Mayın 18-də Şəki şəhərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) və Mahmud Kaşqari adına Beynəlxalq Fondun birgə təşkilatçılığı ilə unudulmaz Xalq şairi, müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş beynəlxlaq konfrans keçirilib.
Tədbirdə Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Birol Akgün, Şimali Kıbrıs Türk Cümhuriyyətinin təmsilçisi Ufuk Turqaner, Qazaxıstanın ölkəmizdəki səfiri Alim Bayel, Qırğızıstanın ölkəmizdəki səfiri Maksat Mamitkanov, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktoti Raimkulova, TÜRKSOY-un Baş katibi, Qırğızıstan Respublikasının Xalq yazıçısı Sultan Raev, TÜRKPA-nın Baş katibi Mehmet Süreyya Er, Milli Məclisin deputatı, Mahmud Kaşqari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti Cavanşir Feyziyev, Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidov, Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru Nadir Məmmədli, eləcə də digər təşkilatların nümayəndələri, elm adamları, ziyalılar iştirak ediblər.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Şəki şəhərində Ümummilli Liderin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb, xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, tədbirin keçirildiyi Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanış olublar.
Konfransda Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov çıxış edərək, Prezident İlham Əliyevin Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq Şəki şəhərində silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, böyük söz ustası Bəxtiyar Vahabzadə yüz illər boyu formalaşmış yüksək milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və yaşadılması naminə gözəl əsərlər yaradıb. O, çoxsaylı əsərləri ilə ədəbiyyatımızın inkişafına böyük töhfələr verib. Baxtiyar Vahabzadə özündən əvvəlki böyük ədib və şairlərin işlərini uğurla davam etdirib. İcra başçısı çıxışında Bəxtiyar Vahabzadənin bir alim kimi də Azərbaycan elmi qarşısındakı xidmətlərinin danılmaz olduğunu, əsərlərinin daim elmi ictimaiyyət tərəfindən maraqla qarşılandığını vurğulayıb.
Sonra Bəxtiyar Vahabzadəyə həsr edilmiş filmin təqdimatı olub.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şəkinin Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə, ədəbiyyatına böyük şəxsiyyətlər bəxş etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanın böyük mütəfəkkir şairi Bəxtiyar Vahabzadənin yubileyini qeyd edərkən Şəkidə ədəbiyyat, mədəniyyət, ictimai fikir üçün böyük ənənələr yaratmış Mirzə Fətəli Axundzadə, Rəşid bəy Əfəndiyev, Sabit Rəhman, Emin Sabitoğlu, Şirməmməd Hüseynov və onlarla başqalarını xatırlamağı özümüzə borc bilirik.
“Bəxtiyar Vahabzadə ədəbiyyata çox səlis, Şəkinin havası qədər təmiz, bulaqları qədər saf lirik şeirlərlə gəlib. Onun 50 ildən artıq davam edən yaradıcılığı Azərbaycan xalqının milli mənəvi özünüdərkinə, azərbaycançılıq ideyalarına, xalqımızın azadlığına, bütövlüyünə, milli istiqlalına və Türk dünyasının birliyi uğrunda mübarizəyə həsr olunub. Şairin milli düşüncəsi azərbaycançılıq ideyalarından inkişaf edərək, ümumtürk düşüncəsi səviyyəsinə ədəbiyyatda qaldırılıb. Buna görədir ki, dünyanın böyük sənətkarlarından biri olan Çingiz Aytmatov Bəxtiyar Vahabzadəni milli təfəkkürə malik olan mütəfəkkir şair kimi yüksək qiymətləndirib”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Milli Məclisin deputatı, Mahmud Kaşqari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti Cavanşir Feyziyev çıxışında Bəxtiyar Vahabzadənin Azərbaycanın, eləcə də bütün Türk dünyasının ən sevimli, bəxtiyar şairlərindən biri olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Bəxtiyar Vahabzadə öz yaradıcılığı, düşüncəsi ilə milyonlarla insanın qəlbinə yol tapa bilib, onların ürəyində özünə məhəbbət, sevgi qazanıb.
