Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Sergey Aldoşin, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, əməkdaşları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın həqiqi üzvü Abel Məhərrəmova “Rusiya Elmlər Akademiyasının 300 illiyi” yubiley medalı təqdim olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxışında bildirib ki, Azərbaycan-Rusiya elmi əlaqələri tarixi ənənələrə malikdir və bu əməkdaşlıq Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Rusiya Elmlər Akademiyası arasında imzalanmış müqavilələrlə dəstəklənir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, son illərdə Akademiyalarımız arasında əməkdaşlıq daha da genişlənib, birgə elmi layihələr həyata keçirilib, Rusiya Elmlər Akademiyası ilə yol xəritəsi imzalanıb.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən Rusiya Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Sergey Aldoşini təqdim edib və onun elmi fəaliyyəti haqda məlumat verib.
İclasda çıxış edən REA-nın vitse-prezidenti akademik Sergey Aldoşin qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib və akademik Gennadi Krasnikovun salamlarını çatdırıb. Akademik Sergey Aldoşin AMEA ilə Rusiya Elmlər Akademiyası arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinə toxunub, müstəqillik illərində birlikdə bir çox layihələrin həyata keçirildiyini, tədqiqatların aparıldığını söyləyib. O, akademik Abel Məhərrəmovun kimya sahəsindəki nailiyyətlərinin elm xadimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb və “Rusiya Elmlər Akademiyasının 300 illiyi” yubiley medalını ona təqdim edib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək kimya sahəsində Azərbaycan-Rusiya elmi əlaqələrini faydalı hesab etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən akademik Abel Məhərrəmov təltif edilməsi münasibətilə Rusiya Elmlər Akademiyasının rəhbərliyinə, eləcə də bugünkü tədbirə görə AMEA prezidentinə minnətdarlığını bildirib.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 4 aprel 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının “Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 4 aprel 2025-ci il tarixli Sərəncamının 1-ci bəndində AR Mədəniyyət Nazirliyinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birgə böyük Azərbaycan şairi Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinə dair Tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsi tapşırılıb. Sərəncamın icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 14 aprel 2025-ci il tarixli iclasda müvafiq qərar qəbul olunub və AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinə digər elmi bölmə, müəssisə və təşkilatlar tərəfindən təqdim olunan təkliflər nəzərə alınmaqla, AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsini hazırlayaraq təsdiq üçün AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi tapşırılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, ötən müddət ərzində AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi tərəfindən AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsi hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunub.
Tədbirlər planında Seyid Əzim Şirvaninin doğulduğu Şamaxı şəhərində anadan olmasının 190 illiyi münasibətilə yubiley tədbirinin keçirilməsi, “Seyid Əzim Şirvani poeziyasının dili”, “Seyid Əzim Şirvani – Füzuli poetik məktəbinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri kimi”, “Seyid Əzim Şirvani: folklorik düşüncə və klassik ədəbi interpretasiya”, “Seyid Əzim Şirvaninin Azərbaycan maarifçiliyində rolu”, “Seyid Əzim Şirvaninin yaradıcılığında ictimai və mənəvi-etik mövzuların vəhdəti”, “Seyid Əzim Şirvaninin bədii irsi”, “Seyid Əzim Şirvaninin həyat və yaradıcılığnda Nizami irsi”, “Seyid Əzim Şirvani yaradıcılığı və klassik şərq poeziyası ənənələri” mövzusunda dəyirmi masa, elmi seminar, konfrans və digər tədbirlərin keçirilməsi, eləcə də müstəqillik dövrünün çağırışları işığında ədibin həyatı və fəaliyyətini əks etdirən monoqrafiyanın hazırlanması nəzərdə tutulur.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyi ilə əlaqədar AMEA-nın Tədbirlər planı təsdiqlənib.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Qırğızıstan Respublikasına səfərinin nəticələri haqqında məlumat verib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 16-19 aprel tarixlərində Qırğızıstan Respublikasında səfərdə olub, bir sıra görüşlər keçirib, müqavilələr imzalanıb.
