Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistan Elmlər Akademiyası Xarəzm Mamun Akademiyasının Fəxri akademiki seçilib.
Bununla bağlı Xarəzm Mamun Akademiyasının direktoru professor İkram Abdullayev tərəfindən imzalanmış diplom akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim olunub.
Sənəddə qeyd olunub ki, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistan-Azərbaycan elmi əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə və “Dünya sivilizasiyasında Xarəzmin əhəmiyyəti”nə həsr edilmiş araşdırmalarına görə Xarəzm Mamun Akademiyasının Fəxri akademiki seçilib.
Qeyd edək ki, Xarəzm Mamun Akademiyasının əsası XI əsrdə qoyulub və Özbəkistan Respublikasının elm və mədəni həyatında əhəmiyyətli yer tutur.

Президент НАНА избран почетным академиком Хорезмской академии Мамуна АН Узбекистана
Президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли избран почетным академиком Хорезмской академии Мамуна Академии наук Республики Узбекистан.
В связи с этим академику Исе Габиббейли был преподнесен диплом, подписанный директором Хорезмской академии Мамуна профессором Икромом Абдуллаевым.
В документе говорится, что президент НАНА академик Иса Габиббейли избран почетным академиком Хорезмской академии Мамуна за заслуги в развитии научных связей между Узбекистаном и Азербайджаном и исследования, посвященные «роли Хорезма в мировой цивилизации».
Отметим, что Хорезмская академия Мамуна основана в XI веке. В настоящее время она занимает важное место в научной и культурной жизни Республики Узбекистан.