Konfransda çıxış edən Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Birol Akgün vurğulayıb ki, Bəxtiyar Vahabzadə sadəcə Azərbaycan xalqının deyil, eyni zamanda, bütün Türk dünyasının qəlbində özünə yer etmiş, əsərləri, şeirləri, düşüncələri ilə millətimizin müştərək hafizəsində silinməz izlər buraxmış böyük bir şairdir. Birol Akgün ədibin şeirlərində Vətən, millət, hürriyyət, insan haqları və milli kimlik məsələlərinin həmişə önə çəkildiyini söyləyib.
Qazaxıstanın ölkəmizdəki səfiri Alim Bayel isə bildirib ki, Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığında milli ruh, insanlıq dəyərləri, azadlıq ideyaları, Vətənə, tarixə bağlılıq daima ön planda olub. O, təkcə bir şair olaraq deyil, vətəndaşlıq mövqeyinə sahib bir insan kimi də yaddaşımızda dərin iz qoyub.
Konfransda Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidov, Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktoti Raimkulova, TÜRKSOY-un Baş katibi, Qırğızıstan Respublikasının Xalq yazıçısı Sultan Raev, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru Nadir Məmmədli, TÜRKPA-nın Baş katibi Mehmet Süreyya Er, Qırğızıstan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Maksat Mamitkanov, Şimali Kıbrıs Türk Cümhuriyyətinin təmsilçisi Ufuk Turqaner çıxış edərək Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığından geniş söz açıblar. Qeyd olunub ki, Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadə öz dəyərli əsərləri ilə müasir Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında çox böyük xidmətlər göstərib. Şairin mübariz qələmi bütün dövrlərdə onun saf məslək və əqidəsinə xidmət edib. Bəxtiyar Vahabzadə nəinki Azərbaycanın, eləcə də bütün Türk dünyasının ən qüdrətli söz ustalarından biri olub. Onun əsərləri Azərbaycanda olduğu kimi, Türkiyədə də, türkdilli ölkələrdə də sevə-sevə oxunur.
Tədbir çərçivəsində TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Raevə AMEA-nın fəxri professoru titulu və Kaşqari medalı təqdim olunub.
Həmçinin AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubova AMEA tərəfindən nəşr olunmuş Mahmud Kaşğarinin məşhur “Divanü lüğat-it-türk” əsərini və Şəki şəhərində yerləşən Bəxtiyar Vahabzadənin Ev Muzeyinə “AMEA simalarda” kitabını təqdim edib.
Daha sonra Bəxtiyar Vahabzadənin qızı Gülzar Vahabzadə çıxış edərək konfransın təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.

The 100th anniversary of People’s Poet and full member of ANAS, Bakhtiyar Vahabzade was celebrated in Sheki
On May 18, an international conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of the People’s Poet, prominent representative of modern Azerbaijani literature, Academician Bakhtiyar Vahabzade was held in Sheki city, jointly organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Mahmud Kashgari International Foundation.
The event was attended by Elkhan Usubov, Head of the Executive Power of Sheki city, Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, Birol Akgun, Ambassador of Türkiye to Azerbaijan, Ufuk Turganer, Representative of the Turkish Republic of Northern Cyprus, Alim Bayel, Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan, Maksat Mamitkanov, Ambassador of Kyrgyzstan to Azerbaijan, Aktoty Raimkulova, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation, Sultan Raev, Secretary General of TURKSOY and People’s Writer of the Kyrgyz Republic, Mehmet Sureyya Er, Secretary General of TURKPA, Javanshir Feyziyev, Member of the Milli Majlis and President of the Mahmud Kashgari International Foundation, Samad Seyidov, Chairman of the International and Inter-Parliamentary Relations Committee of the Milli Majlis, Musa Guliyev, Chairman of the Committee on Labor and Social Policy, Nadir Mammadli, Director of the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS, as well as representatives of other organizations, scientists, and intellectuals.
At the beginning of the conference, participants laid flowers at the monument of the National Leader in Sheki city, paying tribute to his memory. They also visited the Heydar Aliyev Center, where the event was held.
