“Strip till” texnologiyasının işlənilməsi və tətbiqi üzrə ixtiraya imza atmış azərbaycanlı alim
Hazırda dünyanın bir çox ölkələrində geniş tətbiq edilən, torpaqların zolaqlarla becərilməsi (ABŞ "strip till"i) texnologiyasının işlənib hazırlanmasına və tətbiq edilməsinə vaxtilə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin kafedra müdiri texnika elmləri doktoru, professor Ziyad Mehralı oğlu Abbasov da töhfə vermişdir. Professor Ziyad Abbasov bu sahədəki ixtirasına görə hələ 1988-ci ildə, keçmiş SSRİ Dövlət İxtiralar və Kəşflər Komitəsinin müəlliflik şəhadətnaməsini (№ 1464922) almışdır.
Həmin ixtira əsasında, torpağın zolaqlarla becərilməsi üçün kənd təsərrüfatı maşınları və tərtibatları olmadığına görə yeni texnoloji maşınlar kompleksinin işlənib hazırlanmasına ehtiyac olmuşdur. Çoxsaylı ixtira və patentlər səviyyəsində konstruksiya edilən yeni maşın və tərtibatların zavod şəraitində eksperimental nümunələri hazırlanaraq, keçmiş SSRİ Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tapşırığı ilə Lənkəran Maşın Sınaq Stansiyasında Dövlət sınağından keçmiş və SSRİ-nin 1986-1995-ci illər perspektiv maşınlar sisteminə daxil edilmişdir.
SSRİ Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elmi-Texniki Şurasının qərarı ilə maşınlar kompleksi Həştərxan və Volqoqrad vilayətlərinin külək eroziyasına məruz qalan torpaqlarında tətbiq edilmişdir. Bununla əlaqədar dövlət səviyyəsində müvafiq qərarlar, məktublar və tapşırıqlar mövcuddur. Maşınlar Kompleksi Slovakiyanın Nitra şəhərində keçirilən beynəlxalq "Aqro-kompleks 86" sərgisinin böyük qızıl medalına və keçmiş SSRİ-nin Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin qızıl medalına layiq görülmüşdür.
Elmi nailiyyətlərinə görə professor Ziyad Abbasova 1989-cu ildə “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar ixtiraçısı” fəxri adı verilmişdir.

An Azerbaijani scientist who patented an invention related to the development and implementation of “Strip Till” technology
Professor Ziyad Mehralı oglu Abbasov, Doctor of Technical Sciences and former Head of Department at the Azerbaijan State Agricultural University, also contributed to the development and implementation of the “Strip Till” technology, which is now widely used in many countries around the world. For his invention in this field, Professor Ziyad Abbasov received the author’s certificate (No. 1464922) from the former USSR State Committee for Inventions and Discoveries in 1988.
There was a need for the development of a new technological machine complex as there were no agricultural machines and designs for soil cultivation with strips. Experimental samples of new machines and designs, developed at the level of numerous inventions and patents, were produced in factory conditions and underwent state testing at the Lankaran Machine Testing Station by the order of the Ministry of Agriculture of the former USSR. They were included in the USSR’s prospective machine system for the years 1986-1995.
By the decision of the Scientific and Technical Council of the Ministry of Agriculture of the USSR, the machine complex was applied to soils affected by wind erosion in the Astrakhan and Volgograd regions. In this regard, there are relevant decisions, letters, and directives at the state level. The Machine Complex was awarded the Grand Gold Medal at the international “Agro-complex 86” exhibition held in Nitra, Slovakia, as well as the Gold Medal at the Exhibition of Achievements of National Economy of the former USSR.
For his scientific achievements, Professor Ziyad Abbasov was awarded the honorary title of “Honored Inventor of the Republic of Azerbaijan” in 1989.