представительства Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике, Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики, Кабинета министров Нахчыванской Автономной Республики и Национальной академии наук Азербайджана.
Сообщалось, что в научно-исследовательских учреждениях Нахчыванского отделения НАНА велись исследования в таких сферах, как история, этнография, эпиграфика, археология, материальная культура, литературная среда Нахчывана, сбор и изучение образцов фольклора и рукописного наследия и т.д. Сказав, что исследования в 15-ти отделах и 1-й лаборатории проводят 1 академик, 2 члена-корреспондента НАНА, 4 доктора наук и 17 докторов философии, академик Исмаил Гаджиев добавил, что в отчётном году в отделении велись исследования на 34-х этапах, были получены 4 важных научных результата.
Председатель отделения рассказал о мероприятиях, реализованных в рамках распоряжений главы государства об объявлении «Года солидарности во имя зелёного мира», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики», «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О создании Государственного историко-культурного заповедника “Ордубад”», Закона Азербайджанской Республики «Об особо охраняемых природных территориях и объектах» и т.д.
Сообщалось, что по случаю 100-летия Нахчыванской Автономной Республики под научной редакцией академика Исы Габиббейли был подготовлен к печати фундаментальный труд «Литературная среда Нахчывана», также были составлены 29 обзоров и очерков. Помимо этого, в серии «Судьба и творчество» вышел в свет 18-й том «Гусейн Рази: судьба и творчество», а также был издан сборник статей сотрудников отделения «Выдающийся азербайджанский поэт Мухаммед Физули».
В 2024 году сотрудниками отделения были изданы 10 монографий, 8 книг, 1 методическое пособие, 207 научных статей, 118 материалов конференций и 4 тезиса, в целом – 348 научных трудов, 56 из которых (35 статей, 19 материалов конференций и 2 тезиса) вышли в свет за рубежом. Таким образом, на одного научного сотрудника приходится 10,2 научных трудов. 15 статей были опубликованы в журналах с импакт-фактором, из них 6 – в журналах, индексируемых в наукометрической базе Web of Science, 2 – в Scopus, 1 – в Ulakbim. На труды сотрудников отделения ссылались 4085 раз.
Академик Исмаил Гаджиев также представил наукометрические показатели сотрудников отделения, рассказал о кадровом потенциале и подготовке кадров, научных журналах отделения, международном сотрудничестве и наградах, деятельности сайта и профилей отделения в социальных сетях.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Нахчыванского отделения в 2024 году был признан удовлетворительным, полученные важные результаты были включены в годовой отчёт НАНА, отделению были даны соответствующие поручения.