Akademik İsa Həbibbəyli Manas televiziyasında çıxış edib
Qırğızıstana səfəri çərçivəsində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Manas Universitetində “Mediamanas” mərkəzində olub. Akademik İsa Həbibbəyli Manas televiziyası və radiosunda yayımlanan verilişdə geniş müsahibə verib. Müsahibədə akademik İsa Həbibbəyli AMEA ilə Manas Universitetinin əməkdaşlıq protokolu imzaladığını və bu protokolun iki qurum arasında gələcək birgə fəaliyyət üçün böyük imkanlar açdığını vurğulayıb.
Eyni zamanda, müsahibədə Qırğızıstan MEA ilə Anlaşma memorandumu imzalandığını və “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildi ilə bu əməkdaşlığa real olaraq başlandığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Çingiz Aytmatovun iki ölkə arasında mükəmməl körpü olduğunu və böyük yazıçı haqqında “Çingiz Aytmatov haqqında söz” adlı kitab yazdığını bildirib. Müsahibədə Çingiz Aytmatovun irsindən geniş bəhs olunub.

Within his visit to Kyrgyzstan, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli visited the “Mediamanas” center at Manas University. Academician Isa Habibbeyli gave an extensive interview on a program broadcast on Manas television and radio. In the interview, he emphasized that ANAS and Manas University had signed a cooperation protocol, noting that this protocol opens up great opportunities for future joint activities between the two institutions.
At the same time, in the interview, he mentioned that a Memorandum of Understanding had been signed with the National Academy of Sciences of Kyrgyzstan and that this cooperation began with joint preparation of  the volume “Chingiz Aitmatov and Azerbaijan” of the Chingiz Aitmatov Encyclopedia.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that Chingiz Aitmatov is a connecting bridge between the two countries and that he wrote a book about the great writer titled “A Word about Chingiz Aitmatov”. The interview included an extensive discussion of Chingiz Aitmatov’s heritage.