“Azərbaycan və dünya incəsənətində soyqırımı mövzusu” kitabının təqdimatı olub
Fevralın 22-də AMEA-nın “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının və Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və dünya incəsənətində soyqırımı mövzusu” kitabının təqdimatı keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar AMEA-nın Əsas binasının foyesində Xocalı soyqırımına həsr edilən rəsm sərgisi ilə tanış olublar.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan xalqının başına gələn tarixi faciələrdən, Xocalı soyqırımından söz açıb, bu faciənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun, xüsusilə Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın xidmətlərini xüsusi qeyd edib. Bildirilib ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanan “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının uğurla aparılması sayəsində artıq bir sıra ölkələrdə Xocalı faciəsi soyqırımı aktı kimi tanınır.
Akademik İ.Həbibbəyli soyqırımı tədqiqatlarının təşkili məqsədilə AMEA-da yaradılan “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının fəaliyyəti barədə də məlumat verib. Bildirilib ki, azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin komissiya tərəfindən dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib.
Kitabın elmi və tarixi əhəmiyyətindən danışan akademik yeni nəşrdə ilk dəfə vizual incəsənətdə soyqırımı mövzusuna aid materialların ümumiləşdirilərək dərc olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun elmi şurasının qərarı ilə çap olunan kitabda Azərbaycan, Qazaxıstan, Ukrayna, İsrail, Yaponiya, Polşa, Rusiya, Qırğızıstan və digər ölkələrin rəssamlarının rəngkarlıq, heykəltəraşlıq, qrafika və xatirə memarlığı əsərləri təqdim edilir.
Tədbirdə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin “Xocalı soyqırımı Azərbaycan incəsənətində”, İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayevanın “Xocalı faciəsinin hüquqi aspektləri” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Məruzələrdə Xocalı faciəsinin Azərbaycan xalqına qarşı misli görünməmiş vəhşilik olduğu bildirilib, bu dəhşətli qətliamın beynəlxalq aləmdə tanıdılmasının zəruriliyi vurğulanıb.

Cостоялась презентация книги «Тема геноцида в азербайджанском и мировом искусстве»
22 февраля при совместной организационной поддержке Комиссии по исследованию геноцидов против азербайджанцев НАНА и Института архитектуры и искусства состоялась презентация книги «Тема геноцида в азербайджанском и мировом искусстве».
Сначала в фойе Основного здания НАНА была продемонстрирована выставка, посвященная Ходжалинскому геноциду.
Выступив на церемонии презентации, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал об исторических трагедиях азербайджанского народа, совершенного армянскими националистами геноциде в Ходжалы, о неоценимых заслугах Фонда Гейдара Алиева, в частности, вице-президента данной структуры Лейлы Алиевой в доведении трагедии до мировой общественности. Он также отметил, что благодаря успешному проведению учрежденной по инициативе Л.Алиевой кампании «Справедливость Ходжалы» способствовала признанию Ходжалинской трагедии в ряде стран как акт геноцида.
Далее И.Габиббейли проинформировал о деятельности Комиссии по исследованию геноцидов против азербайджанцев, созданной в академии с целью организации исследований геноцида. Он отметил, что комиссией были осуществлены целенаправленные мероприятия для доведения совершенных против азербайджанцев преступлений геноцида до мировой общественности.
Говоря о научном и историческом значении книги, академик довел до внимания, что в новом издании впервые в обобщенном виде опубликованы материалы, посвященные теме геноцида в визуально искусстве. Отмечалось, что в книге, изданной по решению Ученого совета Института архитектуры и искусства, представлены произведения живописи, скульптуры, графики и мемориальной архитектуры художников из Азербайджана, Казахстана, Украины, Израиля, Японии, Польши, России, Кыргызстана и других стран.
На мероприятии заслушаны доклады директора Института архитектуры и искусства, члена-корреспондента НАНА Эртегина Саламзаде «Ходжалинский геноцид в Азербайджанском искусстве», директора Института по правам человека, доктора юридических наук Айтен Мустафаевой «Правовые аспекты Ходжалинской трагедии» и других.
В докладах было отмечено, что Ходжалинская трагедия является чудовищным преступлением против азербайджанского народа, и подчеркнута необходимость доведения до мировой общественности реалии об этой трагедии.