“Rusiya Elmi İnformasiya Mərkəzi” Şurasının sədri AMEA prezidentinə təbrik məktubu ünvanlayıb
Rusiya Elmi İnformasiya Mərkəzi (REİM) Şurasının sədri, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) müxbir üzvü Vladimir Kvardakov AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu ünvanlayıb.
Hörmətli İsa Həbibbəyli!
Rusiya Elmi İnformasiya Mərkəzi Federal Dövlət Büdcə Müəssisəsi Sizi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) kollektivini və Azərbaycan Respublikasının bütün elmi ictimaiyyətini əlamətdar yubiley – Akademiyanın yaranmasının 80 illiyi və Elm Günü münasibəti ilə təbrik edir!
Ötən illər ərzində Akademiya bir sıra mühüm inkişaf mərhələsindən keçib, SSRİ EA-nın Zaqafqaziya filialının Azərbaycan bölməsi və SSRİ EA-nın Azərbaycan filialından Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası və daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına çevrilib.
AMEA elmi və elmi-texniki siyasəti həyata keçirən ali dövlət qurumu, elmi tədqiqatların aparılması və əlaqələndirilməsini təmin edən əsas intellektual və ekspert mərkəzidir. Akademiya respublikanın aparıcı elmi müəssisələrini birləşdirir, ölkənin inkişaf istiqamətləri və konkret inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynayır, ölkə üçün zəruri olan elmi bilik və innovasiyaların müasir generasiya sistemini formalaşdırır.
Akademiya yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasına misilsiz töhfələr verir. İstedadlı gəncləri elmə cəlb edərək, Akademiya elmi nəsillərin varisliyini, Azərbaycan Respublikasında elmin stabil və dinamik inkişafını təmin edir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası elmin inkişafı və beynəlxalq elmi kooperasiya, elmi əlaqələrin möhkəmlənməsi, Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası alimləri arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə hərtərəfli dəstək göstərib və göstərir. Əminik ki, Rusiya və Azərbaycan alimlərinin səmərəli tərəfdaşlığı müasir çağırışlara cavab verməyə və ölkələrimiz qarşısında duran çoxsaylı elmi məsələləri müvəffəqiyyətlə həll etməyə imkan yaradacaq.
Sizə və Akademiyanın bütün kollektivinə gələcək inkişaf və firavanlıq, yaradıcı ilham, yeni-yeni uğurlar və qoyulan məqsədlərə çatmağı arzulayırıq.

Chairman of the Council of the “Russian Center for Scientific Information” (RCSI), Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences (RAS), Vladimir Kvardakov, sent a congratulatory letter to Academician Isa Habibbeyli, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Dear Isa Habibbeyli,
The Federal State Budgetary Institution “Russian Center for Scientific Information” extends its congratulations to you, the staff of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and the entire scientific community of the Republic of Azerbaijan on the remarkable event-the 80th anniversary of the Academy’s founding and on the occasion of Science Day!
Over the years, the Academy has undergone several significant stages of development, evolving from the Azerbaijan division of the Transcaucasian branch of the USSR Academy of Sciences and the Azerbaijan branch of the USSR Academy of Sciences into the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR, and later into the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The Azerbaijan National Academy of Sciences is the highest state institution implementing scientific and scientific-technical policy. It is the main intellectual and expert center responsible for conducting and coordinating scientific research. The Academy unites the country’s leading scientific institutions, plays an important role in determining the country’s development directions and specific development paths, and forms the modern system for generating scientific knowledge and innovations.
The Academy makes invaluable contributions to the training of highly qualified scientific personnel. By engaging talented youth in science, the Academy ensures the continuity of scientific generations and the stable, dynamic development of science in the Republic of Azerbaijan.
The Azerbaijan National Academy of Sciences fully supported and continues to support the development of science, international scientific cooperation, the strengthening of scientific relations and the expansion of cooperation between scientists of the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation. We are sure that the fruitful partnership between Russian and Azerbaijani scientists will help address modern challenges and successfully solve the numerous scientific issues facing our countries.
We wish you and the entire staff of the Academy continued growth and prosperity, creative inspiration, many new achievements, and success in reaching your goals.