Akademik İsa Həbibbəyli V Beynəlxalq türk sivilizasiyası konfransında çıxış edib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Qırğızıstana səfəri çərçivəsində Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən V Beynəlxalq türk sivilizasiyası konfransında iştirak edib. Konfransda Azərbaycan, Türkiyə, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Rusiya, Makedoniya və digər ölkələrdən 300-ə yaxın məruzə dinlənilib.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransın plenar iclasında “Türk sivilizasiyasının formalaşması və inkişafında elm və ədəbiyyat faktoru” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə türklərin sivilizasiya yaradan millət olması və malik olduqları zəngin elmi-ədəbi irs haqqında geniş bəhs olunub. Əhatəli məruzədə türk xalqlarının zəngin tarixi ilə birlikdə gələcək hədəfləri haqqında da tezislər diqqətə çatdırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli rəqəmsal inkişaf, süni intellektin zamanın çağırışı olduğunu və türk gəncliyinin yeni texnoloji biliklərə yiyələnməsinin zəruri olduğunu nəzərə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti konfransın bağlanış iclasında da əhatəli çıxış edib. Türk xalqlarının sovet dövründə yoldaş müraciətindən konfrans müddətində sıx şəkildə istifadə olunan paydaşa anlayışına qədər bir yol keçdiyini və hədəf olaraq qardaş anlayışının hər kəsin dilində ifadə olunması zərurətini bildirib.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və Manas Universitetinin rektoru professor Alpaslan Ceylan arasında görüş olub.
Görüşdə Türk dünyasının Orta Asiyada önəmli təhsil və elm mərkəzlərindən biri olan Manas Universiteti ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında birgə fəaliyyətin icra edilməsi müzakirə edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Manas Universitetinin Orta Asiyada türk birliyinin formalaşmasında mühüm rol oynayan ali təhsil qurumu olduğunu qeyd edib.
Professor Alpaslan Ceylan Azərbaycanın Qarabağ Zəfərinin Türk dünyasının böyük Zəfəri olduğunu bildirib. O, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə qarşılıqlı elmi əməkdaşlığın inkişafının əhəmiyyətlindən bəhs edib.
Həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Sazişi AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universitetinin rektoru, professor Alpaslan Ceylan imzalayıblar.
Səfər çərçivəsində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli böyük qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun Ata-beyitdəki məzarını da ziyarət edib.

Расширяются связи между НАНА и университетом «Манас»
В рамках своего визита в Кыргызстан президент НАНА академик Иса Габиббейли принял участие на V Международном конгрессе тюркской цивилизации, который прошёл при организации Кыргызско-турецкого университета «Манас». На конгрессе были прослушаны около 300 докладов, с которыми выступили учёные из Азербайджана, Турции, Кыргызстана, Казахстана, Узбекистана, Туркменистана, России, Северной Македонии и других стран.
На пленарном заседании конгресса академик Иса Габиббейли выступил с докладом «Фактор науки и литературы в формировании и развитии тюркской цивилизации». В докладе отмечалось, что тюрки – это народы, создавшие цивилизацию, и подробно говорилось об их богатом научном и литературном наследии. В обширном докладе были представлены тезисы о богатой истории тюркских народов и их дальнейших целях. Академик Иса Габиббейли сообщил, что вызовом современности являются цифровое развитие, искусственный интеллект, и необходимо, чтобы тюркская молодежь освоила новые технологические знания.
Руководитель НАНА выступил с обширной речью и на церемонии закрытия конгресса. Сказав, что тюркские народы прошли большой путь от обращения «йолдаш» («товарищ») в советский период до обращения «пайдаш», которое активно применялось на протяжении конгресса, академик подчеркнул необходимость в использовании во всех языках выражения «гардаш» («брат»).
Президент НАНА академик Иса Габиббейли также встретился с ректором университета «Манас» профессором Алпасланом Джейланом.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с расширением сотрудничества между университетом «Манас», который является одним из важных образовательных и научных центров тюркского мира в Средней Азии, и Национальной академией наук Азербайджана.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли отметил, что университет «Манас» является высшим учебным заведением, которое играет важную роль в формировании тюркского единства в Средней Азии.
В свою очередь, профессор Алпаслан Джейлан сообщил, что Победа Азербайджана в Карабахе является великой Победой всего тюркского мира. Он подчеркнул значение развития научного сотрудничества с Национальной академией наук Азербайджана.
Далее был подписан договор о сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана и Кыргызско-турецким университетом «Манас».
Документ подписали президент НАНА академик Иса Габиббейли и ректор Кыргызско-турецкого университета «Манас» профессор Алпаслан Джейлан.
В рамках поездки президент НАНА академик Иса Габиббейли также посетил могилу великого кыргызского писателя Чингиза Айтматова в мемориальном комплексе «Ата-бейит».