AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda fəaliyyət göstərən Viki-Mərkəz haqqında hesabat dinlənilib
Fevralın 4-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclasda çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev rəhbərlik etdiyi qurumda fəaliyyət göstərən Viki-Mərkəzin 2014-2015-ci illər üzrə hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, Vikipediyada Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması üçün zəruri tədbirlərin görülməsi, ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi və s. məqsədilə  AMEA Rəyasət Heyətinin 15 yanvar 2014-cü il tarixli iclasında bir sıra qərarlar qəbul edilmiş, bu sahədə fəaliyyətin təşkili məqsədilə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna müvafiq tapşırıqlar verilmişdir.
Akademik R.Əliquliyevin sözlərinə görə, ötən müddət ərzində Vikipediyada Azərbaycanın tarixi həqiqətləri, görkəmli şəxsiyyətləri ilə bağlı dolğun məlumatların yerləşdirilməsi, bu mühitdə toplanan informasiyanı, baş verən prosesləri analiz etmək, təsnifatlaşdırmaq üçün elmi araşdırmaların aparılması, əhali arasında Vikpediyanın populyarlaşdırılması, vikipediyada işləmək üçün zəruri bilik və vərdişlərin aşılanması, AMEA-nın qurumlarının bu layihəyə fəal şəkildə qoşulmasının təşviq edilməsi  istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Sonda AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən, Viki-Mərkəzin 2014-2015-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib. AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna Viki-Mərkəzdə viki-qrupların treninqi, vikimetrik araşdırmaların aparılması, viki-mühitdə Azərbaycanla bağlı kontentlərin monitorinqi istiqamətində görülən işlərin davam etdirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilib.

Заслушан отчет о деятельности Вики-центра, действующего при Институте информационных технологий НАНА
4 февраля состоялось очередное заседание Президиума НАНА. Академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев привел сведения о деятельности созданного в Институте информационных технологий Вики-центра в 2014-2015 гг. Академик отметил, что 15 января 2014 года с целью привлечения институтов и организаций, научных центров, ученых и специалистов НАНА к активному участию в этом проекте Президиум принял постановление. С целью организации деятельности в этой сфере были даны соответствующие поручения Институту информационных технологий.
Академик-секретарь добавил, что, руководствуясь данным постановлением, Вики-центр проводит важные мероприятия для популяризации «Википедии» среди граждан республики и их привлечения к осуществлению соответствующей интересам Азербайджана деятельности в «Википедии». Также Центром реализованы мероприятия для своевременного обнаружения и предотвращения источников реальной и потенциальной опасности против нашей страны.
В заключение согласно решению Президиума НАНА, был утвержден отчет о деятельности Вики-Центра за 2014-2015 годы. Институту информационных технологий НАНА были даны указания в связи с продолжением работ в направлении организации тренингов вики-групп в Вики-Центре, проведения викиметрических исследований, а также мониторинга связанных с Азербайджаном контентов в Вики-среде.