"ADA" Universitetində “Eynşteyndən 100 il sonra: Qravitasiya dalğalarının kəşfi” mövzusunda məruzə dinlənilib
Fevralın 11-də elm tarixində ən mühüm hadisələrdən biri baş verib. Belə ki, amerikalı alimlər qrupu Vaşinqtonda nisbilik nəzəriyyəsinin banisi Albert Eynşteynin 100 il bundan öncə ehtimal etdiyi qravitasiya dalğalarının aşkarlandığını bildiriblər. Bu barədə "ADA" Universitetində keçirilən tədbirdə ABŞ-ın Merilənd Universitetinin fəxri professoru, Şərq-Qərb Kosmik Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru Roald Saqdeyev məruzə edib.
Tədbirdə Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev, Milli Aviasiya Akademiyasının Elmi Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutunun direktoru, akademik Bahadur Tağıyev, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov və bir sıra digər tanınmış alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan "ADA" Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev məruzənin olduqca aktual məsələyə həsr olunduğunu bildirib. Rektor professor R.Saqdeyevin "ADA" Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik məktəbinə dəvət olunduğunu, bir həftə ərzində univeristetin tələbələrinə təlim kursu keçəcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonra R.Saqdeyev “Eynşteyndən 100 il sonra: Qravitasiya dalğalarının kəşfi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Eynşteynin 100 il bundan öncə Qravitasiya dalğaları ilə bağlı irəli sürdüyü nəzəriyyəyə dünya alimlərinin uzun müddət şübhə ilə yanaşdıqlarını deyən məruzəçi böyük alimin bu nəzəriyyəni təsvir edəcək düsturu da kəşf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Qravitasiya dalğaları nə qədər intensiv olarsa bizim onu müşahidə etməyimiz də bir o qədər asan olar. Alimlərin fikrincə, ulduzların partlayışı bu intensivliyin səbəblərindən biri ola bilər.
Məruzəçinin sözlərinə görə, Qravitasiya dalğaları ilk dəfə 2015-ci ilin 14 sentyabrında ABŞ-ın Vaşinqton və Luiziana ştatlarında yerləşən LIGO (Lazer İnterferometrik Qravitasiya Dalğaları Rəsədxanası) qravitasiya rəsədxanalarının dedektorları tərəfindən qeydə alınıb. Amerikanın Massaçusets və Kaliforniya texnologiya institutlarının alimləri isə uzaq kosmosda iki qara dəliyin toqquşması nəticəsində “məkan-zaman dalğacıqlarını” qeydə almağa müvəffəq olublar. Həmin qara dəliklərin kütləsi Günəşdən 29 və 36 dəfə çox olub və toqquşma 1,3 milyard il bundan əvvəl baş verib.
Nəhayət bu il fevralın 11-də amerikalı alimlər qrupu Vaşinqtonda 100 il bundan öncə Eynşteyn tərəfindən ehtimal olunan qravitasiya dalğalarının aşkar edildiyini elm dünyasına elan ediblər. Qravitasiya dalğalarının varlığı ilə bərabər, alimlər eksperimental olaraq “qara dəliklərin” ikili sisteminin mövcudluğunu da sübut ediblər.

A Public Lecture: 100 Years after Einstein: the Discovery of Gravitational Waves at the “ADA” University
On February 11, one of the vital events has happened in the science history. Thus, American scientists have declared the discovery of gravitational waves, supposed 100 years ago by founder of theory of probability - Albert Einstein, in Washington, reported about Emeritus Professor at the University of Maryland and Director of the East-West Space Science Center, Dr. Physics-math Prof. Roald Sagdeyev at ADA University.
In the event, chancellor of National Aviation Academy, Academician Arif Pashayev, executive director of Science Development Foundation under AR President Elchin Babayev, director of the Institute of Transport and Aerospace Problems of the National Aviation Academy, Academician Bahadur Tagiyev, director of the Shamakha Astrophysical Observatory, corresponding member of ANAS Namig Jalilov and other scientists and specialists were attended.
Opening the meeting chancellor of “ADA” University, Prof. Hafiz Pashayev stated that lecture was devoted to rather actual topic. Currently, Prof. R.Sagdeyev is a Distinguish Visiting Professor at ADA University's School of Information Technologies and Engineering. He will be teaching a weekly seminar course to the advance Sophomore SITE students. The Seminar course is titled, SITE 200 Technogenesis®- Intro. to Innovation, Creativity, Scientific Foundations & Emerging Technologies in Business, he added.
Later on R. Sagdeyev made a presentation on “100 Years after Einstein: the Discovery of Gravitational Waves”. According to lecturer, the gravitational waves were detected on September 14, 2015 at 5:51 a.m. Eastern Daylight Time (09:51 UTC) by both of the twin Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) detectors, located in Livingston, Louisiana, and Hanford, Washington, USA. Based on the observed signals, LIGO scientists estimate that the black holes for this event were about 29 and 36 times the mass of the sun, and the event took place 1.3 billion years ago. About 3 times the mass of the sun was converted into gravitational waves in a fraction of a second—with a peak power output about 50 times that of the whole visible universe.