Qırğızıstanın və Azərbaycanın Ədəbiyyat institutları ortaq layihənin icrasına başlayıblar
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Qırğızıstana səfəri çərçivəsində Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının (MEA) Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi ilə bağlı müzakirə keçirilib.
Qeyd edək ki, “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi Qırğızıstanın və Azərbaycanın Ədəbiyyat institutları tərəfindən birlikdə hazırlanmaqdadır.
Müzakirədə Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini fil.f.d., dos. Mehman Həsənli, Qırğızıstan tərəfindən Qırğızıstan MEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldajan Akmataliyev, layihənin koordinatoru fil.f.d., dos. Nurzina İsayeva və institut əməkdaşları iştirak ediblər.
Görüşdə ensiklopediyanın sözügedən cildinin sözlüyü müzakirə edilərək təsdiq edilib. Azərbaycan və Qırğızıstan tərəfindən məqalələrin müəllifləri müəyyənləşdirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi ilk növbədə Türk dünyasının böyük oğlu Çingiz Aytmatov irsinə olan münasibəti ifadə edir. Eyni zamanda Azərbaycan və Qırğızıstan Milli Elmlər akademiyalarının, Ədəbiyyat institutlarının birgə fəaliyyətinin yüksək əyani göstəricisi kimi əhəmiyyətlidir.
Qırğızıstan MEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldajan Akmataliyev çıxışında “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin hazırlanmasına Bakıda başlandığını və burada, Bişkekdə hər iki institutun birlikdə müzakirə etməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Ensiklopediyanın cildinin 2026-cı ildə Azərbaycan və qırğız dillərində çap edilməsinə qərar verilib.
Görüşdə həmçinin layihənin Azərbaycan koordinatoru fil.f.d., dos. Mehman Həsənli, Qırğızıstan tərəfindən koordinator fil.f.d., dos. Nurzina İsayeva, eləcə də fil.f.d. Aynura Kadırmammedova və Raziye Sırdbayeva çıxış ediblər.

The Institutes of Literature of Kyrgyzstan and Azerbaijan launched a joint project
Within the visit of the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli to Kyrgyzstan, discussions were held at the Chingiz Aitmatov Institute of Literature of the National Academy of Sciences of Kyrgyzstan regarding the volume “Chingiz Aitmatov and Azerbaijan” of the “Chingiz Aitmatov Encyclopedia”.
It should be noted that the volume “Chingiz Aitmatov and Azerbaijan” is jointly prepared by the Institutes of Literature of Kyrgyzstan and Azerbaijan.
The discussions were attended by the President of ANAS, Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, Academician Isa Habibbeyli, Deputy Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, PhD in Philology, Associate Professor Mehman Hasanli from the Azerbaijani side and from the Kyrgyz side, the Director of the Chingiz Aitmatov Institute of Literature of the National Academy of Sciences of Kyrgyzstan, Academician Abdildazhan Akmataliev, the project coordinator, PhD in Philology, Associate Professor Nurzina Isayeva, as well as staff members of the institute.
During the meeting, the wordlist of the mentioned volume of the encyclopedia was discussed and approved. Authors for the articles from both Azerbaijan and Kyrgyzstan were also selected.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the volume “Chingiz Aitmatov and Azerbaijan” primarily reflects the attitude towards the legacy of Chingiz Aitmatov, the great son of the Turkic world. At the same time, it holds significance as a vivid example of the collaboration between the National Academies of Sciences and Institutes of Literature of Azerbaijan and Kyrgyzstan.
In his speech, the Director of the Chingiz Aitmatov Institute of Literature of the National Academy of Sciences of Kyrgyzstan, Academician Abdildazhan Akmataliev said that the work on the volume “Chingiz Aitmatov and Azerbaijan” began in Baku and highlighted the importance of both institutes coming together in Bishkek for joint discussions. It was decided that the volume of the encyclopedia will be published in both Azerbaijani and Kyrgyz languages in 2026.
The project’s Azerbaijani coordinator, PhD in Philology, Associate Professor Mehman Hasanli, as well as the Kyrgyz coordinator, PhD in Philology, Associate Professor Nurzina Isayeva, along with PhD in Philology Aynura Kadyrmammedova and Raziya Syrdbayeva, also delivered speeches during the meeting.