Ulu Öndərin anadan olmasının 102-ci ildönümü və AMEA-nın 80 illiyinə həsr edilmiş futbol turniri başa çatıb
Mayın 22-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə və AMEA-nın 80 illiyinə həsr edilmiş institutlararası mini futbol turnirinin bağlanış mərasimi keçirilib. Mini futbol turniri AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının dəstəyi, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı (AHİ), AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və ATİAHİ Elmi Təşkilatların Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Futbol turniri bu il ilk dəfə fərqli formatda təşkil olunub və həm Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, həm də Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi müəssisələrin ayrıca çempionatı keçirilib, yekunda hər çempionatın qalibi olan komandalar super kubok uğrunda qarşılaşıblar.
Belə ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üzrə çempion final qarşılaşmasında Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat, Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya, Hüquq və İnsan Haqları institutlarının birləşmiş komandasını məğlub edən AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin komandası olub.
III yer uğrunda keçirilən görüşdə isə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının və “Elm” nəşriyyatının birləşmiş komandası Memarlıq və İncəsənət və Fəlsəfə və Sosiologiya institutlarının birləşmiş komandasını məğlub edərək bürünc medalın sahibi olublar.
Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi müəssisələr üzrə çempion isə finalda İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun komandasını məğlub edən Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası olub. III yeri isə İqtisadiyyat İnstitutunun komandası tutub.
Super kubok uğrunda keçirilən qarşılaşmada isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasını Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi müəssisələri isə Geologiya və Geofizika İnstitutunun komandası təmsil edib. Görüşün əsas vaxtı 3-3 hesabı ilə başa çatıb və penalti zərbələrində AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin komandası 6-3 üstün olaraq super kubokun sahibi olublar.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan oyunlardan sonra turnirin mükafatlandırma mərasimi olub. Mərasimdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AHİK sədrinin müavini Hikmət Osmanov, YAP Yasamal Rayon Təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, Bakı şəhər Gənclər və İdman İdarəsinin Yasamal rayonu üzrə Gənclər və idman sektorunun müdiri İlham Səfərov, AHİ-nin sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov, ATİAHİ Elmi Təşkilatların Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, Həmkarlar Təşkilatlarının, YAP ərazi partiya təşkilatlarının sədrləri, gənc alimləri və komandaların azarkeşləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev ölkəmizdə bütün sahələrə olduğu kimi, idmanın da inkişafına xüsusi diqqət yetirib, məhz onun Fərmanı ilə AR Gənclər və İdman Nazirliyi yaradılıb. Dahi liderin bu sahədə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı təşkilatlanma işləri nəticəsində Azərbaycan idmançıları respublika və beynəlxalq səviyyəli yarışlarda ölkəmizi layiqincə təmsil edib və xalqımıza böyük zəfərlər bəxş ediblər.
Ulu Öndərin gənclər və idman siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycanın dünya səviyyəli yarışmalara uğurla ev sahibliyi etdiyini, Azərbaycanın idman ölkəsi kimi tanındığını, idmançılarımızın Dünya və Avropa yarışmalarında, eləcə də Olimpiya oyunlarında xalqımızı ləyaqətlə təmsil etdiklərini bildirib. Vurğulayıb ki, dövlətimizin idman siyasəti xalqımızın hərtərəfli inkişaf etdirilməsi siyasətinin üzvi tərkib hissəsidir.
Akademiyada da dövlətimizin siyasətinə uyğun olaraq, hər il ənənəvi futbol çempionatının keçirildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli builki turnirin ilk dəfə fərqli formatda baş tutduğunu, yekunda AMEA və ETN-in elmi müəssisələrinin qalib komandalarının super kubok uğrunda üz-üzə gəldiklərini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli çempionatın yüksək səviyyədə təşkilinə görə, təşkilatçılara təşəkkür edib, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasına verdikləri dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib, gənclərimizin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili istiqamətində əməli fəaliyyətin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Builki futbol turnirinin həm də AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısı tərəfindən Akademiyanın yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı Sərəncam imzalandığını xatırladıb və Azərbaycan idmanına, gəncliyinə, elminə, Akademiyaya göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib. Həmçinin ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın ictimai-siyasi, sosial-mədəni xidmətlərinin xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda qeyd edib ki, bu kimi tədbirlər yeni nəsillərin Heydər Əliyev, Azərbaycançılıq və dövlətçilik ruhunda tərbiyəsində böyük əhəmiyyətə malikdir və bu istiqamətdə əməli fəaliyyət bundan sonra da davam etdiriləcək.
AHİK sədrinin müavini Hikmət Osmanov isə çıxışında ölkəmizdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş silsilə tədbirlər keçirildiyini və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının bu tədbirlərdə yaxından iştirak etdiyini söyləyib. AHİK sədri Sahib Məmmədovun salamlarını çatdıran Hikmət Osmanov Konfederasiya üzvlərinin asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə hər cür dəstəyin verildiyini söyləyib və bugünkü çempionatın təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib, uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən YAP Yasamal Rayon Təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev bu gün Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanındığını, ölkəmizin bir çox beynəlxalq miqyaslı tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini söyləyib və bütün bunların Prezident İlham Əliyevin uğurla həyata keçirdiyi idman siyasətinin nəticəsində əldə olunduğunu deyib.
Bakı şəhər Gənclər və İdman İdarəsinin Yasamal rayonu üzrə Gənclər və idman sektorunun müdiri İlham Səfərov isə çıxışında təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib və  ölkəmizdə dövlət başçısının liderliyində həyata keçirilən gənclər və idman siyasətindən danışıb.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın AHİ-nin sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov iştirakçıları salamlayıb, təltifedilmə mərasimində iştirak edən qonaqlara minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, Azad Həmkarlar İttifaqının da təşkilatçısı olduğu futbol turniri bu il ilk dəfə ETN-in Elmi Təşkilatların Həmkarlar İttifaqı Komitəsi ilə birgə keçirilib və 1 aya yaxın davam edən çempionatda iştirakçıların sayı və turnirə göstərilən maraq yüksək olub.
