AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında “Elm” nəşriyyatının 2024-cü ilə dair illik hesabatı dinlənilib. Hesabatı “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov təqdim edib.
O qeyd edib ki, “Elm” nəşriyyatı 2024-cü ildəki fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarını, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarını, AMEA prezidentinin sərəncamlarını əsas götürərək müvafiq işləri yerinə yetirib.
Bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Elm” nəşriyyatında “Azərbaycanın bitki örtüyü” monoqrafiyası, “Azərbaycan ekologiyası” adlı biblioqrafik göstərici, “Qlobal ekoloji problemlər”, “Ecoethics problems of Azerbaijan: scientific, legal, moral aspects” adlı kitabları, “Heydər Əliyev və müasir biologiya elminin inkişafı: nailiyyətlər və çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransın materialları və s. nəşr olunub.
Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi ilə əlaqədar isə “Böyük Azərbaycan şairi Füzuli”, “Füzuli sənətkarlığı”, “Füzulinin ərəbcə poetik irsi” monoqrafiyaları, o cümlədən “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli müştərək müsəlman mədəniyyətinin yetirməsi kimi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın tezisləri işıq üzü görüb.
Bundan əlavə, “Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri” seriyasından Azərbaycan elminin inkişafında böyük xidmətləri olan AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlərinin biblioqrafik göstəriciləri çap olunub.
Çoxcildlik əsərlərdən isə “Qərbi Azərbaycan folkloru. III cild”, “Cəmiyyətin sosial və mənəvi həyatındakı islahatların fəlsəfəsi (15-16 cild)” kitabları işıq üzü görüb.
Eyni zamanda “Kitabi-Dədə Qorqud” eposu: Heydər Əliyevdən - İlham Əliyevə”, “Heydər Əliyevin böyük siyasət yolu”, “Qasım Qasımzadənin yaradıcılıq yolu”, “Nəzəri-tənqidi fikrin poetikası”, “Mir Möhsün Nəvvab”, “Tarix danışan binalar” monoqrafiyaları, “Kitabi Dədə-Qorqud. Drezden, Vatikan və Günbəd nüsxələri”, “Kərkükün milli tədqiqatçısı Əta Tərzibaşı” və s. nəşrlər hesabat ilində “Elm” nəşriyyatında çap olunub.
Səbuhi Qəhrəmanov hesabat ilində Azərbaycan elmi cəmiyyəti üçün mühüm əhəmiyyəti olan, Web of Science, Scopus, Google Scholar, EBSCO, COPERNICUS, AGRIS, Asos index və b. beynəlxalq bazaların siyahısına daxil edilmiş “Azerbaijan Journal of Mathematics”, “Azerbaijan Chemical Journal”, “Filologiya və sənətşünaslıq”, “Həyat elmləri və biotibb” və digər elmi jurnalların da nəşriyyatda işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Natiq “Elm” nəşriyyatının hesabat dövründə Bakıda keçirilən III Türk Dünyası Ədəbiyyat və Kitab Festivalında, eləcə də X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində təmsil olunduğunu, müəssisə əməkdaşlarının il ərzində bir sıra tədbirlərdə təltif edildiklərini söyləyib.
Nəşriyyatın 2024-cü ildə beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətində də fəliyyətini davam etdirdiyini söyləyən S.Qəhrəmanov Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının kitab nəşri və kitab mədəniyyəti üzrə Elmi şurası, Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyası, Nəşr Etikası Komitəsi (COPE), ABŞ-ın EBSCO məlumat bazası, o cümlədən AVES publishing, “Elsevier” nəşriyyatları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirildiyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, akademik İsa Həbibbəylinin “Elm” nəşriyyatına göstərdiyi diqqət və qayğı sayəsində Akademiyada nəşriyyat fəaliyyətinin müasir tələblər səviyyəsinə qaldırıldığını, nəşriyyatın maddi-texniki bazasının təkmilləşdirildiyini söyləyib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli “Elm” nəşriyyatının 2024-cü ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bir sıra tapşırıqlarını verib.
Daha sonra “Elm” nəşriyyatının 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

Издательство «Элм» НАНА отчиталось за свою деятельность в 2024 году
На заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о деятельности издательства «Элм» («Наука») в 2024 году. Отчёт представил директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов.
Он сообщил, что в своей деятельности в 2024 году издательство «Элм» руководствовалось указами и распоряжениями Президента Азербайджанской Республики, постановлениями Президиума НАНА и распоряжениями президента НАНА.
Сабухи Гахраманов отметил, что в рамках «Года солидарности во имя зелёного мира» в издательстве «Элм» были выпущены монография «Растительный покров Азербайджана», библиографический указатель «Экология Азербайджана», книги «Глобальные экологические проблемы», «Ecoethics problems of Azerbaijan: scientific, legal, moral aspects», материалы международной конференции «Гейдар Алиев и развитие современной биологической науки: достижения и вызовы» и т.д.
В связи с 530-летием Мухаммеда Физули были изданы монографии «Великий азербайджанский поэт Физули», «Мастерство Физули», «Поэтическое наследие Физули на арабском языке», а также тезисы международной научной конференции «Гениальный азербайджанский поэт Мухаммед Физули как представитель общемусульманской цивилизации».
Помимо этого, в серии «Деятели науки и культуры Азербайджана» были выпущены в свет библиографические указатели действительных членов и членов-корреспондентов НАНА, имеющих большие заслуги в развитии отечественной науки.
Затем Сабухи Гахраманов рассказал о выпущенных издательством «Элм» в отчётном году многочисленных научных трудах, а также научных журналах «Azerbaijan Journal of Mathematics», «Azerbaijan Chemical Journal», «Филология и искусствоведение», «Науки о жизни и биомедицина» и т.д., которые индексируются в таких влиятельных международных базах, как Web of Science, Scopus, Google Scholar, EBSCO, COPERNICUS, AGRIS, Asos index и др.
Оратор сообщил, что в 2024 году издательство «Элм» было представлено на Третьем литературно-книжном фестивале тюркского мира (III LitBookFest) и X Бакинской международной книжной выставке, в течение года сотрудники учреждения были удостоены наград на различных мероприятиях.
Говоря о развитии международного сотрудничества в 2024 году, Сабухи Гахраманов подчеркнул, что были расширены связи издательства с Научным советом книгоиздательства и книжной культуры Международной ассоциации академий наук, Европейской ассоциацией научных редакторов (EASE), Комитетом по публикационной этике (COPE), базой данных EBSCO (США), в том числе с издательствами «AVES publishing», «Elsevier» и т.д.
Благодаря вниманию и заботе академика Исы Габиббейли, продолжил Сабухи Гахраманов, издательская деятельность в НАНА была доведена до уровня современных требований, также была усовершенствована материально-техническая база издательства «Элм».
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность издательства «Элм» в 2024 году и дал ряд поручений.
После прослушивания доклада  было принято постановление Президиума НАНА, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности издательства «Элм» в 2024 году был признан удовлетворительным, полученные важные результаты были включены в годовой отчёт НАНА.