"ADA" Universitetində “Eynşteyndən 100 il sonra: Qravitasiya dalğalarının kəşfi” mövzusunda məruzə dinlənilib
Fevralın 11-də elm tarixində ən mühüm hadisələrdən biri baş verib. Belə ki, amerikalı alimlər qrupu Vaşinqtonda nisbilik nəzəriyyəsinin banisi Albert Eynşteynin 100 il bundan öncə ehtimal etdiyi qravitasiya dalğalarının aşkarlandığını bildiriblər. Bu barədə "ADA" Universitetində keçirilən tədbirdə ABŞ-ın Merilənd Universitetinin fəxri professoru, Şərq-Qərb Kosmik Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Roald Saqdeyev məruzə edib.
Tədbirdə Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev, Milli Aviasiya Akademiyasının Elmi Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutunun direktoru, akademik Bahadur Tağıyev, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov və bir sıra digər tanınmış alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan "ADA" Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev məruzənin olduqca aktual məsələyə həsr olunduğunu bildirib. Rektor professor R.Saqdeyevin "ADA" Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik məktəbinə dəvət olunduğunu, bir həftə ərzində univeristetin tələbələrinə təlim kursu keçəcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra R.Saqdeyev “Eynşteyndən 100 il sonra: Qravitasiya dalğalarının kəşfi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Eynşteynin 100 il bundan öncə Qravitasiya dalğaları ilə bağlı irəli sürdüyü nəzəriyyəyə dünya alimlərinin uzun müddət şübhə ilə yanaşdıqlarını deyən məruzəçi böyük alimin bu nəzəriyyəni təsvir edəcək düsturu da kəşf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Qravitasiya dalğaları nə qədər intensiv olarsa bizim onu müşahidə etməyimiz də bir o qədər asan olar. Alimlərin fikrincə, ulduzların partlayışı bu intensivliyin səbəblərindən biri ola bilər.
Məruzəçinin sözlərinə görə, Qravitasiya dalğaları ilk dəfə 2015-ci ilin 14 sentyabrında ABŞ-ın Vaşinqton və Luiziana ştatlarında yerləşən LIGO (Lazer İnterferometrik Qravitasiya Dalğaları Rəsədxanası) qravitasiya rəsədxanalarının dedektorları tərəfindən qeydə alınıb. Amerikanın Massaçusets və Kaliforniya texnologiya institutlarının alimləri isə uzaq kosmosda iki qara dəliyin toqquşması nəticəsində “məkan-zaman dalğacıqlarını” qeydə almağa müvəffəq olublar. Həmin qara dəliklərin kütləsi Günəşdən 29 və 36 dəfə çox olub və toqquşma 1,3 milyard il bundan əvvəl baş verib.
Nəhayət bu il fevralın 11-də amerikalı alimlər qrupu Vaşinqtonda 100 il bundan öncə Eynşteyn tərəfindən ehtimal olunan qravitasiya dalğalarının aşkar edildiyini elm dünyasına elan ediblər. Qravitasiya dalğalarının varlığı ilə bərabər, alimlər eksperimental olaraq “qara dəliklərin” ikili sisteminin mövcudluğunu da sübut ediblər.

11 февраля произошло одно из самых важных событий в истории науки. Группа американских ученых в Вашингтоне сообщила об обнаружении гравитационных волн, о существование которых основатель теории относительности Альберт Эйнштейн предполагал еще 100 лет тому назад. Об этом доложил почетный профессор Мэрилендского университета США, директор Космического научного центра «Восток-Запад», доктор физико-математических наук Роальд Сагдеев, на прошедшем в Университете «АДА» мероприятии.
В мероприятии приняли участие ректор Национальной академии авиации, академик Ариф Пашаев, исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики Эльчин Бабаев, директор Научно-исследовательского института авиации Национальной академии авиации, академик Бахадур Тагиев, директор Шамахинской астрофизической обсерватории, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов и ряд других известных ученых и специалистов.
Выступая на церемонии открытия, ректор Университета «АДА», профессор Хафиз Пашаев сообщил, что доклад посвящен очень актуальной теме. Было отмечено, что профессор Р.Сагдеев был приглашен в Школу информационных технологий и инженерии Университета «АДА» для проведения тренингов для студентов вуза.
Далее Р.Сагдеев представил свой доклад «Спустя 100 лет после Эйнштейна: открытие гравитационных волн». Было отмечено, что выдвинутая Эйнштейном 100 лет тому назад теория о существовании гравитационных волн не вызывала сомнения ученых мира. По словам ученого, чем интенсивнее будут гравитационные волны, тем легче будет возможно их обнаружение, а причиной интенсивности этих сигналов могут быть вспышки сверхновых.
Докладчик отметил, что гравитационные волны впервые были зафиксированы 14 сентября 2015 года детекторами Лазерно-интерферометрических гравитационно-волновых обсерваторий LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), расположенных в штатах Вашингтон и Луизиана США. Волны пространства-времени возникли в результате слияния двух черных дыр, масса которых составляла 36 и 29 масс Солнца, масса возникшей дыры — 62 солнечных. Событие произошло на расстоянии 1,3 млрд. световых лет от нас. За десятые доли секунды была излучена энергия эквивалентная 3 массам Солнца, преобразованная в энергию гравитационных волн.
11 февраля этого года, группа американских ученых в Вашингтоне заявила научной общественности об обнаружении гравитационных волн. В дополнение к существованию гравитационных волн, ученые экспериментально доказали существование двойной системы "черных дыр".