Akademik İsa Həbibbəyli Tibb Festivalında iştirak edib
Mayın 6-da Azərbaycan Tibb Universitetinin 95 illik yubileyi və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş Tibb Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Türkiyə, Özbəkistan və Belarusdan gəlmiş alimlərin, tibb ictimaiyyəti nümayəndələrinin də qatıldığı festival aktual elmi mövzuların müzakirəsinə həsr edilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstünün və ölkəmizin suverenliyi və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhid həkimlərin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə gül dəstələri düzüblər. Sonra qonaqlar Tibb Festivalının sərgi və startap guşəsinə baxıblar.
Mərasimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Tibb Universitetinin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli 95 il öncə ali məktəbin yaradılmasını ölkəmizdə səhiyyənin və tibb təhsilinin inkişafı tarixində önəmli bir dönüş nöqtəsi kimi qiymətləndirib. Rektor Ulu Öndər Heydər Əliyevin elmə, təhsilə, xüsusilə də tibb sahəsinin inkişafına böyük diqqət və qayğı ilə yanaşdığını, Azərbaycan Tibb Universitetinin inkişafını strateji əhəmiyyətli bir məsələ kimi dəyərləndirdiyini bildirib: “Ümummilli Lider həm dövlət müstəqilliyinin bərpasından əvvəlki, həm də müstəqillik dövründə dəfələrlə Azərbaycan Tibb Universitetində olub. Dahi Heydər Əliyev ideyalarının sədaqətli davamçısı Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva üç dəfə universitetimizin tələbə-gəncləri, professor-müəllim heyəti ilə görüşüb, eləcə də ATU-nun nəzdində xalqımıza ərməğan etdikləri klinikaların təməlqoyma və açılış mərasimlərində iştirak ediblər”.
Professor G.Gəraybəyli müasir dövrdə ATU-nun fəaliyyəti və əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb: “Hazırda 1500-dən çox əməkdaşı olan ATU kollektivində akademiklər, Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvləri, əməkdar elm xadimləri fəaliyyət göstərir. Universitetdə təqribən 7500 tələbə təhsil alır ki, onların 3000-ə yaxını 45 ölkədən olan əcnəbi tələbələrdir. Xarici tələbələrin sayına görə Azərbaycan Tibb Universiteti ölkədəki ali məktəblər arasında öndə gedir. Bu göstərici həm də Azərbaycan Tibb Universitetinin dünya akademik ailəsində artan nüfuzunun və beynəlxalq əlaqələrinin göstəricisidir. Eyni zamanda, bu gün ATU-nun məzunları dünyanın dörd bir yanında peşəkar həkimlər və alimlər olaraq fəaliyyət göstərir, ölkəmizi layiqincə təmsil edirlər”.
Çıxışının sonunda rektor G.Gəraybəyli yubiley münasibətilə hər kəsi təbrik edib, festival iştirakçılarına məhsuldar müzakirələr, elmi nailiyyətlər arzulayıb.
Sonra ATU-nun tarixi inkişaf yolundan və bu günündən bəhs edən “95 ilin işığında” film nümayiş olunub.
Tibb Festivalının açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının rektoru, professor Əziz Əliyev, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru, dosent Elbrus İsayev, Türkiyənin Sağlamlıq Elmləri Universitetinin rektoru, professor Kəmaləddin Aydın, Ə.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun direktoru, professor Nazim Qasımov, Səmərqənd Dövlət Tibb Universitetinin rektoru, professor Cəsur Rzayev, Belarus Dövlət Tibb Universitetinin rektoru Sergey Rubnikoviç və Buxara Dövlət Tibb Universitetinin rektoru, professor Şöhrət Taşayev də təbrik nitqi ilə çıxış edərək konqresin işinə uğurlar arzulayıblar.
Tədbir zamanı ATU-nun rektoru, professor Gəray Gəraybəyliyə Səmərqənd Dövlət Tibb Universitetinin fəxri professoru diplomu və digər xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova da iştirak edib.
Qeyd edək ki, mayın 8-də yekunlaşdırılacaq Tibb Festivalı öz işini paralel panel sessiyalarla davam etdirəcək. Bir neçə məkanda baş tutacaq sessiyalarda daxili xəstəliklər, radiologiya, nevrologiya, klinik mikrobiologiya, pediatriya, epidemiologiya və cərrahiyyə sahəsində yeniliklərə, müasir çağırışlara həsr olunmuş təqdimatlar keçiriləcək, elmi müzakirələr aparılacaq.

On May 6, the opening ceremony of the Medical Festival took place, dedicated to the 95th anniversary of the Azerbaijan Medical University (AMU) and the 102nd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev.
The festival, attended by scientists from Türkiye, Uzbekistan, and Belarus, as well as representatives of the medical community focused on discussions of current scientific topics.
The participants of the event first laid flowers at the bust of National Leader Heydar Aliyev and at the monument erected in memory of the martyr doctors who sacrificed their lives for the sovereignty of our country and liberation of our territories. Following this, the guests viewed the exhibition and startup section of the Medical Festival.
In his opening speech, Professor Geray Geraybeyli, Rector of Azerbaijan Medical University said that the establishment of the university 95 years ago was an essential step in the development of healthcare and medical education in the country. The rector underlined that National Leader Heydar Aliyev always showed great attention and care to science, education, and especially to the development of the medical sphere. He touched upon current achievements of the university.
"Currently, the Azerbaijan Medical University has a staff of over 1,500, including academicians, corresponding members of the National Academy of Sciences, and honored scientists. Around 7,500 students are enrolled at the university and nearly 3,000 of them are international students from 45 countries. AMU leads among the higher education institutions of the country in terms of the number of foreign students. This also reflects the university’s growing reputation within the global academic community and its expanding international ties. Moreover, today, AMU graduates are working as professional doctors and scientists around the world, proudly representing our country"-he underlined.
The President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli, Rector of the Baku branch of I.M. Sechenov First Moscow State Medical University, Professor Aziz Aliyev, Rector of Nakhchivan State University, Associate Professor Elbrus Isayev, Rector of University of Health Sciences of Türkiye, Professor Kemaleddin Aydın, Director of Azerbaijan State Advanced Training Institute for Doctors named after A. Aliyev, Professor Nazim Gasimov, Rector of Samarkand State Medical University, Professor Jasur Rzayev, Rector of Belarusian State Medical University, Sergey Rubnikovich and Rector of Bukhara State Medical University, Professor Shohret Tashayev participated in the opening ceremony of the Medical Festival. They each extended their congratulations and wished success to the congress.
During the event, the Rector of Azerbaijan Medical University, Professor Geray Geraybeyli was presented with an Honorary Professor diploma of Samarkand State Medical University, along with other commemorative gifts.
Academician Irada Huseynova, Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences also attended the event.
It should be noted that the Medical Festival will conclude on May 8 and continue its program with parallel panel sessions. These sessions will feature presentations and scientific discussions on innovations and current challenges in the areas of internal diseases, radiology, neurology, clinical microbiology, pediatrics, epidemiology, and surgery.