“Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı təsdiqlənib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı da təsdiqlənib.
Tədbirlər planında “AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının Azərbaycan kitab mədəniyyəti tarixində rolu” mövzusunda elmi konfransın keçirilməsi, “Əsrin nəşrləri: elmin 100 illik yolu” adlı sərginin təşkili, “Elm” nəşriyyatının yaranması, formalaşması və inkişaf mərhələlərindən bəhs edən monoqrafiyanın nəşri, iki cildlik “Elm” nəşriyyatı: bir əsrlik irsin biblioqrafiyası” nəşrinin hazırlanması, “Elm” nəşriyyatı – 100” rubrikası ilə məqalələrin dərc etdirilməsi, “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş videoçarxın ərsəyə gətirilməsi və s. əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabr ayında “Elm” nəşriyyatının yaradılmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti (ATTC) təsis olunarkən əsas hədəflərdən biri tədqiqat nəticələrinin nəşri, elmi-tədqiqat xarakterli mətbuat orqanlarının yaradılması idi. Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay ərəfəsində Azərbaycanşünaslığa dair xeyli adda əsərin çapının planlaşdırılması redaksiya-nəşriyyat işlərinin vahid mərkəzdə – yeni yaradılacaq nəşriyyatda toplanılmasını labüd edirdi. Bu məqsədlə ATTC-nin Mərkəzi Şurası Rəyasət Heyətinin 23 sentyabr 1925-ci il tarixli iclasında Nəşriyyatın məsələsi müzakirə edilmiş, onun fəaliyyətinə rəhbərlik Redaksiya və Nəşr Şurasının sədri İosif Feodoroviç Blinov və professor Bəkir Çobanzadəyə həvalə edilmişdir.
Nəşriyyat keçdiyi 100 illik zəngin dövr ərzində respublikamızda elmi biliklərin geniş yayılmasına və kitab mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfələr vermiş, bu gün də həmin yüksək məqsədlərə xidmət göstərərək fəaliyyətini uğurla davam etdirir.

На очередном заседании Президиума НАНА был утверждён План мероприятий в связи с проведением 100-летнего юбилея издательства «Элм» («Наука»).
В Плане мероприятий нашли своё отражение такие вопросы, как проведение научной конференции «Роль издательства «Элм» НАНА в истории книжной культуры Азербайджана», организация выставки «Издания века: 100-летний путь науки», издание монографии, повествующей о создании, формировании и этапах развития издательства «Элм», подготовка двухтомника «Издательство «Элм»: библиография векового наследия», публикация статей под рубрикой «Издательство «Элм» – 100», подготовка видеоролика, посвящённого 100-летнему юбилею издательства «Элм», и т.д.
Отметим, что в сентябре 2025 года исполняется 100 лет со дня создания издательства «Элм». Одной из основных целей при учреждении Общества исследования и изучения Азербайджана (Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti) было издание результатов исследований и создание органов печати научно-исследовательского характера. Накануне Первого тюркологического съезда, который должен был состояться в Баку, было запланировано издание многочисленных трудов по азербайджановедению, вследствие чего возникла необходимость в централизации редакционно-издательской деятельности и создании единого издательства. С этой целью на заседании Президиума Центрального совета Общества, которое состоялось 23 сентября 1925 года, был обсуждён вопрос, связанный с созданием Издательства, руководство его деятельностью было поручено председателю Редакционно-издательского совета Иосифу Фёдоровичу Блинову и профессору Бекиру Чобанзаде.
На протяжении 100 лет издательство вносило важный вклад в широкое распространение научных знаний и развитие книжной культуры в республике, и сегодня продолжает свою успешную деятельность, направленную на достижение поставленных высоких целей.