Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi ölkə başçısına minnətdarlığını bildirib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 2025-ci il 18 mart tarixli Sərəncamınız ölkəmizdə elmin inkişafına, həyatını elmi fəaliyyətə həsr etmiş alimlərin xidmətlərinə dövlət səviyyəsində verilmiş ən yüksək qiymətin əməli ifadəsidir.
Mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olan bu Sərəncam Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına, onun kollektivinə böyük ehtiramınızı yüksək səviyyədə ifadə edir. Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinin keçirilməsi Azərbaycan elminin müstəqil dövlətimiz qarşısında hesabatı olacaqdır.
Səksən il ərzində Akademiyanın yubileyi cəmi üç dəfə qeyd edilmişdir. İlk dəfə 1975-ci ildə Sovet Azərbaycanının rəhbəri Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Elmlər Akademiyasının 30 illik yubileyi Respublika Sarayında keçirilmiş və Akademiya “Xalqlar dostluğu" ordeni ilə təltif olunmuşdur. Bundan sonrakı tarixi mərhələdə Zati-alinizin müvafiq sərəncamları və iştirakı ilə 2005-ci ildə Milli Elmlər Akademiyasının 60 illik və 2015-ci ildə isə 70 illik yubileyləri dövlət səviyyəsində qeyd edilmişdir.
Milli Elmlər Akademiyasının yubileylərinin dövlət səviyyəsində keçirilməsi Akademiyanın və alimlərimizin fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətlə bərabər, həm də Azərbaycan elminin daha da inkişafına xidmət etmişdir.
Zati-alinizin Akademiyanın 80 illik yubileyi haqqında imzaladığı Sərəncamdan irəli gələn tədbirlər də Azərbaycan elminin yeni tarixi dövrdə müstəqil dövlətimizin inkişaf strategiyasına və milli prioritetlərinə, habelə bəşəri elmi ideallara daha yüksək səviyyədə xidmət etməsinə meydan açacaqdır.
Möhtərəm cənab Prezident, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi ölkəmizin dövlət ali elmi təşkilatı olan Akademiyanın fəaliyyətinə və inkişafına göstərdiyiniz böyük diqqətə və qayğıya görə Sizə dərin minnətdarlığını bildirir.
Alimlərimiz bütövlükdə Azərbaycan elminin, o cümlədən Milli Elmlər Akademiyasının qorunub saxlanılması, inkişaf etdirilməsi üçün xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevə və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi Zati-alinizə borclu və minnətdardır.
Azərbaycan xalqı üçün çox əlamətdar olan 2025-ci ilin axır çərşənbəsi günü imzaladığınız tarixi Sərəncam Azərbaycan alimlərinə, Milli Elmlər Akademiyasının kollektivinə qeyri-adi və təkrarsız bayram sevinci bəxş etmişdir.
Fürsətdən istifadə edərək, Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi adından Sizi Novruz və Ramazan bayramları münasibətilə ürəkdən təbrik edir, Sizə və ailənizə daha böyük uğurlar və möhkəm cansağlığı arzulayırıq.
Möhtərəm cənab Prezident, Sizi əmin edirik ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi həmişəki kimi bundan sonra da Sizin ətrafınızda sıx birləşərək ölkəmizdə və dünya miqyasında həyata keçirdiyiniz məqsədyönlü və uğurlu siyasəti ürəkdən dəstəkləyəcəkdir.

The staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences expressed their gratitude to the Head of the state
04.04.2025 10:40
Dear Mr. President,
Your Order dated March 18, 2025, on the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences is a vivid expression of the high appreciation, given at the state level, to the development of science in our country and the contributions of scientists who have devoted their lives to scientific work.
This Order, of great historical significance, expresses your great respect for the Azerbaijan National Academy of Sciences and its staff. The celebration of the 80th anniversary of the National Academy of Sciences will serve as a report of Azerbaijani science to our independent state.
In the eighty years of its existence, the Academy’s anniversaries have been celebrated only three times. The first celebration took place in 1975, by the relevant decree of the leader of Soviet Azerbaijan, Heydar Aliyev, marking the 30th anniversary of the Academy of Sciences. The event was held at the Republic Palace, and the Academy was awarded the Order of “Friendship of Peoples”. In the subsequent historical stages, under the relevant decrees and participation of Your Excellency, the 60th anniversary of the National Academy of Sciences in 2005 and its 70th anniversary in 2015 were celebrated at the state level.
The state-level celebration of the anniversaries of the National Academy of Sciences not only reflects the high recognition of the Academy’s and our scientists’ contributions but has also served to further development of Azerbaijani science.
The measures arising from the Order signed by Your Excellency on the 80th anniversary of the Academy will also pave the way for Azerbaijani science to serve, at a higher level, the development strategy and national priorities of our independent state in this new historical period, as well as the universal ideals of science.
Esteemed Mr. President, the staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences extends its deep gratitude to You for the great attention and care shown towards the activities and development of the Academy, the highest state scientific institution of our country.
Our scientists are grateful to the National Leader of our people, Heydar Aliyev, and to Your Excellency as the President of the Republic of Azerbaijan for the preservation and development of Azerbaijani science as a whole including the National Academy of Sciences.
The historic Order signed on the last Tuesday before Novruz in 2025, a day of great significance for the Azerbaijani people, brought incomparable festive joy to Azerbaijani scientists and the staff of the National Academy of Sciences.
Taking this opportunity, on behalf of the staff of the National Academy of Sciences, we wholeheartedly congratulate You on the occasion of Novruz and Ramadan holidays, and sincerely wish You and your family continued success and robust health.
Esteemed Mr. President, we assure You that, as always, the staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences will continue to stand firmly by your side and fully support the purposeful and successful policy You are implementing both in our country and on the international stage.