In his speech at the conference, Head of the Executive Power of Sheki city, Elkhan Usubov noted that a series of events had been organized in Sheki in accordance with the Decree by President Ilham Aliyev on celebrating the 100th anniversary of People’s Poet Bakhtiyar Vahabzade. He emphasized that the great master of words, Bakhtiyar Vahabzade, created remarkable works aimed at preserving and promoting the high national and moral values shaped over centuries. Through his numerous writings, he made significant contributions to the development of Azerbaijani literature.
Following this, a film dedicated to Bakhtiyar Vahabzade was demonstrated.
President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli emphasized during his speech that Sheki is the hometown of many great figures, who made big contributions to history, culture, and literature of Azerbaijan. He noted that while celebrating the jubilee of the Azerbaijani great thinker and poet Bakhtiyar Vahabzade, it is our duty to remember also those who created literary, cultural traditions in Sheki, such as Mirza Fatali Akhundzade, Rashid bey Afandiyev, Sabit Rahman, Emin Sabitoghlu, Shirmammad Huseynov, and many others.
“Bakhtiyar Vahabzade came to literature with lyrical poems. His creative work, which spanned more than 50 years, was dedicated to the national and spiritual self-awareness of the Azerbaijani people, the idea of Azerbaijanism, our people’s freedom, unity, and national independence, as well as the struggle for the unity of the Turkic world. The poet’s national thinking grew from the idea of Azerbaijanism and was raised to the level of a common Turkic worldview in literature. That is why Chinghiz Aitmatov, one of the world’s great figures, highly valued Bakhtiyar Vahabzade as a thoughtful poet with a strong national mind,”-said Academician Isa Habibbeyli.
Member of the Milli Majlis and President of the International Foundation named after Mahmud Kashgari, Javanshir Feyziyev said in his speech that Bakhtiyar Vahabzade is one of the most beloved poets of Azerbaijan as well as the entire Turkic world. Through his creativity and thoughts, Bakhtiyar Vahabzade was able to reach the hearts of millions of people and earned their love.
Speaking at the conference, the Ambassador of Türkiye to Azerbaijan, Birol Akgun emphasized that Bakhtiyar Vahabzade is not only loved by the people of Azerbaijan, but also by the whole Turkic world. He is a great poet who left an unforgettable mark on the memory of our nation with his works, poems, and thoughts.
Ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan, Alim Bayel noted that national spirit, human values, ideas of freedom, and loyalty to the homeland and history are always at the forefront in Bakhtiyar Vahabzade’s creative work.
Samad Seyidov, Chairman of the International and Inter-Parliamentary Relations Committee of the Milli Majlis, Musa Guliyev, Chairman of the Committee on Labor and Social Policy, Aktoty Raimkulova, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation, Sultan Raev, Secretary General of TURKSOY and People’s Writer of the Kyrgyz Republic, Nadir Mammadli, Director of the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS, Mehmet Sureyya Er, Secretary General of TURKPA, Maksat Mamitkanov, Ambassador of Kyrgyzstan to Azerbaijan, and Ufuk Turganer, Representative of the Turkish Republic of Northern Cyprus delivered speeches, discussing Bakhtiyar Vahabzade’s literary heritage in detail. It was noted that the People’s Poet Bakhtiyar Vahabzade made significant contributions to the development of modern Azerbaijani literature with his valuable works. Bakhtiyar Vahabzade was one of the most powerful masters of words not only in Azerbaijan but also in the entire Turkic world. His works are read with great love not only in Azerbaijan, but also in Türkiye and other Turkic-speaking countries.
Within the framework of the event, the Secretary General of TURKSOY, Sultan Raev, was awarded the title of Honorary Professor of ANAS and presented with the Kashgari Medal.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli also presented famous Mahmud Kashgari’s “Diwan Lughat al-Turk”, published by ANAS, to the Head of the Executive Power of Sheki city, Elkhan Usubov, and gifted the book of ANAS on distinguished figures to the House Museum of Bakhtiyar Vahabzade located in Sheki .
Later, Bakhtiyar Vahabzade’s daughter, Gulzar Vahabzade, expressed her gratitude to the organizers of the conference in her speech.
The conference concluded with a concert program prepared by the Sheki-Zagatala Regional Department of Culture.