AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 3 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamı və AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2025-ci ilin sentyabr ayında dahi Azərbaycan bəstəkarı, Şərqdə ilk operanın yaradıcısı, böyük musiqişünas-alim, istedadlı publisist, dramaturq və pedaqoq, tanınmış ictimai xadim, Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 ili tamam olur.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın Dövlət Himninin müəllifi, ilk milli Azərbaycan operasının, operettasının banisi, ilk milli simfonik orkestrın təşkilatçısı Üzeyir Hacıbəylinin yalnız möhtəşəm bəstələri ilə deyil, eyni zamanda Mollanəsrəddinçilərlə bir səviyyədə dayanan zəngin publisistikası ilə XX əsrdə xalqımızın maariflənməsində, vətənpərvərlik ruhda tərbiyə olunmasında misilsiz xidmətlər göstərdiyini vurğulayıb.
“Azərbaycanın musiqi tarixində, eləcə də müsəlman və Türk dünyasında adı onunla bir səviyyədə çəkiləcək bəstəkar yoxdur. “Arşın mal alan” operettası dünyanın bir çox ölkəsində səhnəyə qoyulub. Onun doğum günü Azərbaycanda Milli Musiqi Günü kimi yüksək səviyyədə qeyd olunur. Bir sözlə, Üzeyir Hacıbəyli bizim milli iftixarımızdır. Bethoven, Motsart, Şopen, Şubert kimi bəstəkarlar dünyada böyük şöhrətə malik olsalar da, Üzeyir Hacıbəyli kimi çoxşaxəli fəaliyyəti olan bəstəkar yoxdur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Dahi bəstəkarın zəngin bəstəkarlıq fəaliyyəti ilə yanaşı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının da həyatında mühüm rol oynadığını və 1945-ci ildə Akademiyanın 15 təsisçisindən biri olduğunu deyən natiq Üzeyir Hacıbəylinin Rəyasət Heyətinin üzvü seçildiyini, Azərbaycan musiqi elminə də böyük töhfələr verərək xalq musiqilərimizin nota köçürüldüyünü söyləyib. Hazırda AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Üzeyir Hacıbəyliyə məxsus əlyazmaların və onun şəxsi arxivinin mühafizə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Bu günə qədər dahi şəxsiyyətin həyatı və yaradıcılığı ilə bağlı bir çox əsərlərin, məqalələrin işıq üzü gördüyünü söyləyən akademik İsa Həbibbəyli xüsusilə akademik Zemfira Səfərovanın bəstəkarın fəaliyyətini geniş tədqiq edərək nəinki ölkə ictimaiyyətinə, həmçinin dünyaya təqdim etdiyini vurğulayıb. Lakin bununla yanaşı, Üzeyir Hacıbəylinin zəngin həyatını və çoxşaxəli fəaliyyətini tam əks etdirən kollektiv monoqrafiyanın hazırlanmasının zəruri olduğunu söyləyib: “İndiyə qədər Üzeyir Hacıbəyli haqqında yazan musiqişünaslar onun bəstəkarlıq fəaliyyətini, ədəbiyyatşünaslar isə ədəbi yaradıcılığını tədqiq ediblər. Üzeyir Hacıbəylinin çoxşaxəli fəaliyyətini özündə əks etdirən ümumi bir əsərin, kollektiv monoqrafiyanın hazırlanmasına ehtiyac var və bu, onun 140 illiyinə Azərbaycan elminin tarixi töhfəsi olacaq”.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin görkəmli bəstəkarın 140 illiyinin başda Türk dünyası təmsilçiləri olmaqla, xarici qonaqların iştirakı ilə böyük bir tədbirlə Akademiyada qeyd olunmasının nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda ötən il AMEA kollektivinin Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı kollektivinin ifasında “Leyli və Məcnun” operasına baxışının təşkil olunduğunu, cari ildə də oxşar tədbirin təşkil ediləcəyini bildirib.
Ölkə rəhbərliyinin Üzeyir Hacıbəylinin şəxsiyyətinə daim xüsusi diqqətlə yanaşdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın kollektivi adından bu Sərəncama görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib, sözügedən sənədin müstəqilliyimizin verdiyi geniş imkanlar işığında dahi şəxsin yaradıcılığının yenidən tədqiq olunaraq gənc nəsillərə və dünyaya təqdim olunmasına imkan verəcəyini söyləyib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinə Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın hazırlanması tapşırılıb. Bundan əlavə, AMEA-nın Rəyasət Heyəti, AMEA-nın Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə “Üzeyir Hacıbəyli: ədəbi-mədəni dəyər və mənəvi-estetik zənginlik” mövzusunda elmi konfransın təşkil edilməsi qərara alınıb. Həmçinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutuna Üzeyir Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığına həsr edilmiş birgə monoqrafiyanın hazırlanması tapşırılıb.

