AMEA-da 27 mart - “Elm Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçiriləcək
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-da 27 mart - “Elm Günü”nün keçirilməsi haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycanda “Elm Günü” olaraq məhz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edildiyi tarixin müəyyən edilməsi dövlət başçısı tərəfindən AMEA-ya, Azərbaycan elminə və Azərbaycan alimlərinə göstərilən yüksək diqqət, qayğı və etimadın bariz nümunəsidir. Vurğulayıb ki, 80 illik tarixi inkişaf yolu keçmiş Akademiyaya bu yüksək etimadın əsasında həm də müasir Azərbaycan mədəniyyətinin, milli dövlətçilik və azərbaycançılıq məfkurəsinin formalaşmasında, milli ziyalı elitasının yetişdirilməsində AMEA-nın fəaliyyəti dayanır.
“Hazırda Azərbaycan elminin və onun əsas aparıcı mərkəzlərindən olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının inkişafı yeni reallıqlara uyğun olaraq davam etdirilməkdədir. Bu inkişafın əsasını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və ölkənin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak etmək, Azərbaycan dövlətinin elmi fəaliyyət sahəsində məqsədyönlü şəkildə reallaşdırdığı islahatların tərkib hissəsi olmaq təşkil edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, “Elm Günü”nün qeyd edilməsi elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
İclasda AMEA-nın “Elm Günü”nə həsr edilmiş tədbirinin 10 aprel 2025-ci il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və tədbirin proqramı təsdiqlənib.

На очередном заседании Президиума НАНА обсуждался вопрос о праздновании в НАНА Дня науки – 27 Марта.
В своём выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что учреждение в Азербайджане Дня науки именно в день учреждения Национальной академии наук Азербайджана является показателем высокого внимания, заботы и доверия, оказанного главой государства Академии наук, отечественной науке и учёным Азербайджана. Академик подчеркнул, что в основе этого доверия по отношению к НАНА, которая прошла 80-летний исторический путь развития, лежит также роль Академии наук в формировании современной культуры Азербайджана, идеологии национальной государственности и азербайджанства, целой плеяды национальной интеллигенции.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «В настоящее время развитие Национальной академии наук Азербайджана, которая является одним из передовых центров отечественной науки, продолжается в соответствии с новыми реалиями. Фундамент этого развития зиждется на стремлении принимать активное участие в претворении в жизнь государственной политики, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым во имя всестороннего развития страны, и быть составной частью реформ, целенаправленно проводимых Азербайджанским государством в сфере научной деятельности».
Руководитель НАНА сообщил, что празднование Дня науки имеет большое значение с точки зрения повышения авторитета научной деятельности в обществе, популяризации науки, поощрения труда учёных, стимулирования их на новые научные достижения и успехи.
На заседании было принято решение отметить День науки в НАНА 10 апреля 2025 года, а также была утверждена программа мероприятия.