Akademik İsa Həbibbəyli Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru professor İrma Ratiani ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə iki qurum arasında qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, ortaq layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Gürcüstan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də sıx əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib. O, bu əlaqələrin müasir dövrün tələbinə uyğun yeni istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Azərbaycan-Gürcüstan elmi əlaqələrinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası, eləcə də bu ölkənin digər elmi müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini söyləyib. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutu ilə birlikdə həyata keçirdikləri layihə üzrə “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” monoqrafiyasının Bakıda, Tbilisidə və Kembricdə Azərbaycan, gürcü və ingilis dillərində kitab halında nəşr olunmasını xüsusi qeyd edib.
Professor İrma Ratiani səmimi görüşə görə AMEA prezidentinə təşəkkürünü bildirib, Akademiyanın 80 illik yubileyi münasibətilə bu elm ocağının çoxminli kollektivini təbrik edib.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən professor İrma Ratiani hər iki ölkənin milli və dövlətçilik maraqlarına cavab verən birgə tədqiqatların  aparılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb, “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” birgə layihəsinin, müştərək elmi bilik və təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonda qarşılıqlı kitab hədiyyələri təqdim olunub.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru professor Maka Elbakidze və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli də iştirak ediblər.

Академик Иса Габиббейли встретился с директором Института грузинской литературы
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с директором Института грузинской литературы имени Шота Руставели доктором филологических наук, профессором Ирмой Ратиани.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, были обсуждены интересующие обе стороны вопросы и перспективы дальнейшего сотрудничества, состоялся обмен мнениями по совместным проектам.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что между Азербайджаном и Грузией налажены тесные связи во всех сферах, в том числе и в области науки. Академик подчеркнул необходимость в развитии этих связей в новых направлениях, соответствующих требованиям современности.
Говоря об азербайджано-грузинских научных связях, академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА тесно сотрудничает с Национальной академией наук Грузии, а также другими научными учреждениями соседнего государства. Руководитель НАНА особо отметил, что монография, в которой нашли своё отражение результаты совместного проекта «Шота Руставели и Низами Гянджеви», реализованного Институтом литературы имени Низами Гянджеви и Институтом грузинской литературы имени Шота Руставели, была издана в Баку, Тбилиси и Кембридже на азербайджанском, грузинском и английском языках.
Профессор Ирма Ратиани поблагодарила президента НАНА за сердечный приём и поздравила многотысячный коллектив Академии наук с 80-летним юбилеем этого храма науки.
Рассказав о сферах деятельности руководимого ею учреждения, профессор Ирма Ратиани сообщила, что институт заинтересован в проведении совместных исследований, отвечающих национальным и государственным интересам обеих стран, и подчеркнула значение совместного проекта «Шота Руставели и Низами Гянджеви», а также взаимного обмена знаниями и опытом.
В заключение стороны преподнесли друг другу в подарок книги.
На встрече также принимали участие заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, заместитель директора Института грузинской литературы имени Шота Руставели доктор филологических наук, профессор Мака Элбакидзе и заместитель директора Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии Мехман Гасанли.