“Rusiya Elmi İnformasiya Mərkəzi” Şurasının sədri AMEA prezidentinə təbrik məktubu ünvanlayıb
Rusiya Elmi İnformasiya Mərkəzi (REİM) Şurasının sədri, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) müxbir üzvü Vladimir Kvardakov AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə təbrik məktubu ünvanlayıb.
Hörmətli İsa Həbibbəyli!
Rusiya Elmi İnformasiya Mərkəzi Federal Dövlət Büdcə Müəssisəsi Sizi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) kollektivini və Azərbaycan Respublikasının bütün elmi ictimaiyyətini əlamətdar yubiley – Akademiyanın yaranmasının 80 illiyi və Elm Günü münasibəti ilə təbrik edir!
Ötən illər ərzində Akademiya bir sıra mühüm inkişaf mərhələsindən keçib, SSRİ EA-nın Zaqafqaziya filialının Azərbaycan bölməsi və SSRİ EA-nın Azərbaycan filialından Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası və daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına çevrilib.
AMEA elmi və elmi-texniki siyasəti həyata keçirən ali dövlət qurumu, elmi tədqiqatların aparılması və əlaqələndirilməsini təmin edən əsas intellektual və ekspert mərkəzidir. Akademiya respublikanın aparıcı elmi müəssisələrini birləşdirir, ölkənin inkişaf istiqamətləri və konkret inkişaf yollarının müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynayır, ölkə üçün zəruri olan elmi bilik və innovasiyaların müasir generasiya sistemini formalaşdırır.
Akademiya yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasına misilsiz töhfələr verir. İstedadlı gəncləri elmə cəlb edərək, Akademiya elmi nəsillərin varisliyini, Azərbaycan Respublikasında elmin stabil və dinamik inkişafını təmin edir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası elmin inkişafı və beynəlxalq elmi kooperasiya, elmi əlaqələrin möhkəmlənməsi, Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası alimləri arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə hərtərəfli dəstək göstərib və göstərir. Əminik ki, Rusiya və Azərbaycan alimlərinin səmərəli tərəfdaşlığı müasir çağırışlara cavab verməyə və ölkələrimiz qarşısında duran çoxsaylı elmi məsələləri müvəffəqiyyətlə həll etməyə imkan yaradacaq.
Sizə və Akademiyanın bütün kollektivinə gələcək inkişaf və firavanlıq, yaradıcı ilham, yeni-yeni uğurlar və qoyulan məqsədlərə çatmağı arzulayırıq.

Председатель совета «Российского центра научной информации» (РЦНИ), член-корреспондент Российской академии наук (РАН) Владимир Квардаков направил президенту НАНА академику Исе Габиббейли поздравительное письмо.
«Уважаемый господин Габиббейли!
Федеральное государственное бюджетное учреждение «Российский центр научной информации» поздравляет Вас, коллектив Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и всё научное сообщество Азербайджанской Республики со знаменательным юбилеем – 80-летием образования Академии и с Днём науки!
За эти годы Академия прошла много важных этапов развития, преобразовавшись из Азербайджанского отделения Закавказского филиала АН СССР и Азербайджанского филиала АН СССР в Академию наук Азербайджанской ССР, а затем – в Национальную академию наук Азербайджана.
НАНА – высший государственный орган, осуществляющий научную и научно-техническую политику, главный интеллектуальный и экспертный центр, обеспечивающий проведение и координацию научных исследований. Академия объединяет ведущие научные учреждения республики, играет важную роль в определении направлений и конкретных путей развития страны, формирует нужную ей современную систему генерации научных знаний и инноваций.
Академия вносит неоценимый вклад в подготовку высококвалифицированных научных кадров. Вовлекает в науку талантливую молодёжь, обеспечивая преемственность научных поколений, стабильное и динамичное развитие науки в Азербайджанской Республике.
Национальная академия наук Азербайджана оказывала и оказывает всемерную поддержку развитию науки и международной научной кооперации, укреплению научных связей, расширению сотрудничества учёных Азербайджанской Республики и Российской Федерации. Мы уверены, что плодотворное партнерство российских и азербайджанских учёных позволит отвечать на современные вызовы и успешно решать многочисленные научные задачи, стоящие перед нашими странами.
Желаем Вам и всему коллективу Академии дальнейшего развития и процветания, творческого вдохновения, новых впечатляющих успехов, достижения поставленных целей.