Belə ki, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının (QMEA) prezidenti müxbir üzv Kanat Abdrahmatovla görüş zamanı akademiyalar arasındakı qarşılıqlı elmi əlaqələrin inkişaf perspektivləri müzakirə edilib, “Çingiz Aytmatov Ensiklopediyası”nın “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin cari vəziyyətinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, birgə elmi fəaliyyətin təşkili məqsədilə Akademiyalar arasında Anlaşma memorandumu imzalanıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Qırğızıstana səfəri çərçivəsində QMEA-nın Çingiz Aytmatov adına Ədəbiyyat İnstitutunda da olduğunu, Qırğızıstanın və Azərbaycanın Ədəbiyyat institutları tərəfindən birlikdə hazırlanan “Çingiz Aytmatov və Azərbaycan” cildinin sözlüyünün müzakirə edilərək təsdiqləndiyini, məqalə müəlliflərinin müəyyənləşdirildiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri, o cümlədən Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən V Beynəlxalq türk sivilizasiyası konfransında da iştirak etdiyini, plenar iclasda “Türk sivilizasiyasının formalaşması və inkişafında elm və ədəbiyyat faktoru” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda Manas Universitetinin rektoru professor Alpaslan Ceylanla görüş keçirib, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Qırğızıstan-Türkiyə Manas Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin böyük qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun Ata-beyitdəki məzarını da ziyarət edib, daha sonra Manas Universitetində “Mediamanas” mərkəzində olub, burada Manas televiziyası və radiosunda yayımlanan verilişdə geniş müsahibə verib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
Sonra iclasda Türkiyənin Afyon Kocatepe Universitetinin professoru Məmməd Şirzadın rəsm əsərlərini təmənnasız olaraq AMEA-ya hədiyyə etməsi haqqında məsələyə baxılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, professor Məmməd Şirzad müraciət edərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə bir sıra əsərlərini AMEA-ya bağışlayıb. O, müraciətində “Hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işləri elm sahəsi ilə yanaşı, təsviri sənət sahəsində də böyük uğurların əldə olunmasına zəmin yaratmışdır. Azərbaycanda gedən bu əhəmiyyətli quruculuq prosesləri, eyni zamanda, elm və mədəniyyət sahələrinin inkişafına dövlətin yüksək diqqət və qayğısı ilə müşayiət olunur. Hazırki şəraitdə Sizin rəhbərliyinizlə AMEA-da həyata keçirilən islahatlar, elmin, mədəniyyətin tədqiqi və təbliğinə göstərdiyiniz diqqət və həssaslığı görmək və dəyərləndirmək hər bir azərbaycanlı ziyalının mənəvi borcudur”, - deyə qeyd edib.
AMEA prezidenti Azərbaycan incəsənətini, mədəniyyətini dünyada layiqincə təmsil edən professor Məmməd Şirzadın bağışladığı əsərlər sırasında iri həcmli “Bizim torpaq” pannosu, “Üzümçü qızlar” tablosu, bir sıra portret rəsmləri və Gürcüstan mövzusunda çəkdiyi rəsm əsərlərinin olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, professor Məmməd Şirzad bu münasibətlə bu günlərdə Akademiyanı ziyarət edib, səfər zamanı Azərbaycan təsviri incəsənətinin təbliği və inkişafında xidmətlərinə görə, AMEA-nın “Təşəkkürnamə”si ona təqdim olunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən professor Məmməd Şirzadın rəsm əsərlərini Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına təmənnasız təqdim etməsi hadisəsi Azərbaycan incəsənətinin Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqətin təzahürü kimi qəbul edilib və təqdim olunan rəsm əsərlərinin müvafiq inventar siyahısına daxil edilərək qeydiyyata alınması haqda qərar verilib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda ingilis dilində “Azərbaycan arxeologiyası və antropologiyası” jurnalının təsis edilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun ölkə ərazisində apardığı arxeoloji və antropoloji tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə geniş şəkildə çatdırılması, elmi yeniliklərin populyarlaşdırılması, arxeologiya elminin müxtəlif nəzəri problemlərinin aktuallaşdırılması məqsədilə ingilis dilində, müasir çağırışlara cavab verən “Azerbaijan Archaeology and Anthropology” (Azərbaycan Arxeologiyası və Antropologiyası) jurnalının təsis edilməsi zərurəti yaranıb. Jurnalda işğaldan azad olunmuş tarixi torpaqlarımızda müxtəlif arxeoloji tədqiqatlar, dünya arxeologiya elmində baş verən yeniliklər, eləcə də, arxeologiya ilə yanaşı, numizmatika, antropologiya və epiqrafika elmlərinə dair məqalələrin və araşdırmaların yer alması da nəzərdə tutulur.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, sözügedən jurnalın təsis olunması haqda qərar verilib və redaksiya heyətinin tərkibi təsdiqlənib.
Həmçinin Azərbaycanın maddi-mədəni irsinin təbliği, ölkəmizin müxtəlif ərazilərində aparılan qazıntı işlərinin nəticələri, aşkar edilmiş maddi mədəniyyət abidələri, onların tarixi, aparılan arxeoloji qazıntılar haqqında məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda “Arxeoloji irs” jurnalı təsis edilib və redaksiya heyətinin tərkibi təsdiq olunub.
