AMEA prezidenti Beynəlxalq Türk Akademiyasının rəhbəri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayevlə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Söhbət zamanı milli elmi məktəblərin, görkəmli elm adamlarının yetişib formalaşması istiqamətində Akademiyanın missiyası xüsusi vurğulanaraq AMEA-nın keçdiyi şərəfli tarixi yola nəzər salınıb, iki elmi təşkilatın iştirakı ilə müştərək tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışılıb.
Görüşdə Türk dünyası ölkələrinin elmi qurumları arasında əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb, bu əlaqələrin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi istiqamətində AMEA-nın və Beynəlxalq Türk Akademiyasının fəaliyyətindən söhbət açılıb.
Həmçinin gələn il Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd olunması məqsədilə birgə fəaliyyət istiqamətləri haqqında fikir mübadiləsi aparılaraq yubileyin böyük tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı bir sıra elmi istiqamətlər üzrə AMEA ilə Beynəlxalq Türk Akademiyasının qarşılıqlı əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi barədə müvafiq razılıq əldə olunub.

Президент НАНА встретился с главой Международной тюркской академии
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с главой Международной тюркской академии академиком Шахином Мустафаевым.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с празднованием 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана. Отмечалось, что Академия наук сыграла исключительную роль в формировании национальных научных школ и становлении выдающихся деятелей науки, говорилось о пройденном НАНА славном историческом пути, а также было подчёркнуто значение проведения совместных мероприятий при участии обеих научных организаций.
Сообщалось, что связи между научными структурами стран тюркского мира развиваются по восходящей линии, была обсуждена деятельность НАНА и Международной тюркской академии в сфере расширения этих связей.
Помимо этого, состоялся обмен мнениями в связи с подготовкой к 100-летию Первого тюркологического съезда, которое будет отмечаться в следующем году. Подчёркивалось большое историческое значение празднования юбилея на высоком уровне.
В ходе встречи стороны пришли к согласию по расширению сотрудничества между НАНА и Международной тюркской академией, которое будет охватывать ряд соответствующих научных направлений.