AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda fəaliyyət göstərən Viki-Mərkəz haqqında hesabat dinlənilib
Fevralın 4-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclasda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurumda fəaliyyət göstərən Viki-Mərkəzin 2014-2015-ci illər üzrə hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, Vikipediyada Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması üçün zəruri tədbirlərin görülməsi, ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi və s. məqsədilə  AMEA Rəyasət Heyətinin 15 yanvar 2014-cü il tarixli iclasında bir sıra qərarlar qəbul edilmiş, bu sahədə fəaliyyətin təşkili məqsədilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna müvafiq tapşırıqlar verilmişdir.
Akademik R.Əliquliyevin sözlərinə görə, ötən müddət ərzində Vikipediyada Azərbaycanın tarixi həqiqətləri, görkəmli şəxsiyyətləri ilə bağlı dolğun məlumatların yerləşdirilməsi, bu mühitdə toplanan informasiyanı, baş verən prosesləri analiz etmək, təsnifatlaşdırmaq üçün elmi araşdırmaların aparılması, əhali arasında Vikpediyanın populyarlaşdırılması, vikipediyada işləmək üçün zəruri bilik və vərdişlərin aşılanması, AMEA-nın qurumlarının bu layihəyə fəal şəkildə qoşulmasının təşviq edilməsi  istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Sonda AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Viki-Mərkəzin 2014-2015-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna Viki-Mərkəzdə viki-qrupların treninqi, vikimetrik araşdırmaların aparılması, viki-mühitdə Azərbaycanla bağlı kontentlərin monitorinqi istiqamətində görülən işlərin davam etdirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilib.

Report of the scientific and organizational activity of Wiki-Center operating under the Institute of Information Technologies of ANAS
Next meeting of ANAS Presidium held on 4 February. Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev gave information about activities of the Wiki-Center established at the Institute of Information Technologies in the 2014-2015.
Academician noted that, in order to attract institutions and organizations, research centers, scientists and specialists of ANAS to active participate in this project, Presidium took the decision on January 15, 2014.
In order to organize the activity in this sphere the relevant instructions were given to the Institute of Information Technology.
Academician-Secretary added that, guided by this Decision at the Wiki-Center carries out important event for the promotion of "Wikipedia" among the citizens of the republic and to involve them in the implementation of the corresponding activities of Azerbaijan's interests in the "Wikipedia".
Also by the Center are realized measures for early detection and prevention of actual and potential sources of danger against our country.
In conclusion, according to the decision of ANAS Presidium was approved the report on the activities of the Centre Wiki in 2014-2015.
Institute of Information Technology was charged with instructions of continuation the works in the direction of the organization of trainings of Wiki-groups in Wiki-Center, as well as monitoring of contents connected with Azerbaijan in Wiki environment.