Fevralın 17-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının prezidenti, Sinqapur Milli Universitetinin professoru Tan Sun Teck və Sinqapur və Asiya Məktəbləri Riyaziyyat Olimpiadasının (SASMO) prezidenti Henry Ong ilə görüşüb.
Qonaqları Akademiyada görməkdən məmnunluğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın tarixində ilk dəfə olaraq Sinqapurdan olan alimlərlə görüşün keçirildiyini bildirib. Həm Ulu Öndər Heydər Əliyevin, həm də Prezident İlham Əliyevin Asiya ölkələri ilə qarşılıqlı əlaqələrə xüsusi diqqət yetirdiklərini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycanın sözügedən regionda əməkdaşlıq etdiyi Çin, Pakistan kimi güclü tərəfdaş dövlətlər olduğunu diqqətə çatdırıb. Həmçinin Milli Elmlər Akademiyasının da Asiya dövlətlərinin akademik qurumları ilə elmi əlaqələr qurduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasına (AASSA) üzv qəbul edildiyini, Çinin və Pakistanın, eləcə də Mərkəzi Asiya dövlətlərinin elmi müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq münasibətləri olduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli elm və təhsilin, texnologiyanın güclü inkişaf etdiyi Sinqapurun akademik qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında Milli Elmlər Akademiyasının da maraqlı olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Sinqapurun elm və texnologiya sahəsində təcrübəsinin öyrənilməsi və tətbiqi Azərbaycan elminin daha da inkişafına təkan verəcək.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının prezidenti, Sinqapur Milli Universitetinin professoru Tan Sun Teck və Sinqapur və Asiya Məktəbləri Riyaziyyat Olimpiadasının (SASMO) prezidenti Henry Ong təmsil etdikləri qurumlar barədə ətraflı məlumat verib, AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildiriblər. Sinqapur Milli Universitetində humanitar və ictimai elmlər istiqamətində də tədqiqatların aparıldığı, birgə əməkdaşlıq imkanlarının mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin azərbaycanlı tələbələrin beynəlxalq olimpiadalarda yüksək nəticələr göstərdiyi qeyd olunub, ölkəmizdə elmə, təhsilə yüksək dəyər verildiyi vurğulanıb.
Çıxışlardan sonra AMEA prezidenti qonaqlara Azərbaycan tarixinə aid kitablar hədiyyə edib.
Sinqapurlu alimlər həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası və aparatın “Elektron Akademiya” şöbəsində aparılan işlərlə tanış olublar.
Görüşdə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov və SASMO Azərbaycan və Türkiyə Olimpiada Mərkəzinin rəhbəri Ədalət Məmmədqasımov da iştirak edib.

17-го февраля президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с президентом Международной олимпиады по информатике, профессором Сингапурского национального университета Тан Сун Теком и основателем Сингапурской и азиатской школьной олимпиады по математике (SASMO) Генри Онгом.
Сообщив, что рад видеть гостей в Академии наук, академик Иса Габиббейли отметил, что встреча с учёными из Сингапура проводится в истории НАНА впервые. Подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев, как и общенациональный лидер Гейдар Алиев, уделяет особое внимание взаимосвязям со странами Азии, академик Иса Габиббейли добавил, что сегодня партнёрами Азербайджана являются такие сильные государства в регионе, как Китай, Пакистан и т.д. Руководитель НАНА сообщил, что Национальная академия наук Азербайджана установила сотрудничество со странами Азии, НАНА была избрана членом Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), а также сотрудничает с научными центрами Китая, Пакистана, государств Центральной Азии.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что НАНА заинтересована в установлении сотрудничества с академическими структурами Сингапура, где сильно развиты наука, образование и технологии. Изучение и применение опыта Сингапура, продолжил академик, в области науки и технологий, приведёт к ещё большему развитию отечественной науки.
Затем выступили президент Международной олимпиады по информатике, профессор Сингапурского национального университета Тан Сун Тек и основатель Сингапурской и азиатской школьной олимпиады по математике (SASMO) Генри Онг. Они подробно рассказали об организациях, которые представляют, и выразили заинтересованность в сотрудничестве с НАНА. Отмечалось, что в Сингапурском национальном университете проводятся исследования и в области гуманитарных и общественных наук, в связи с чем имеются возможности для сотрудничества. Также сообщалось, что азербайджанские студенты демонстрируют высокие результаты на международных олимпиадах, наука и образование высоко ценятся в республике.
После выступлений президент НАНА преподнёс гостям книги по истории Азербайджана.
Далее сингапурские учёные ознакомились со зданием Президиума НАНА и работами, которые выполняются в отделе «Электронная Академия».
На встрече также принимали участие директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор технических наук Гусейн Гусейнов и руководитель Олимпийского центра «SASMO Azerbaijan» Адалят Мамедгасымов.