Akademik İsa Həbibbəyli Qazaxıstan parlamentinin deputatları ilə görüşüb
Fevralın 17-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstan parlamentinin deputatları ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin yüksək dostluq, qardaşlıq münasibətləri sayəsində özünün ən yüksək dövrünü yaşadığını bildirib. Qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də əlaqələr yüksək səviyyədə inkişaf edib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bu gün qardaş Qazaxıstanın akademik elmi qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə birgə sıx əməkdaşlıq edir. AMEA rəhbəri hər iki ölkənin alimlərinin birgə iştirakı ilə elmi konfransların, simpoziumların, layihələrin həyata keçirildiyini, tədqiqatların aparıldığını, monoqrafik əsərlərin ərsəyə gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Prezidentinin Türk dünyasını bizim ailəmiz adlandıraraq prioritet istiqamət elan etdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da da dövlət başçısının müəyyən etdiyi bu istiqamət üzrə Türk ölkələrinin elmi qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələri daha da genişləndirilir.
Sonra çıxış edən Qazaxıstan parlamentinin deputatı, parlamentin Elm və sosial-mədəni inkişaf Komitəsinin üzvü Altınbek Nuhulı qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, ölkələrimiz arasında elm sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti, iki ölkə alimləri arasındakı elmi əlaqələrin perspektivləri barədə söhbət açıb.
Daha sonra qonaqlara kitab hədiyyələri təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkilib.
Görüşdən sonra qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olub, 1926-cı ildə Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi AMEA-nın Böyük zalına baxıblar.
Görüşdə Qazaxıstan parlamentinin deputatı Sinkar İslam, parlamentin əməkdaşı Saltanat Ayubayeva və Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşı Arman Beksultanov da iştirak ediblər.

17-го февраля президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с депутатами Сената Парламента Республики Казахстан, которые находятся с визитом в нашей стране.
В своём выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы благодаря дружеским и братским взаимоотношениям между Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым связи между нашими государствами переживают период расцвета. Академик отметил, что двустороннее сотрудничество развивается на высшем уровне во всех сферах, в том числе и в области науки. В настоящее время Национальная академия наук Азербайджана тесно сотрудничает с академическими структурами и высшими учебными заведениями Казахстана. При участии учёных обеих стран, продолжил руководитель НАНА, проводятся конференции и симпозиумы, реализуются проекты, ведутся исследования, выпускаются монографические труды.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Назвав тюркский мир нашей семьёй, Президент страны чётко сформулировал приоритеты дальнейшего развития республики. НАНА, следуя заданному главой государства направлению, ещё больше расширяет сотрудничество с научными структурами тюркских государств».
Затем выступил депутат Сената Парламента Республики Казахстан, член Комитета по социально-культурному развитию и науке Алтынбек Нухулы, который поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство. Он говорил о необходимости расширения двустороннего сотрудничества в сфере науки и перспективах научных связей между учёными обеих стран.
Далее гостям были преподнесены в дар книги. Также были сделаны фотографии на память.
После встречи гости ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА, осмотрели Большой конференц-зал, в котором в 1926 году проходил Первый тюркологический съезд.
На встрече также принимали участие депутат Сената Парламента Республики Казахстан Ислам Сункар, сотрудник Парламента Салтанат Аюбаева и сотрудник посольства Казахстана в Азербайджане Арман Бексултанов.