Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi ölkə başçısına minnətdarlığını bildirib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında 2025-ci il 18 mart tarixli Sərəncamınız ölkəmizdə elmin inkişafına, həyatını elmi fəaliyyətə həsr etmiş alimlərin xidmətlərinə dövlət səviyyəsində verilmiş ən yüksək qiymətin əməli ifadəsidir.
Mühüm tarixi əhəmiyyətə malik olan bu Sərəncam Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına, onun kollektivinə böyük ehtiramınızı yüksək səviyyədə ifadə edir. Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinin keçirilməsi Azərbaycan elminin müstəqil dövlətimiz qarşısında hesabatı olacaqdır.
Səksən il ərzində Akademiyanın yubileyi cəmi üç dəfə qeyd edilmişdir. İlk dəfə 1975-ci ildə Sovet Azərbaycanının rəhbəri Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Elmlər Akademiyasının 30 illik yubileyi Respublika Sarayında keçirilmiş və Akademiya “Xalqlar dostluğu" ordeni ilə təltif olunmuşdur. Bundan sonrakı tarixi mərhələdə Zati-alinizin müvafiq sərəncamları və iştirakı ilə 2005-ci ildə Milli Elmlər Akademiyasının 60 illik və 2015-ci ildə isə 70 illik yubileyləri dövlət səviyyəsində qeyd edilmişdir.
Milli Elmlər Akademiyasının yubileylərinin dövlət səviyyəsində keçirilməsi Akademiyanın və alimlərimizin fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətlə bərabər, həm də Azərbaycan elminin daha da inkişafına xidmət etmişdir.
Zati-alinizin Akademiyanın 80 illik yubileyi haqqında imzaladığı Sərəncamdan irəli gələn tədbirlər də Azərbaycan elminin yeni tarixi dövrdə müstəqil dövlətimizin inkişaf strategiyasına və milli prioritetlərinə, habelə bəşəri elmi ideallara daha yüksək səviyyədə xidmət etməsinə meydan açacaqdır.
Möhtərəm cənab Prezident, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi ölkəmizin dövlət ali elmi təşkilatı olan Akademiyanın fəaliyyətinə və inkişafına göstərdiyiniz böyük diqqətə və qayğıya görə Sizə dərin minnətdarlığını bildirir.
Alimlərimiz bütövlükdə Azərbaycan elminin, o cümlədən Milli Elmlər Akademiyasının qorunub saxlanılması, inkişaf etdirilməsi üçün xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevə və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi Zati-alinizə borclu və minnətdardır.
Azərbaycan xalqı üçün çox əlamətdar olan 2025-ci ilin axır çərşənbəsi günü imzaladığınız tarixi Sərəncam Azərbaycan alimlərinə, Milli Elmlər Akademiyasının kollektivinə qeyri-adi və təkrarsız bayram sevinci bəxş etmişdir.
Fürsətdən istifadə edərək, Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi adından Sizi Novruz və Ramazan bayramları münasibətilə ürəkdən təbrik edir, Sizə və ailənizə daha böyük uğurlar və möhkəm cansağlığı arzulayırıq.
Möhtərəm cənab Prezident, Sizi əmin edirik ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivi həmişəki kimi bundan sonra da Sizin ətrafınızda sıx birləşərək ölkəmizdə və dünya miqyasında həyata keçirdiyiniz məqsədyönlü və uğurlu siyasəti ürəkdən dəstəkləyəcəkdir.

Уважаемый господин Президент!
Ваше Распоряжение от 18 марта 2025 года о проведении 80-летия Национальной Академии наук Азербайджана является ярким выражением высокой оценки, данной на государственном уровне заслугам ученых, посвятивших свою жизнь развитию науки и научной деятельности в нашей стране.
Это Распоряжение, имеющее важное историческое значение, отражает Ваше большое уважение к Национальной Академии наук Азербайджана и ее коллективу. Празднование 80-летия Национальной Академии наук станет отчетом азербайджанской науки перед нашим независимым государством.
За восемьдесят лет существования академии ее юбилей отмечался всего три раза. Впервые в 1975 году 30-летие академии наук было проведено во Дворце Республики соответствующим Распоряжением руководителя советского Азербайджана Гейдара Алиева, и Академия была награждена орденом «Дружбы народов». На последующем историческом этапе по соответствующим распоряжениям и при участии Вашего превосходительства 60-летие Национальной Академии наук в 2005 году и 70-летний юбилей Национальной Академии наук в 2015 году были отмечены на государственном уровне.
Празднование юбилеев Национальной Академии наук на государственном уровне, наряду с высокой оценкой деятельности Академии и наших ученых, способствовало также дальнейшему развитию азербайджанской науки.
Меры, вытекающие из Распоряжения, подписанного Вашим превосходительством о проведении 80-летнего юбилея академии, также ставят перед азербайджанской наукой задачу служить стратегии развития и национальным приоритетам нашего независимого государства, а также общечеловеческим научным идеалам на более высоком уровне в новую историческую эпоху.
Уважаемый господин Президент, коллектив Национальной Академии наук Азербайджана выражает Вам глубокую признательность за большое внимание и заботу, проявленную к деятельности и развитию академии, которая является высшей государственной научной организацией нашей страны.
Наши ученые благодарны общенациональному лидеру нашего народа Гейдару Алиеву и Вашему превосходительству, как Президенту Азербайджанской Республики, за сохранение и развитие азербайджанской науки в целом, в том числе Национальной Академии наук.
Подписанное Вами в весьма знаменательный день для азербайджанского народа – Ахыр чершенбе 2025 года историческое Распоряжение подарило азербайджанским ученым и коллективу Национальной Академии наук неповторимое чувство праздника.
Пользуясь случаем, от имени коллектива Национальной Академии наук сердечно поздравляем Вас с праздниками Новруз и Рамазан, желаем Вам и членам Вашей семьи дальнейших успехов и крепкого здоровья.
Уважаемый господин Президент! Заверяем Вас, что коллектив Национальной Академии наук Азербайджана, как всегда, будет тесно сплочен вокруг Вас и всецело поддерживать целенаправленную и успешную политику, которую Вы реализуете в нашей стране и в мировом масштабе.