Dahi özbək şairi Əlişir Nəvainin abidəsi ziyarət edilib
Dahi özbək şairi Əlişir Nəvainin anadan olmasının 584-cü ildönümü münasibətilə görkəmli söz ustadının Bakıdakı abidəsi ziyarət olunub.
Ədibin abidəsi önünə əklillər qoyulub və gül dəstələri düzülüb.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Özbəkistan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanov, Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Eldar İbrahimov, Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan-Özbəkistan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun üzvü Günay Əfəndiyeva çıxış edərək böyük söz ustadı Əlişir Nəvainin həyat və yaradıcılığından ətraflı danışıblar. Qeyd olunub ki, Azərbaycan Əlişir Nəvainin ikinci vətəni kimi qəbul edilir, nəvaişünas alimlərimiz tərəfindən görkəmli ədibin yaradıcılığı ilə bağlı ölkəmizdə geniş tədqiqatlar aparılıb, əsərləri çap olunub, xalqımız böyük söz ustadının yaradıcılığını sevərək oxuyub.
Həmçinin çıxışlarda Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də uğurlu inkişafı xüsusi vurğulanıb, iki qardaş xalq arasındakı münasibətlər nəticəsində Türk dünyasına mühüm töhfələr verildiyi diqqətə çatdırılıb.
Ziyarətdə Azərbaycan və Özbəkistanın elmi-ədəbi ictimaiyyətinin nümayəndələri, o cümlədən AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun türkoloq alimləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Əlişir Nəvai 9 fevral 1441-ci ildə Herat şəhərində anadan olmuşdur. Onun şeirləri həm yazıldıqları dövrdə, həm də sonralar bütün Türk dünyasında zövqlə oxunmuş, məşhur türk şairləri onu örnək bilmiş, təriflər yazmışlar. Zəmanəmizdə yayılan bütün ədəbiyyat tarixlərində də Əlişir Nəvai elmi, sənəti, türkçülüyü və təsirləri ilə özünəməxsus mühüm yer tutur.

Today is the birthday of the great thinker
The monument of the distinguished master of words, great Uzbek poet Alisher Navoi in Baku was visited on the occasion of the 584th anniversary of his birth.
Wreaths and bouquets of flowers were laid in front of the monument.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan, Bahrom Ashrafkhanov, member of the Milli Majlis and Head of the Working Group on Azerbaijan-Uzbekistan Interparliamentary Relations, Eldar Ibrahimov, member of the Milli Majlis and member of the Working Group on Azerbaijan-Uzbekistan Interparliamentary Relations, Gunay Afandiyeva delivered speeches at the event. They spoke comprehensively about life and works of the prominent figure Alisher Navoi. It was underlined that Azerbaijan is regarded as second homeland of Alisher Navoi. The attendees of the event also mentioned that the extensive research on the works of the distinguished master of words had been conducted in the country by our Navoi scholars, his works had been published, and that the Azerbaijani people read and appreciate the literary legacy of Alisher Navoi.
The successful development of Azerbaijan-Uzbekistan relations in the field of science, just as in all other areas was highlighted at the event. It was said that the ties between the two brotherly nations had made significant contributions to the Turkic world.
Representatives of the scientific and literary communities of Azerbaijan and Uzbekistan, including Turkologists from the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS also participated in the event.
It should be noted that Alisher Navoi was born on February 9, 1441, in Herat city. His poems were read with great appreciation throughout the Turkic world, both during his time and in later periods.
Famous Turkic poets took him as an example and wrote praises about him. Alisher Navoi holds a significant place in modern works on the history of literature due to his scientific legacy, creativity, devotion to the Turkic world, and influence.