Идёт работа над подготовкой «Плана мероприятий НАНА» в связи с празднованием 140-летия гениального композитора Узеира Гаджибейли
На заседании Президиума НАНА обсуждался вопрос о Распоряжении Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 февраля 2025 года «О праздновании 140-летия Узеира Гаджибейли» и задачах, стоящих перед НАНА.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в сентябре 2025 года исполняется 140 лет со дня рождения гениального азербайджанского композитора, создателя первой оперы на Востоке, великого учёного-музыковеда, талантливого публициста, драматурга и педагога, известного общественного деятеля, Народного артиста, лауреата Государственных премий, действительного члена Академии наук Азербайджана Узеира Гаджибейли.
Руководитель НАНА подчеркнул, что автор Государственного гимна Азербайджана, основоположник национального оперного искусства, организатор первого национального симфонического оркестра, автор первых опер и оперетт Узеир Гаджибейли вошёл в историю Азербайджана ХХ века не только своими великолепными музыкальными произведениями, но и богатой публицистикой, которая стоит на одном уровне с молланасреддиновцами, и сыграл исключительную роль в просвещении нашего народа и воспитании подрастающих поколений в патриотическом духе.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «В истории азербайджанской музыки, а также в мусульманском и тюркском мире нет композитора, который стоит на одном уровне с Узеиром Гаджибейли. Оперетта «Аршин мал алан» поставлена на многих сценах мира. Его день рождения отмечается в Азербайджане как День национальной музыки. Одним словом, Узеир Гаджибейли – наша национальная гордость. Большую известность в мире снискали такие композиторы, как Бетховен, Моцарт, Шопен, Шуберт. Однако нет ни одного композитора, деятельность которого была бы столь многогранна, как Узеир Гаджибейли».
Сказав, что наряду с богатой композиторской деятельностью, гениальный композитор, будучи одним из соучредителей Национальной академии наук Азербайджана в 1945 году, сыграл важную роль в её жизни, оратор добавил, что Узеир Гаджибейли был избран членом Президиума, а также внёс весомый вклад в отечественное музыковедение. Академик отметил, что в настоящее время рукописи и личный архив Узеира Гаджибейли хранятся в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
Руководитель НАНА сообщил, что жизни и творчеству гениальной личности посвящены многочисленные книги и статьи, в частности деятельность композитора глубоко изучена и представлена отечественной и мировой общественности академиком Земфирой Сафаровой. Однако есть необходимость, продолжил академик Иса Габиббейли, в написании коллективной монографии, полностью отражающей плодотворную жизнь и многогранную деятельность Узеира Гаджибейли: «До настоящего времени музыковеды исследовали композиторскую деятельность Узеира Гаджибейли, а литературоведы – его литературное творчество. Есть необходимость в подготовке общего труда, коллективной монографии, отражающей многогранную деятельность Узеира Гаджибейли, и это станет историческим вкладом отечественной науки в празднование его 140-летия».
Академик Иса Габиббейли отметил, что 140-летие выдающегося композитора будет торжественно отпраздновано в НАНА при участии представителей тюркского мира и других зарубежных гостей, а также будет организовано мероприятие наподобие организованному в прошлом году просмотру коллективом Академии наук оперы «Лейли и Меджнун» в исполнении коллектива Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета.
Сказав, что личность Узеира Гаджибейли всегда находится в центре внимания руководства страны, академик Иса Габиббейли выразил от имени коллектива НАНА благодарность главе государства за это Распоряжение, подчеркнув при этом, что указанный документ откроет новые горизонты для более глубокого изучения творчества гениальной личности в свете возможностей периода независимости и пропаганды этого творчества в республике и в мире.
Учитывая вышеизложенное, отделениям гуманитарных и общественных наук НАНА было поручено составить «План мероприятий НАНА» в связи с проведением 140-летия Узеира Гаджибейли. Помимо этого, было решено провести при совместной организации Президиума НАНА и отделений гуманитарных и общественных наук научную конференцию на тему «Узеир Гаджибейли: литературно-культурные ценности и духовно-эстетическое богатство». Институту литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Институту архитектуры и искусства НАНА было поручено подготовить совместную монографию, посвящённую жизни и творчеству великого композитора.