AMEA ilə Özbəkistanın Pedaqoji Təkmilləşdirmə Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın Xarəzm vilayətində yerləşən Pedaqoji Təkmilləşdirmə Mərkəzinin direktoru professor Jasurbek Salayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mövcud olan dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin dövlət başçılarımızın sıx fəaliyyəti nəticəsində strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini söyləyib. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan ilə Özbəkistan bir çox sahələrdə əməkdaşlıq edir, o cümlədən elm, təhsil istiqamətində də əlaqələr iki ölkənin alimlərinin, ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlarının səyləri nəticəsində genişlənməkdə davam edir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Özbəkistanın Elmlər Akademiyası və ali təhsil müəssisələri ilə geniş əlaqələrinin mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Özbəkistan alimlərinin ortaq tarix, dil, ədəbiyyat, arxeologiya və s. istiqamətlərdə birgə elmi tədqiqatlar apardıqlarını, elmi konfranslar, simpoziumlar təşkil etdiklərini, nəşrlər ərsəyə gətirdiklərini, eləcə də kadr hazırlığının həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli birgə əməkdaşlığın ölkələrimiz arasında elmin, təhsilin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən Özbəkistanın Xarəzm vilayətində yerləşən Pedaqoji Təkmilləşdirmə Mərkəzinin direktoru professor Jasurbek Salayev AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu dilə gətirib, bu gün Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin qarşılıqlı etimada, dostluğa və ortaq dəyərlərə əsaslanaraq bütün sahələrdə inkişaf etməkdə olduğunu deyib. Jasurbek Salayev rəhbərlik etdiyi qurumum tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və kadr hazırlığı barədə məlumat verib, AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını söyləyib.
Çıxışlardan sonra AMEA ilə Özbəkistanın Pedaqoji Təkmilləşdirmə Mərkəzi arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Sənədi AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və Pedaqoji Təkmilləşdirmə Mərkəzinin direktoru professor Jasurbek Salayev imzalayıblar.
Daha sonra qonaqlara hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Özbəkistan nümayəndə heyəti həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, Özbəkistanın Pedaqoji Təkmilləşdirmə Mərkəzinin direktor müavini doktor Muzaffar Matnazarov, Tədris məsələləri şöbəsinin müdiri Jumaniyaz Artikov, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Beynəlxalq münasibətlər və geosiyasət şöbəsinin böyük elmi işçisi, BZT-TURAN Akademiyasının Orta Asiya və Qafqaz üzrə rəhbəri Fərahilə Babayeva-Şükürova və BZT-TURAN Akademiyasının Azərbaycan üzrə rəhbəri Niyaməddin Şükürov da iştirak ediblər.

A cooperation agreement was signed between ANAS and Center for Pedagogical Excellence of Uzbekistan
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with a delegation led by Professor Jasurbek Salayev, Director of the Center for Pedagogical Excellence of the Khorezm Region of Uzbekistan.
Speaking at the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that in recent years, the friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Uzbekistan have reached the level of strategic partnership thanks to the active efforts of the heads of state. He noted that today, Azerbaijan and Uzbekistan cooperate in many areas, including science and education, and that these ties continue to expand through the efforts of scientists and university staff from both countries.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the Azerbaijan National Academy of Sciences has extensive relations with the Academy of Sciences of Uzbekistan and its higher education institutions and added that Azerbaijani and Uzbek scientists conduct joint scientific research in areas such as common history, language, literature, archaeology, and others and organize scientific conferences and symposia, produce publications, and also carry out training of specialists.
Academician Isa Habibbeyli said that joint cooperation would contribute to the development of science and education in both countries.
Then, Professor Jasurbek Salayev made a speech expressing his satisfaction with the visit to ANAS and noted that today, Azerbaijan-Uzbekistan relations are developing in all areas based on mutual trust, friendship, and shared values. Jasurbek Salayev provided information about the history, areas of activity, and personnel training of the institution he leads, and expressed their interest in cooperating with ANAS.
Following the speeches, a cooperation agreement was signed between ANAS and Center for Pedagogical Excellence of Uzbekistan. The document was signed by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, and the Director of the Center for Pedagogical Excellence Professor Jasurbek Salayev.
Afterward, gifts were presented to the guests, and commemorative photos were taken.
The delegation from Uzbekistan also toured the building of the Presidium of ANAS.
It should be noted that the meeting was also attended by the Head of the Department for Foreign Relations and International Organizations of the Presidium administration of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva, Deputy Director of the Center for Pedagogical Excellence of Uzbekistan, Dr. Muzaffar Matnazarov, Head of the Department of Education, Jumaniyaz Artikov, Senior Researcher at the Department of International Relations and Geopolitics of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS and Head of the BZT-TURAN Academy for Central Asian and Caucasus Countries Farahila Babayeva-Shukurova and Niyameddin Shukurov, Head of the BZT-TURAN Academy for Azerbaijan.