Qırğızıstanın və Azərbaycanın Ədəbiyyat institutları ortaq layihənin icrasına başlayıblar
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Qırğızıstana səfəri çərçivəsində Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının (MEA) Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi ilə bağlı müzakirə keçirilib.
Qeyd edək ki, “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi Qırğızıstanın və Azərbaycanın Ədəbiyyat institutları tərəfindən birlikdə hazırlanmaqdadır.
Müzakirədə Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini fil.f.d., dos. Mehman Həsənli, Qırğızıstan tərəfindən Qırğızıstan MEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldajan Akmataliyev, layihənin koordinatoru fil.f.d., dos. Nurzina İsayeva və institut əməkdaşları iştirak ediblər.
Görüşdə ensiklopediyanın sözügedən cildinin sözlüyü müzakirə edilərək təsdiq edilib. Azərbaycan və Qırğızıstan tərəfindən məqalələrin müəllifləri müəyyənləşdirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi ilk növbədə Türk dünyasının böyük oğlu Çingiz Aytmatov irsinə olan münasibəti ifadə edir. Eyni zamanda Azərbaycan və Qırğızıstan Milli Elmlər akademiyalarının, Ədəbiyyat institutlarının birgə fəaliyyətinin yüksək əyani göstəricisi kimi əhəmiyyətlidir.
Qırğızıstan MEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldajan Akmataliyev çıxışında “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanmasına Bakıda başlandığını və burada, Bişkekdə hər iki institutun birlikdə müzakirə etməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Ensiklopediyanın cildinin 2026-cı ildə Azərbaycan və qırğız dillərində çap edilməsinə qərar verilib.
Görüşdə həmçinin layihənin Azərbaycan koordinatoru fil.f.d., dos. Mehman Həsənli, Qırğızıstan tərəfindən koordinator fil.f.d., dos. Nurzina İsayeva, eləcə də fil.f.d. Aynura Kadırmammedova və Raziye Sırdbayeva çıxış ediblər.

В рамках визита президента Национальной академии наук Азербайджана академика Исы Габиббейли в Кыргызстан в Институте литературы имени Чингиза Айтматова Национальной академии наук Кыргызской Республики прошли дискуссии, связанные с томом «Энциклопедии Чингиза Айтматова» под названием «Чингиз Айтматов и Азербайджан».
Отметим, что над томом «Чингиз Айтматов и Азербайджан» вместе работают институты литературы Кыргызстана и Азербайджана.
В дискуссиях со стороны Азербайджана приняли участие президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли, координатор проекта, заместитель директора Института литературы доктор философии по филологии, доцент Мехман Гасанли, со стороны Кыргызстана – директор Института литературы имени Чингиза Айтматова НАН КР академик Абдылдажан Акматалиев, координатор проекта доктор философии по филологии, доцент Нурзина Ыйсаева, ученый-филолог Айнура Кадырмамбетова и другие сотрудники института.
В ходе встречи стороны обсудили и утвердили словник указанного тома энциклопедии. Также были отобраны авторы статей со стороны Азербайджана и Кыргызстана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что том «Чингиз Айтматов и Азербайджан» в первую очередь демонстрирует отношение к наследию великого сына тюркского мира Чингиза Айтматова, а также является наглядным свидетельством совместной деятельности институтов литературы и национальных академий наук Азербайджана и Кыргызстана в целом.
В своем выступлении академик Абдылдажан Акматалиев отметил, что работа над томом «Чингиз Айтматов и Азербайджан» начата в Баку, и подчеркнул значимость обсуждения проекта при участии представителей обеих сторон в Бишкеке. Указанный том энциклопедии планируется издать в 2026 году на азербайджанском и кыргызском языках.