İclasda, həmçinin akademik Mustafa Topçubaşovun 130, akademik İradə Hüseynovanın 60, akademik Muxtar İmanovun 70, akademik Ziyad Səmədzadənin 85, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin 70 və AMEA-nın müxbir üzvü Şahbaz Muradovun 85 illik yubileyi haqqında qərarlar qəbul edilib.
Qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər - Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Arif Həşimov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyi çərçivəsində hazırlanan bir sıra nəşrlərlə bağlı tapşırıqlarını verib.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, вице-президент Российской академии наук (РАН) академик Сергей Алдошин, заведующие отделами аппарата Президиума, директора и сотрудники научных учреждений и организаций, а также соответствующие лица.
Открыв заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоявшими на повестке дня.
Вначале действительному члену НАНА Абелю Магеррамову была вручена юбилейная медаль «300-летие Российской академии наук».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что научные связи между Азербайджаном и Россией имеют исторические традиции, это сотрудничество поддерживается договорами, подписанными между Национальной академией наук Азербайджана и Российской академией наук. Академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы связи между академиями наук обеих стран ещё больше расширились, реализуются совместные научные проекты, подписана Дорожная карта.
Затем руководитель НАНА представил вице-президента Российской академии наук академика Сергея Алдошина и рассказал о его научной деятельности.
Поблагодарив руководство НАНА за гостеприимство, вице-президент РАН академик Сергей Алдошин передал приветствия от президента Российской академии наук академика Геннадия Красникова. Академик Сергей Алдошин рассказал о сотрудничестве между НАНА и РАН, отметив при этом, что в годы независимости реализуются многочисленные проекты и ведутся совместные исследования. Гость подчеркнул, что достижения академика Абеля Магеррамова в области химии высоко ценятся учеными, и вручил академику юбилейную медаль «300-летие Российской академии наук».
Далее выступил вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев, который отметил, что считает двусторонние научные связи в области химии плодотворными.
В своем выступлении академик Абель Магеррамов поблагодарил руководство Российской академии наук за награду, а также президента НАНА за организованную встречу.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос об утверждении Плана мероприятий НАНА в связи с исполнением Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 4 апреля 2025 года «О праздновании 190-летия Сеида Азима Ширвани».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в первом пункте Распоряжения главы государства от 4 апреля текущего года «О праздновании 190-летия Сеида Азима Ширвани» Министерству культуры АР совместно с Национальной академией наук Азербайджана было поручено подготовить и реализовать План мероприятий, посвященных 190-летию со дня рождения великого азербайджанского поэта Сеида Азима Ширвани. Для обеспечения исполнения Распоряжения 14 апреля 2025 года Президиум НАНА принял постановление, согласно которому Отделению гуманитарных наук НАНА было поручено подготовить и представить для утверждения Президиуму НАНА проект Плана мероприятий с учётом предложений, выдвинутых другими научными отделениями, учреждениями и организациями.
За истекший период, продолжил академик, проект Плана мероприятий НАНА был подготовлен и сегодня вынесен на обсуждение Президиума.
В Плане мероприятий предусмотрено проведение юбилейного мероприятия на родине поэта – городе Шамахы, круглых столов, научных семинаров и конференций на такие темы, как «Язык поэзии Сеида Азима Ширвани», «Сеид Азим Ширвани как один из наиболее выдающихся представителей поэтической школы Физули», «Сеид Азим Ширвани: фольклорное сознание и интерпретация классической литературы», «Роль Сеида Азима Ширвани в просветительском движении Азербайджана», «Единство общественных и нравственно-этических тем в творчестве Сеида Азима Ширвани», «Художественное наследие Сеида Азима Ширвани», «Наследие Низами в жизни и творчестве Сеида Азима Ширвани», «Творчество Сеида Азима Ширвани и традиции классической восточной поэзии» и т.д., а также подготовка монографии, освещающей жизнь и творчество классика в свете вызовов периода независимости.
Учитывая все вышеизложенное, План мероприятий НАНА в связи со 190-летием Сеида Азима Ширвани был утвержден.
Далее президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал об итогах своей поездки в Кыргызскую Республику. Академик сообщил, что в ходе своего визита в Кыргызстан, который продолжался с 16-го по 19-е апреля, он провел ряд встреч, были подписаны договора о сотрудничестве.
Так, во время встречи с президентом Национальной академии наук Кыргызской Республики (НАН КР) членом-корреспондентом Канатбеком Абдрахматовым были обсуждены перспективы развития двусторонних научных связей, работа над томом «Энциклопедии Чингиза Айтматова» под названием «Чингиз Айтматов и Азербайджан», а также был подписан Меморандум о взаимопонимании между НАНА и НАН КР, нацеленный на расширение научного сотрудничества и осуществление совместной научной деятельности.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках визита в Кыргызстан он посетил Институт литературы имени Чингиза Айтматова НАН КР, в ходе встречи был обсужден и утвержден словник тома «Чингиз Айтматов и Азербайджан», над которым работают институты литератур обеих академий наук, а также были отобраны авторы статей со стороны Азербайджана и Кыргызстана.
