Fevralın 11-dən 13-dək AMEA-da “Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə AR Təhsil, Gənclər və İdman nazirlikləri, Heydər Əliyev Mərkəzi, AMEA və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb.
Fevralın 13-də AMEA-nın Əsas binasında müsabiqənin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olub.
Tədbirdə Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov müsabiqəsinin əhəmiyyətindən danışıb, onun elmə, təhsilə töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb, qalibləri təbrik edib.
Qeyd olunub ki, müsabiqənin əsas məqsədi yuxarı sinif şagirdlərinə elmi təfəkkür tərzi və tədqiqatçılıq vərdişlərinin aşılanmasından ibarətdir. Bu müsabiqə hər il ABŞ-da 70-dən artıq ölkənin şagirdlərinin iştirakı ilə keçirilən İntel ISEF-Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində təşkil edilir.
“Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsində 242 şagird 129 elmi layihə ilə iştirak edib. Onlardan 87-si kollektiv, 42-si isə fərdi layihədir. Müsabiqəyə Bakı şəhəri ilə yanaşı, ölkəmizin müxtəlif bölgələrinin ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri layihələr təqdim ediblər.
Üç gün davam edən müsabiqənin sonuncu günü “Açıq qapı” saatları təşkil edilib, şagird və müəllimlərə layihələrlə tanış olmaq imkanı yaradılıb.
Müsabiqəyə təqdim olunan layihələr münsiflər heyəti tərəfindən səkkiz nominasiya üzrə qiymətləndirilib, nəticədə 45 layihə I, II və III yerlərə layiq görülüb. Kollektiv və fərdi layihə üzrə ümumilikdə 93 şagird mükafatlandırılıb.
Yarışmanın qalibi olan üç layihənin müəllifi mayda ABŞ-da keçiriləcək İntel İSEF sərgisində iştirak etmək imkanı qazanıb.

Награждены победители конкурса «Ученые будущего»
Конкурс был реализован при совместной организационной поддержке министерств Образования, Молодежи и спорта АР, Центра Гейдара Алиева, НАНА и Республиканского комитета свободных профсоюзов работников образования Азербайджана.
13 февраля в Главном здании НАНА состоялась церемония награждения победителей конкурса.
На мероприятии заместитель министра Образования Фирудин Гурбанов рассказал о значении конкурса, выразил уверенность в том, что конкурс внесет свой вклад в науку и образование, и поздравил победителей.
Было отмечено, что основная цель конкурса заключается в формировании у учащихся старших классов научного мышления и исследовательских навыков. Этот конкурс ежегодно организуется в США в рамках Intel ISEF - Международной выставки науки и инженерии с участием учащихся более 70 стран.
В V Республиканском конкурсе «Ученые будущего» приняли участие 242 учащиеся со 129 проектами, из которых 87 являются коллективными, а 42 – индивидуальными. В конкурсе, наряду с учащимися общеобразовательных школ города Баку, представили проекты учащиеся из различных регионов нашей страны.
В последний день трёхдневного конкурса были организованы часы «Открытых дверей», учащимся и преподавателям создана возможность ознакомиться с проектами.
Представленные на конкурс проекты были оценены жюри в восьми номинациях, в результате 45 проектов были удостоены I, II и III места. По коллективным и индивидуальным проектам в целом были награждены 93 учащиеся.
Авторы 3 победивших проектов получили возможность принять участие в Международной выставке науки и инженерии Intel - Intel ISEF, которая пройдет в мае текущего года в городе Финикс, штат Аризона США.