Professor İrma Ratiani: “Şota Rustaveli və Nizami Gəncəvi” layihəsinin ikinci hissəsi həyata keçirilməyə başlanıb”
Elm müxtəlif xalqların nümayəndələrini birləşdirən məkandır və məhz bu məkan Gürcüstan və Azərbaycan alimlərini bir araya gətirib.
Bu sözləri Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani Akademiyanın Elm Gününə həsr olunmuş tədbirində çıxışında deyib.
İrma Ratiani Azərbaycan elmi ictimaiyyətini Elm Günü münasibəti ilə təbrik edib. Rəhbərlik etdiyi qurumun AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə 10 ildən artıq əməkdaşlıq etdiyini vurğulayan professor İrma Ratiani “Şota Rustaveli və Nizami Gəncəvi” layihəsi haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, layihənin ilk hissəsi artıq yekunlaşıb, aparılan tədqiqatların nəticəsi olan kitab həm gürcü dilində, həm də ingilis dilində Cambridge Scholars Publishing nəşriyyat evində işıq üzü görüb.
Layihənin ikinci hissəsinin interdissiplinar olduğunu deyən institut direktoru layihədə ədəbiyyatşünas alimlərlə yanaşı, sənətşünasların, musiqişünasların və digər sahələri təmsil edən alimlərin iştirak etdiyini əlavə edib, akademik İsa Həbibbəyliyə əməkdaşlığa görə təşəkkürünü bildirib. Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunda Rəqəmsal Ədəbiyyat Mərkəzinin yaradıldığını qeyd edərək professor AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun alimlərini bu sahədə də əməkdaşlıq etməyə dəvət edib.
Çıxışdan sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratianiyə və professor Maka Elbakidzeyə AMEA-nın Təşəkkürnaməsini təqdim edib.

Профессор Ирма Ратиани: «Началась реализация второй части проекта “Шота Руставели и Низами Гянджеви”»
Наука – это пространство, которое объединяет представителей различных народов, и именно это пространство объединило грузинских и азербайджанских учёных.
Эти слова директор Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессор Ирма Ратиани произнесла в своём выступлении на мероприятии, которое состоялось в Академии наук в честь Дня науки.
Профессор Ирма Ратиани поздравила научную общественность Азербайджана с Днём науки. Подчеркнув, что руководимый ею институт около 10-ти лет сотрудничает с Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА,  профессор Ирма Ратиани подробно рассказала о проекте «Шота Руставели и Низами Гянджеви». Она сообщила, что первая часть проекта уже завершена, результаты исследований нашли своё отражение в книге, которая была издана на грузинском языке, а также издательский дом Cambridge Scholars Publishing выпустил эту книгу на английском языке.
Сказав, что вторая часть проекта носит междисциплинарный характер, директор института добавила, что наряду с литературоведами в реализации проекта принимают участие искусствоведы, музыковеды и представители других научных отраслей, и поблагодарила академика Ису Габиббейли за сотрудничество. Профессор Ирма Ратиани отметила, что в Институте грузинской литературы имени Шота Руставели создан Центр цифровой литературы, и пригласила учёных Института литературы НАНА сотрудничать в данном направлении.
После выступления президент НАНА академик Иса Габиббейли вручил директору Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессору Ирме Ратиани и замдиректору указанного учреждения профессору Маке Элбакидзе Благодарственные грамоты НАНА.