Akademik İsa Həbibbəyli Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru professor İrma Ratiani ilə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə iki qurum arasında qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, ortaq layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Gürcüstan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də sıx əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib. O, bu əlaqələrin müasir dövrün tələbinə uyğun yeni istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Azərbaycan-Gürcüstan elmi əlaqələrinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyası, eləcə də bu ölkənin digər elmi müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini söyləyib. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutu ilə birlikdə həyata keçirdikləri layihə üzrə “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” monoqrafiyasının Bakıda, Tbilisidə və Kembricdə Azərbaycan, gürcü və ingilis dillərində kitab halında nəşr olunmasını xüsusi qeyd edib.
Professor İrma Ratiani səmimi görüşə görə AMEA prezidentinə təşəkkürünü bildirib, Akademiyanın 80 illik yubileyi münasibətilə bu elm ocağının çoxminli kollektivini təbrik edib.
Rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən professor İrma Ratiani hər iki ölkənin milli və dövlətçilik maraqlarına cavab verən birgə tədqiqatların  aparılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb, “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” birgə layihəsinin, müştərək elmi bilik və təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonda qarşılıqlı kitab hədiyyələri təqdim olunub.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru professor Maka Elbakidze və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli də iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbeyli met with the Director of the Institute of Georgian Literature
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the Director of the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, Doctor of Philological Sciences, Professor Irma Ratiani.
At the meeting held at the Presidium of ANAS, an exchange of views took place on issues of mutual interest between the two institutions, as well as on joint projects, and prospects for cooperation were discussed.
Academician Isa Habibbeyli underlined that, as in all other fields, there are close ties between Azerbaijan and Georgia in the field of science as well. He emphasized the necessity of developing these relations in new directions in line with the demands of the modern era.
Touching upon Azerbaijani-Georgian scientific relations, Academician Isa Habibbeyli noted that ANAS closely cooperates with the National Academy of Sciences of Georgia as well as with other scientific institutions of the country. He specifically highlighted the joint project carried out by the Nizami Ganjavi Institute of Literature and the Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, which resulted in the publication of the monograph “Nizami Ganjavi and Shota Rustaveli” in Azerbaijani, Georgian, and English in Baku, Tbilisi, and Cambridge.
Professor Irma Ratiani expressed her gratitude to the President of ANAS for the warm meeting and congratulated the institution’s large staff on the occasion of the 80th anniversary of the Academy .
Providing information about the areas of activity of the institution she leads, Professor Irma Ratiani emphasized their interest in conducting joint research that meets the national and state interests of both countries. She highlighted the significance of the joint project “Nizami Ganjavi and Shota Rustaveli” and the importance of mutual exchange of scientific knowledge and experience.
At the end of the meeting, exchange of book gifts was held.
The meeting was also attended by the Head of the Department of International Scientific Cooperation of the Presidium administration of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva, Deputy Director of the Institute of Georgian Literature, Doctor of Philological Sciences, Professor Maka Elbakidze, and Deputy Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, PhD in Philology Mehman Hasanli.