Fevralın 11-dən 13-dək AMEA-da “Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqə AR Təhsil, Gənclər və İdman nazirlikləri, Heydər Əliyev Mərkəzi, AMEA və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb.
Fevralın 13-də AMEA-nın Əsas binasında müsabiqənin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olub.
Tədbirdə Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov müsabiqəsinin əhəmiyyətindən danışıb, onun elmə, təhsilə töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb, qalibləri təbrik edib.
Qeyd olunub ki, müsabiqənin əsas məqsədi yuxarı sinif şagirdlərinə elmi təfəkkür tərzi və tədqiqatçılıq vərdişlərinin aşılanmasından ibarətdir. Bu müsabiqə hər il ABŞ-da 70-dən artıq ölkənin şagirdlərinin iştirakı ilə keçirilən İntel ISEF-Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi çərçivəsində təşkil edilir.
“Sabahın alimləri” V Respublika müsabiqəsində 242 şagird 129 elmi layihə ilə iştirak edib. Onlardan 87-si kollektiv, 42-si isə fərdi layihədir. Müsabiqəyə Bakı şəhəri ilə yanaşı, ölkəmizin müxtəlif bölgələrinin ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri layihələr təqdim ediblər.
Üç gün davam edən müsabiqənin sonuncu günü “Açıq qapı” saatları təşkil edilib, şagird və müəllimlərə layihələrlə tanış olmaq imkanı yaradılıb.
Müsabiqəyə təqdim olunan layihələr münsiflər heyəti tərəfindən səkkiz nominasiya üzrə qiymətləndirilib, nəticədə 45 layihə I, II və III yerlərə layiq görülüb. Kollektiv və fərdi layihə üzrə ümumilikdə 93 şagird mükafatlandırılıb.
Yarışmanın qalibi olan üç layihənin müəllifi mayda ABŞ-da keçiriləcək İntel İSEF sərgisində iştirak etmək imkanı qazanıb.

5th Republican competition “Scientists of the future” took place from February 11 up to 13.
The competition carried out by joint organization of the Ministries of Education, Youth and Sports, Heydar Aliyev Center, ANAS and Independent Trade Union of Education Employeers.
Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov spoke about the significance of the event, expressed his confident on its contribution to science, education and congratulated the winners as well.
Note that “Scientists of the future” competition is attended by country's IX-XII grade students from secondary school of 11 cities and regions with 129 scientific projects. 87 of them are collectively, while 42 of the individual project. It aimed to assimilate scientific thinking and research skills to students. Each year competition is held within Intel ISEF – International Science and Engineering Fair with participation of students from world’s over 70 countries.
On the latter-day of 3 days of competition was organized "Open Door" due to students and teachers to have an opportunity to see the projects.
Projects submitted to the competition have been assessed by the jury, over 8 nominations, eventually, 45 projects were deserved to I, II and III places. In general, 93 students were awarded on collective and individual projects.
Winner of the competition, who is author of the three projects, got chance to attend ISEF, to be held in May in the U.S.