“Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər planı təsdiqlənib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər planı da təsdiqlənib.
Tədbirlər planında “AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının Azərbaycan kitab mədəniyyəti tarixində rolu” mövzusunda elmi konfransın keçirilməsi, “Əsrin nəşrləri: elmin 100 illik yolu” adlı sərginin təşkili, “Elm” nəşriyyatının yaranması, formalaşması və inkişaf mərhələlərindən bəhs edən monoqrafiyanın nəşri, iki cildlik “Elm” nəşriyyatı: bir əsrlik irsin biblioqrafiyası” nəşrinin hazırlanması, “Elm” nəşriyyatı – 100” rubrikası ilə məqalələrin dərc etdirilməsi, “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş videoçarxın ərsəyə gətirilməsi və s. əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabr ayında “Elm” nəşriyyatının yaradılmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti (ATTC) təsis olunarkən əsas hədəflərdən biri tədqiqat nəticələrinin nəşri, elmi-tədqiqat xarakterli mətbuat orqanlarının yaradılması idi. Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay ərəfəsində Azərbaycanşünaslığa dair xeyli adda əsərin çapının planlaşdırılması redaksiya-nəşriyyat işlərinin vahid mərkəzdə – yeni yaradılacaq nəşriyyatda toplanılmasını labüd edirdi. Bu məqsədlə ATTC-nin Mərkəzi Şurası Rəyasət Heyətinin 23 sentyabr 1925-ci il tarixli iclasında Nəşriyyatın məsələsi müzakirə edilmiş, onun fəaliyyətinə rəhbərlik Redaksiya və Nəşr Şurasının sədri İosif Feodoroviç Blinov və professor Bəkir Çobanzadəyə həvalə edilmişdir.
Nəşriyyat keçdiyi 100 illik zəngin dövr ərzində respublikamızda elmi biliklərin geniş yayılmasına və kitab mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfələr vermiş, bu gün də həmin yüksək məqsədlərə xidmət göstərərək fəaliyyətini uğurla davam etdirir.

The Action Plan includes the organization of a scientific conference on “The role of “Elm” (“Science”) Publishing House of ANAS in the history of Azerbaijan Book Culture”, the arrangement of an exhibition titled “Publications of the Century: 100 Years of Science”, the publication of a monograph on the establishment, formation, and development stages of “Elm” Publishing House , the preparation of a two-volume work titled “Elm Publishing House: A Bibliography of a Century-Long Heritage”, the publication of articles titled “Elm Publishing House – 100”, the production of a video dedicated to the 100th anniversary of “Elm” Publishing House, and more.
It should be mentioned that in September 2025, “Elm” Publishing House will celebrate its 100th anniversary. When the Azerbaijan Society of Research and Investigation was founded, one of its main objectives was the publication of research findings and the establishment of scientific and research-oriented press organs. On the eve of the First Turkology Congress which was held in Baku, the publication of numerous works on Azerbaijani studies was planned, which necessitated the centralization of editorial and publishing activities and the establishment of a unified publishing house. For this purpose, the issue on the establishment of the publishing house was discussed at the meeting of the Presidium of the Central Council of the Society on September 23, 1925, and the management of its activities was entrusted to the Chairman of the Editorial and Publishing Council, Iosif Feodorovich Blinov, and Professor Bekir Chobanzade.
Over the past 100 years, the publishing house has made significant contributions to the widespread dissemination of scientific knowledge and the development of book culture in our country. Today, it continues to serve these high objectives, successfully carrying out its activities.