AMEA-da 27 mart - “Elm Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçiriləcək
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-da 27 mart - “Elm Günü”nün keçirilməsi haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycanda “Elm Günü” olaraq məhz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edildiyi tarixin müəyyən edilməsi dövlət başçısı tərəfindən AMEA-ya, Azərbaycan elminə və Azərbaycan alimlərinə göstərilən yüksək diqqət, qayğı və etimadın bariz nümunəsidir. Vurğulayıb ki, 80 illik tarixi inkişaf yolu keçmiş Akademiyaya bu yüksək etimadın əsasında həm də müasir Azərbaycan mədəniyyətinin, milli dövlətçilik və azərbaycançılıq məfkurəsinin formalaşmasında, milli ziyalı elitasının yetişdirilməsində AMEA-nın fəaliyyəti dayanır.
“Hazırda Azərbaycan elminin və onun əsas aparıcı mərkəzlərindən olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının inkişafı yeni reallıqlara uyğun olaraq davam etdirilməkdədir. Bu inkişafın əsasını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və ölkənin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində yaxından iştirak etmək, Azərbaycan dövlətinin elmi fəaliyyət sahəsində məqsədyönlü şəkildə reallaşdırdığı islahatların tərkib hissəsi olmaq təşkil edir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, “Elm Günü”nün qeyd edilməsi elmi fəaliyyətin cəmiyyətdə nüfuzunun gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması, alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsi, onların yeni elmi nailiyyət və uğurlara təşviq edilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
İclasda AMEA-nın “Elm Günü”nə həsr edilmiş tədbirinin 10 aprel 2025-ci il tarixində keçirilməsi qərara alınıb və tədbirin proqramı təsdiqlənib.

The issue discussed at the next meeting of the Presidium of ANAS was the organization of “Science Day” at ANAS.
In his speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that the determination of “Science Day” in Azerbaijan on the exact day of the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences is a clear example of the high attention, care, and trust shown by the head of state towards ANAS, Azerbaijani science, and Azerbaijani scientists. He underlined that at the foundation of this trust lies the role of ANAS, which has undergone 80 years of historical development, in shaping the modern culture of Azerbaijan, the ideology of national statehood and Azerbaijanism, and in fostering the national intellectual elite.
“Currently, the development of Azerbaijani science and the Azerbaijan National Academy of Sciences, one of its main leading centers, is continuing in accordance with new realities. The foundation of this development lies in actively participating in the implementation of the state policy determined by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and directed at the comprehensive development of the country and being an integral part of the reforms that the Azerbaijani state has purposefully carried out in the field of scientific activity,”- said Academician Isa Habibbeyli.
The head of ANAS mentioned that the celebration of “Science Day” is of great importance in terms of strengthening the reputation of scientific activity in society, popularizing science, recognizing the efforts of scientists, and encouraging them to achieve new scientific achievements and success.
During the meeting, it was decided to hold the “Science Day” event of ANAS on April 10, 2025, and the event program was approved.