Говоря об участии на V Международном конгрессе тюркской цивилизации, который прошёл при организации Кыргызско-турецкого университета «Манас», руководитель НАНА сообщил, что он выступил на пленарном заседании с докладом «Фактор науки и литературы в формировании и развитии тюркской цивилизации». В то же время, состоялась встреча с ректором университета «Манас» профессором Алпасланом Джейланом, был подписан договор о сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана и Кыргызско-турецким университетом «Манас».
Помимо этого, академик Иса Габиббейли посетил могилу великого кыргызского писателя Чингиза Айтматова в мемориальном комплексе «Ата-бейит», а также центр «Mediamanas» Кыргызско-турецкого университета «Манас», дал обширное интервью, выступив на передаче, которая транслируется на Manas TV и Manas FM.
Учитывая вышеизложенное, Президиум НАНА принял соответствующее постановление.
Следующим на заседании был рассмотрен вопрос о преподнесении профессором Факультета искусств Университета Афйон Коджатепе (Турция) Мамедом Ширзадом в дар НАНА ряда своих картин.
Академик Иса Габиббейли отметил, что по случаю 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана профессор Мамед Ширзад подарил НАНА ряд своих картин. В связи с этим профессор Мамед Ширзад направил президенту НАНА обращение. В обращении говорится: «Широкомасштабные созидательные работы, которые в настоящее время претворяются в жизнь под руководством Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, создают предпосылки для достижения ещё больших успехов не только в сфере науки, но и в области изобразительного искусства. В то же время, идущие в Азербайджане важные созидательные процессы сопровождаются вниманием и заботой государства о развитии науки и культуры. Под вашим руководством в НАНА проводятся реформы. Видеть и ценить внимание и чуткость, с которыми Вы относитесь к делу пропаганды науки и культуры, – моральный долг каждого представителя интеллигенции Азербайджана».
Руководитель НАНА сообщил, что среди подаренных Академии наук профессором Мамедом Ширзадом, который достойно представляет искусство и культуру Азербайджана в мире, произведений есть большое панно “Bizim torpaq” («Наша земля»), табло “Üzümçü qızlar” («Девушки, собирающие виноград»), ряд портретов и произведения, написанные на тему Грузии. В связи с этим, продолжил академик, профессор Мамед Ширзад посетил НАНА, за заслуги в пропаганде и развитии изобразительного искусства Азербайджана художник был удостоен Благодарственной грамоты НАНА.
Президиум НАНА принял постановление о регистрации подаренных картин и их включении в соответствующий инвентарный список.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос об учреждении в Институте археологии и антропологии НАНА журнала «Археология и антропология Азербайджана» на английском языке. Академик Иса Габиббейли сообщил, что для доведения результатов археологических и антропологических исследований, которые ведутся в Институте археологии и антропологии НАНА, до научной общественности, популяризации научных новостей, актуализации различных теоретических проблем археологии возникла необходимость в учреждении отвечающего требованиям современности журнала «Azerbaijan Archaeology and Anthropology» («Археология и антропология Азербайджана»), который будет издаваться на английском языке. В журнале предусмотрена публикация статей и исследовательских работ, освещающих результаты археологических исследований, которые ведутся на освобождённых от оккупации исторических территориях Азербайджана, материалов, освещающих новости мировой археологии, а также статей, охватывающих сферы не только археологии, но и нумизматики, антропологии и эпиграфики.
Учитывая вышеизложенное, было принято постановление об учреждении указанного журнала, был утвержден состав редакционной коллегии.
Помимо этого, для пропаганды материально-культурного наследия Азербайджана, а также для доведения до широкой аудитории сведений о результатах раскопок, которые ведутся на различных территориях республики, обнаруженных памятниках материальной культуры и их истории в Институте археологии и антропологии НАНА был учрежден журнал «Археологическое наследие» и был утвержден состав редакционной коллегии.
Далее на заседании были приняты постановления о 130-летнем юбилее академика Мустафы Топчубашева, 60-летнем юбилее академика Ирады Гусейновой, 70-летнем юбилее академика Мухтара Иманова, 85-летнем юбилее академика Зияда Самедзаде, 70-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Вели Бахшалиева и 85-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Шахбаза Мурадова.
Своими мыслями и предложениями по указанным вопросам поделились академики Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Ариф Гашимов, доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов и другие.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который дал поручения в связи с рядом изданий, которые готовятся к печати в рамках 80-летнего юбилея НАНА.