AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi AMEA-nın Dilçilik İnstitutunda “Qaynar xətt”in yaradılmasına köməklik göstərib. Nazirlik tərəfindən nömrə resursu ayrılıb və zəruri avadanlıq quraşdırılıb.
24 saat ərzində fasiləsiz fəaliyyət göstərən 1657 nömrəli “Qaynar xətt”də bütün zənglər qeydiyyata alınır. Həmçinin zənglərin günlük, həftəlik, aylıq statistikasının aparılması da nəzərdə tutulub.
Artıq institutda sınaq zənglərinin qəbuluna başlanılıb. Sınaq zəngləri təxminən martın əvvəllərinə qədər davam edəcək. Bu müddət ərzində dilçi mütəxəssislər irad və təklifləri qeydə alacaq, sualları cavablandıracaqlar.
“Qaynar xətt” “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın tələbinə uyğun olaraq yaradılıb. Vətəndaşlar bu nömrəyə zəng vurmaqla dil qüsurları barədə məlumat verə və Azərbaycan dili ilə bağlı onları maraqlandıran suallara cavab ala bilərlər.

Institute of Linguistics started for trial "Hot Line" system
The Ministry of Communications and High Technologies  assisted for ANAS Institute of Linguistics to create "Hot line" system. Number resource allocated by the Ministry and the necessary equipment has installed.
"Hotline" with number of 1657, operating continuously for 24 hours, is registered all the calls. Also statistics of daily, weekly, monthly calls will be conducted.
Now the institute has started to receive test calls. Test calls will continue until the beginning of March. During this period, the recorded comments and suggestions will be responded by linguist experts.
"Hot line" has been created in accordance with the State program on the use of Azerbaijani language in the context of globalization in accordance with the requirements of the times and the development of linguistics in the country. By calling this number, citizens will be able to report on the shortcomings of language and get answers to their questions about the Azerbaijani language.