Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistan Elmlər Akademiyası Xarəzm Mamun Akademiyasının Fəxri akademiki seçilib.
Bununla bağlı Xarəzm Mamun Akademiyasının direktoru professor İkram Abdullayev tərəfindən imzalanmış diplom akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim olunub.
Sənəddə qeyd olunub ki, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistan-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə və “Dünya sivilizasiyasında Xarəzmin əhəmiyyəti”nə həsr edilmiş araşdırmalarına görə Xarəzm Mamun Akademiyasının Fəxri akademiki seçilib.
Qeyd edək ki, Xarəzm Mamun Akademiyasının əsası XI əsrdə qoyulub və Özbəkistan Respublikasının elm və mədəni həyatında əhəmiyyətli yer tutur.

The President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli has been elected an Honorary Academician of the Khorezm Mamun Academy of the Uzbekistan Academy of Sciences.
In this regard, a diploma signed by Professor Ikram Abdullayev, Director of the Khorezm Mamun Academy, was presented to Academician Isa Habibbeyli.
The document states that the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli has been elected an Honorary Academician of the Khorezm Mamun Academy for his contributions to the development of scientific relations between Uzbekistan and Azerbaijan, as well as for his research dedicated to “The Importance of Khorezm in World Civilization.”
It should be noted that the Khorezm Mamun Academy was founded in the 11th century and holds a significant place in the scientific and cultural life of the Republic of Uzbekistan.