Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi (BBMM), Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan “Multikulturalizm Azərbaycanda həyat tərzi kimi: öyrən, araşdır, paylaş-2016” adlı Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbi fevralın 10-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində işini davam etdirib.
Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qış məktəbinin iştirakçıları ilə görüşüb. Akademik dünyanın müxtəlif ölkələrinin aparıcı universitetlərindən gələn tələbələrin muzeydə qonaq olduqlarından məmnunluğunu bildirərək deyib: “Mən çox şadam ki, dünyanın bir çox ölkələrinin gəncləri Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbi vasitəsilə indiyə qədər nəzəri olaraq öyrəndikləri Azərbaycan multikulturalizmi ilə əyani tanış olmaq imkanı əldə ediblər. Biz siz gənclərə çox güvənirik, gələcək gənclərindir. Azərbaycanda qonaq olduğunuz müddətdə ölkəmizi sevəcəyinizə inanıram. Əminəm ki, bu qarşılıqlı sevgi bizi bir-birimizə daha da yaxınlaşdıracaq, əbədi dostluqlara körpü atacaq”.
Millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri xidmətinin böyük məsləhətçisi, tarix elmləri doktoru Həcər Verdiyeva və AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərda Əsədov tələbələrə “Qafqaz Albaniyası Azərbaycan multikulturalizminin tarixi köklərindən biri kimi” mövzusunda mühazirə oxuyub.

Attendees of International Multiculturalism Winter School visited ANAS National Museum of Azerbaijan History
International Multiculturalism winter school dubbed “Multiculturalism - a way of life in Azerbaijan: Learn, Explore, Share-2016” co-organized by Baku International Multiculturalism(BIMC), Knowledge Fund under President of the Republic of Azerbaijan and Baku Slavic University (BSU), continued its work at ANAS National Museum of Azerbaijan History on February 10.
Director of the museum, Academician Naila Valikhanli met with attendees of the winter school and expressed her happiness of receiving the students from leading universities of world’s various countries in the museum and noted: “I am very glad that the young people of world’s various countries had the opportunity to acquaint with Azerbaijan multiculturalism, which they have learnt in theory so far, through International Multiculturalism Winter School. Young people, we are very confident of you, future is for the youth. I believe you will love our country while you are a guest in Azerbaijan. I am sure it would bring us together in mutual love and bridge for eternal friendship.”
Senior adviser to the State advisor on Multinational, multicultural and religious affairs service, Dr. History Hajar Verdiyeva and chief department of the Institute of Oriental Studies, PhD in History Farda Asadov delivered lecture on “Caucasian Albania as one of the historical roots of Azerbaijan multiculturalism” to the youth.