Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi (BBMM), Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan “Multikulturalizm Azərbaycanda həyat tərzi kimi: öyrən, araşdır, paylaş-2016” adlı Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbi fevralın 10-da AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində işini davam etdirib.
Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qış məktəbinin iştirakçıları ilə görüşüb. Akademik dünyanın müxtəlif ölkələrinin aparıcı universitetlərindən gələn tələbələrin muzeydə qonaq olduqlarından məmnunluğunu bildirərək deyib: “Mən çox şadam ki, dünyanın bir çox ölkələrinin gəncləri Beynəlxalq Multikulturalizm qış məktəbi vasitəsilə indiyə qədər nəzəri olaraq öyrəndikləri Azərbaycan multikulturalizmi ilə əyani tanış olmaq imkanı əldə ediblər. Biz siz gənclərə çox güvənirik, gələcək gənclərindir. Azərbaycanda qonaq olduğunuz müddətdə ölkəmizi sevəcəyinizə inanıram. Əminəm ki, bu qarşılıqlı sevgi bizi bir-birimizə daha da yaxınlaşdıracaq, əbədi dostluqlara körpü atacaq”.
Millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri xidmətinin böyük məsləhətçisi, tarix elmləri doktoru Həcər Verdiyeva və AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərda Əsədov tələbələrə “Qafqaz Albaniyası Azərbaycan multikulturalizminin tarixi köklərindən biri kimi” mövzusunda mühazirə oxuyub.

10 февраля Международная зимняя школа мультикультурализма «Мультикультурализм как образ жизни в Азербайджане: учи, исследуй, делись – 2016», организованная совместно Бакинским международным центром мультикультурализма (БМЦМ), Фондом знания при Президенте Азербайджанской Республики и Бакинским славянским университетом (БСУ), продолжила работу в Национальном музее истории Азербайджана НАНА.
Директор музея, академик Наиля Велиханлы встретилась с участниками зимней школы. Выразив удовлетворение посещением музея студентами ведущих университетов различных стран мира, академик отметила: «Я очень рада, что молодежь многих стран мира посредством Международной зимней школы мультикультурализма получила возможность наглядно ознакомиться с азербайджанским мультикультурализмом, который до сих пор изучался теоретически. Мы очень надеемся на вас, молодежь, будущее принадлежит вам. Я верю, что за время пребывания в Азербайджане вы полюбите нашу страну. Уверена, что эта взаимная любовь еще больше сблизит нас, станет мостом вечной дружбы».
Старший консультант службы Государственного советника по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, доктор исторических наук Хаджар Вердиева и заведующий отделом Института востоковедения НАНА Фарда Асадов прочитали студентам лекцию на тему «Кавказская Албания как один из исторических корней азербайджанского мультикультурализма».