Akademik İsa Həbibbəyli Qazaxıstan parlamentinin deputatları ilə görüşüb
Fevralın 17-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan Qazaxıstan parlamentinin deputatları ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin yüksək dostluq, qardaşlıq münasibətləri sayəsində özünün ən yüksək dövrünü yaşadığını bildirib. Qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də əlaqələr yüksək səviyyədə inkişaf edib. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bu gün qardaş Qazaxıstanın akademik elmi qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə birgə sıx əməkdaşlıq edir. AMEA rəhbəri hər iki ölkənin alimlərinin birgə iştirakı ilə elmi konfransların, simpoziumların, layihələrin həyata keçirildiyini, tədqiqatların aparıldığını, monoqrafik əsərlərin ərsəyə gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Prezidentinin Türk dünyasını bizim ailəmiz adlandıraraq prioritet istiqamət elan etdiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da da dövlət başçısının müəyyən etdiyi bu istiqamət üzrə Türk ölkələrinin elmi qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələri daha da genişləndirilir.
Sonra çıxış edən Qazaxıstan parlamentinin deputatı, parlamentin Elm və sosial-mədəni inkişaf Komitəsinin üzvü Altınbek Nuhulı qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, ölkələrimiz arasında elm sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti, iki ölkə alimləri arasındakı elmi əlaqələrin perspektivləri barədə söhbət açıb.
Daha sonra qonaqlara kitab hədiyyələri təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkilib.
Görüşdən sonra qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olub, 1926-cı ildə Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi AMEA-nın Böyük zalına baxıblar.
Görüşdə Qazaxıstan parlamentinin deputatı Sinkar İslam, parlamentin əməkdaşı Saltanat Ayubayeva və Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşı Arman Beksultanov da iştirak ediblər.

On February 17, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the members of the Parliament of the Republic of Kazakhstan, who are on a visit to our country.
During the meeting Academician Isa Habibbeyli said that in recent years, the relations between our countries have been experiencing their peak period due to the strong friendly and fraternal relations between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev. He noted that, just like in all other areas, the relations between our countries in the field of science have also developed to a high level. Currently, the Azerbaijan National Academy of Sciences closely cooperates with the academic institutions and higher education establishments of Kazakhstan. The head of ANAS underlined that scientific conferences, symposiums, and projects had been realized with joint participation of scientists from both countries, conducting research, and producing monographic works.
Academician Isa Habibbeyli recalled the words of President Ilham Aliyev: “Our family is the Turkic world”, who declared relations with the Turkic world a priority direction. Following the direction set by the head of state, the National Academy of Sciences is further expanding cooperation with scientific institutions of Turkic countries.
Member of the Parliament of the Republic of Kazakhstan and member of the Committee for Social and Cultural Development and Science Altynbek Nukhuly expressed his gratitude for the hospitality and spoke about the importance of expanding scientific cooperation between our countries and the prospects of scientific relations between scholars of two countries.
Afterwards, guests were presented with books as gifts, and commemorative photos were taken.
Following the meeting, the guests toured the historic building of the Presidium of ANAS and visited the big conference hall, where the First Turkology Congress was held in 1926.
The meeting was also attended by a deputy of the Parliament of the Republic of Kazakhstan, Islam Sunkar, staff member of the Parliament Saltanat Ayubayeva, and representative of the Embassy of Kazakhstan in Azerbaijan, Arman Beksultanov.