“Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədə tarixi həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasının xüsusi önəmi oldu”
11.04.2025 11:15
“Hər bir xalqın böyüklüyü onun dünya elminə verdiyi töhfələrlə, elmi nailiyyətləri ilə ölçülür”.
Bu sözləri Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov Akademiyanın Elm Gününə həsr olunmuş tədbirində çıxışında deyib.
Anar İsgəndərov elm ictimaiyyətini Elm Günü münasibətilə təbrik edib, Azərbaycan elminin tarixinə dair mühüm məqamlara toxunub. Professor Anar İsgəndərov qeyd edib ki, elm və təhsilin Azərbaycan cəmiyyətində önəmli yer tutması hələ 1919-cu ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Parlamentin gündəliyinə daxil edilən əsas məsələlərdən olub. Komitə sədri vurğulayıb ki, həmin dövrdə ilk ali məktəbin yaradılması ilə bağlı təşəbbüslər və parlamentdə aparılan müzakirələr elmin və təhsilin inkişafına verilən dəyərin bariz nümunəsidir: “1919-cu ildə Azərbaycan Parlamentində elm və təhsilin vəziyyəti müzakirəyə çıxarılıb. Parlamentin qərarı ilə 100 azərbaycanlı gənc dünyanın nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almaq üçün xaricə göndərilib”.
Elmin inkişafına dair atılan növbəti mühüm addım kimi, 1919-cu ilin dekabrında İstiqlal Muzeyinin yaradılmasını qeyd edən professor Anar İsgəndərov bildirib ki, burada nümayiş etdirilən ilk eksponatlar dövrün elmi uğurları kimi qəbul edilirdi. O, bugünkü Azərbaycan elminin nailiyyətlərinə diqqət çəkərək vurğulayıb ki, əldə edilən uğurlar bu gün keçirilən sərgidə də öz əksini tapıb.
Komitə sədri müasir dövrdə tarix elminin inkişafı məsələsinə toxunub, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədə tarixi həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasının önəmini xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin qələbənin əsas şərtləri kimi göstərdiyi amillər sırasında problemin tarixiliyinin beynəlxalq ictimaiyyətə düzgün təqdim olunması da var idi. O, əlavə edib ki, tarix elmi daim inkişafda olan bir sahədir və bu baxımdan Qərbi Zəngəzur məsələsinin də elmi araşdırmalar kontekstində ön plana çıxması vacibdir.
Çıxışının sonunda professor Anar İsgəndərov son zamanlar aparılan kompleks islahatları nəzərə alaraq, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində daha böyük nailiyyətlərin əldə olunacağına inamını ifadə edib.

Профессор Анар Искендеров: «В Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, особое значение имело доведение до мировой общественности исторической правды об Азербайджане»
11.04.2025 11:15
Величие каждого народа определяется его вкладом в мировую науку, научными достижениями.
Эти слова председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию профессор Анар Искендеров произнёс в своём выступлении на мероприятии, которое состоялось в Академии наук в честь Дня науки.
Анар Искендеров поздравил научную общественность Азербайджана с Днём науки, и рассказал о важных этапах, связанных с историей отечественной науки. Профессор сообщил, что внедрение науки и образования в общественную жизнь Азербайджана было одним из основных вопросов, стоявших на повестке дня Парламента Азербайджанской Демократической Республики в 1919 году. Председатель комитета подчеркнул, что в те годы предпринимались инициативы по созданию первого высшего учебного заведения, что является наглядным примером значения, которое придавалось развитию науки и образования: «В 1919 году в Парламенте АДР обсуждался вопрос о состоянии науки и образования. По постановлению Парламента 100 азербайджанцев были отправлены в престижные высшие школы зарубежных стран для получения образования».
Сказав, что следующим важным шагом в развитии науки стало открытие в декабре 1919 года Музея независимости (музей «Истиглал»), профессор Анар Искендеров добавил, что первые экспонаты, которые демонстрировались в этом музее, воспринимались в качестве научных достижений того времени. Говоря о современных достижениях отечественной науки, председатель комитета подчеркнул, что достигнутые успехи нашли своё отражение и на сегодняшней выставке.
Профессор Анар Искендеров также говорил о развитии исторической науки в современный период, отметив при этом, что в Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне, особое значение имело доведение до мировой общественности исторической правды об Азербайджане. Он сообщил, что среди основных факторов, которые, как отметил Президент Ильхам Алиев, обусловили Победу, значится и правдивое доведение до международной общественности историчности проблемы. Историческая наука, продолжил Анар Искендеров, – это отрасль, которая находится в постоянном развитии, и с этой точки зрения важно вывести на передний план и научные исследования, связанные с Западным Зангезуром.
В заключение своего выступления профессор Анар Искендеров выразил уверенность в том, что, учитывая комплексные реформы, которые проводятся в последнее время, будут получены ещё более значимые достижения в сфере интеграции азербайджанской науки в мировую.