Akademik İsa Həbibbəyli UNEC-də keçirilən Elm Festivalında iştirak edib
Festivalın açılışında çıxış edən UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov tədbirin Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə hər il qeyd olunan Elm Gününə həsr olunduğunu bildirib. Rektor elmin təşviqi ilə bağlı UNEC-də iki mühüm təşəbbüsə - “Məktəbdən elmə: elm gözəldir” və “Elmin populyarlaşdırılması” layihələrinə start verildiyini qeyd edib. O bildirib ki, bu layihələr çərçivəsində ölkənin aparıcı məktəblərində və regionlardakı universitetlərdə şagirdlərin və gənclərin elmə marağının artırılması məqsədilə tanınmış alimlərlə görüşlər keçirilir.
Rektor UNEC-də elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin artıq bəhrəsini verdiyini vurğulayıb. Son beş ildə universitetin əldə etdiyi uğurlardan danışan Ədalət Muradov bildirib ki, beynəlxalq elmi bazalarda dərc olunan məqalələrin sayında ciddi artım müşahidə olunur: “2020–2025-ci illər ərzində UNEC tədqiqatçılarının “Scopus” bazasında dərc olunan məqalələrinin sayı 6,4 dəfə, “Web of Science” bazasında 5,8 dəfə, “SciVal” üzrə 6,3 dəfə, “InCites” bazasında isə 5,6 dəfə artıb. Həmin illər ərzində Azərbaycan alimlərinin “Scopus”da dərc olunmuş bütün elmi məqalələrinin 20 faizi, “Web of Science”də isə 19 faizi məhz UNEC-in payına düşür. Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 17 istiqaməti üzrə yazılmış elmi əsərlərin sayında isə 5 ildə 10 dəfə artım qeydə alınıb. Ümumilikdə, “Scopus”da dərc olunan məqalələrin 49,8 faizi minilliyin inkişafı məqsədlərinə həsr olunub. Bu artım tempinə görə UNEC dünya miqyasında lider mövqedədir”, – deyə rektor bildirib.
Ədalət Muradov UNEC-də elmin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə də məlumat verib. Eyni zamanda, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə UNEC-in dünyanın ən zəngin elmi bazalarındakı 5 milyona yaxın elektron resursa çıxış imkanına malik olduğunu vurğulayıb.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edərək, ölkədə elmin inkişafının prioritet sahələrdən biri olduğunu bildirib. Nazir ölkə elmi qarşısında duran çağırışlardan danışıb və bu istiqamətdə elm və təhsilin vəhdətinin təmin edilməsinin əsas məqsədlərdən biri olduğunu qeyd edib. O, elmi nəticələrin insanların rifahına və ölkə iqtisadiyyatına töhfə verməsinin, eyni zamanda, elmin cəmiyyət üçün anlaşıqlı formaya salınmasının vacibliyini vurğulayıb. Emin Əmrullayev elmin maliyyələşdirilməsinin səmərəliliyinin artırılması və akademik fəaliyyətin obyektiv qiymətləndirilməsinin də əsas vəzifələrdən biri olduğunu bildirib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rafiq Əliyev elmi biliklərin dərinləşdirilməsi və yeni istiqamətlərin inkişafı baxımından akademik dairələrin rolundan danışıblar. Onlar elm siyasətinin cəmiyyətdə elmin nüfuzunun artmasına və bilik əsaslı qərarların ön plana çıxmasına şərait yaratmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Sonra Türkiyənin Yıldız Texniki Universitetinin professoru Salim Yüce “Dünyanın aparıcı universitetlərində elmi fəaliyyətin təşkili” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Rəsmi hissədən sonra iştirakçılar “Gələcəyin alimləri və mühəndisləri” adlı kreativ sərgi ilə tanış olublar. UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin əl işlərinə baxış keçirilib.
Festival çərçivəsində “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” jurnalının və “Bazarın hüdudları” kitabının təqdimatları keçirilib.

Academician Isa Habibbeyli participated in the Science Festival held at UNEC
Making a speech at the opening of the festival, UNEC Rector Professor Adalat Muradov said that the event is dedicated to Science Day, which is celebrated annually by the relevant Decree of President Ilham Aliyev. He touched upon two main initiatives launched by UNEC aimed at promoting science: “From School to Science: Science is Beautiful” and “Popularization of Science.” Professor Adalat Muradov mentioned that within the framework of these projects, meetings were organized in leading schools of the country and universities across the regions with the participation of renowned scientists, in order to increase students’ and young people’s interest in science.
Speaking about the university’s achievements over the past five years, UNEC Rector highlighted a significant increase in the number of articles published in international scientific databases. Between 2020 and 2025, the number of articles by UNEC researchers published in the Scopus database increased by 6.4 times, in the Web of Science by 5.8 times, in SciVal by 6.3 times, and in InCites by 5.6 times. Professor Adalat Muradov also provided information about the projects implemented at UNEC related to the digitalization of science.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev underlined the importance of the event and emphasized that the development of science is one of the priority areas in the country. The minister spoke about the challenges facing science in the country and emphasized that ensuring the integration of science and education is one of the main objectives in this direction. He stressed the importance of making scientific results useful for people’s well-being and the country’s economy, and also making science easier for society to understand.
The President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, and Corresponding Member of ANAS, Professor Rafig Aliyev, spoke about the role of academic circles in deepening scientific knowledge and developing new directions. They highlighted the importance of science policy in increasing the prestige of science in society and promoting knowledge-based decisions.
Then, Professor Salim Yüce from Yıldız Technical University of Türkiye made a speech on the topic “Scientific Activity Organization at Leading Global Universities.”
Following the official part, the participants visited a creative exhibition titled “Future Scientists and Engineers,” and viewed works created by students of UNEC School of Design.
A presentation of the “UNEC Journal of Engineering and Applied Sciences” and the book “The Limits of the Market” was also held within the festival.