O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə və AMEA-nın 80 illiyinə həsr edilmiş institutlararası mini futbol turnirinin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını ifadə edib.
ATİAHİ Elmi Təşkilatların Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri hüquq elmləri doktoru Habil Qurbanov isə bildirib ki, builki turnir ilk dəfə AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı ilə birgə keçirilib və bu, qurumlarımız arasındakı yüksək münasibətin və dostluğun ifadəsidir.
Çıxışlardan sonra akademik İsa Həbibbəyli Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin futbol komandasının kapitanı Azər İsgəndərova çempionatın kubokunu və medallarını təqdim edib. Həmçinin ikinci və üçüncü yerlərin sahiblərinə sertifikatlar, medal və pul mükafatları təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkilib.

The football tournament dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the National Leader and the 80th anniversary of ANAS concluded
On May 22, the closing ceremony of the inter-institutional mini football tournament dedicated to the 102nd anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev and the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held at ANAS. The mini football tournament was realized with the support of the Presidium of ANAS and the Azerbaijan Trade Unions Confederation, and with the organization of the Free Trade Union of ANAS, the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, and the Trade Union Committee of Scientific Organizations of the Azerbaijan Education Workers Free Trade Union.
This year, the mini-football tournament was organized in a new format for the first time, with separate championships held for the scientific institutions under the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Ministry of Science and Education. In the end, the winning teams of each championship competed for the Super Cup.
The champion of the tournament among the teams of scientific institutions of the Azerbaijan National Academy of Sciences was the team of the Republican Seismic Survey Center under ANAS, which defeated the joint team of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, the A.A. Bakikhanov Institute of History and Ethnology, and the Institute of Law and Human Rights.
In the match for third place, the joint team of the Presidium administration of ANAS and “Elm” Publishing House defeated the combined team of the Institutes of Architecture and Art, and Philosophy and Sociology, winning the bronze medal.
The champion of the tournament among the teams of scientific institutions under the Ministry of Science and Education was the team of the Institute of Geology and Geophysics, which defeated the team of the Institute of Information Technology in the final, while the third place was taken by the team of the Institute of Economics.
In the match for the Super Cup, the Republican Seismic Survey Center represented the Azerbaijan National Academy of Sciences, while the team from the Institute of Geology and Geophysics represented the scientific institutions under the Ministry of Science and Education. The regular time of the match ended in a 3-3 draw, and in the penalty shootout, the team of the Republican Seismic Survey Center under ANAS won 6-3, becoming the Super Cup champion.
Following the matches held at the stadium located in the Academic Town, an award ceremony of the tournament took place. The ceremony was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium of ANAS, Deputy Chairman of Azerbaijan Trade Unions Confederation, Hikmat Osmanov, Chairman of the YAP Yasamal District Organization, Bakhtiyar Nabiyev, Head of the Youth and Sports Sector of the Yasamal District at the Baku City Youth and Sports Department, Ilham Safarov, Chairman of the Free Trade Union, PhD in Political Sciences Senan Hasanov, Chairman of the Trade Union Committee of Scientific Organizations of Azerbaijan Education Workers Free Trade Union, Doctor of Law Habil Gurbanov, directors of ANAS scientific institutions and organizations, chairmen of trade unions and YAP territorial  organizations, young scientists, and supporters of the teams.
First, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played. Then, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs was honored with a one-minute moment of silence.
In his speech at the event, President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that National Leader Heydar Aliyev paid special attention to the development of sports in our country, just as he did to all other fields. It was by his decree that the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan was established. As a result of the large-scale organizational works carried out by the Great Leader in this field, Azerbaijani athletes have worthily represented our country in republican and international competitions and achieved great victories.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that the youth and sports policy of the National Leader is successfully continued by President Ilham Aliyev. He noted that in recent years, Azerbaijan has successfully hosted world-class competitions, has become recognized as a country of sports, and our athletes have represented our people with dignity at World and European championships as well as the Olympic Games.
Academician Isa Habibbeyli said that, in line with our country’s policy, a traditional football championship is held at the Academy every year. He mentioned that this year’s tournament was held in a different format for the first time, and in the final, the winning teams from the scientific institutions of ANAS and the Ministry of Science and Education competed for the Super Cup. Academician Isa Habibbeyli thanked the organizers for the high-level organization of the championship, expressed his gratitude to the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan for their support, and emphasized that efforts aimed at organizing meaningful leisure activities for the youth will continue.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that this year's football tournament was also dedicated to the 80th anniversary of ANAS. He recalled the Order signed by the Head of State regarding the celebration of the Academy's anniversary and expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for his attention and care towards Azerbaijani sports, youth, science, and the Academy. He also emphasized that our people highly values the socio-political and cultural contributions of the First Vice-President of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva.
At the end of his speech, the head of ANAS emphasized that such events play a significant role in educating the younger generation in the spirit of Heydar Aliyev’s ideas, Azerbaijanism, and patriotism, and that practical efforts in this direction will continue in the future.
Deputy Chairman of Azerbaijan Trade Unions Confederation, Hikmat Osmanov, Chairman of the YAP Yasamal District Organization, Bakhtiyar Nabiyev, Head of the Youth and Sports Sector of the Yasamal District of the Baku City Youth and Sports Department, Ilham Safarov, Chairman of the Free Trade Union, PhD in Political Sciences Senan Hasanov and Chairman of the Trade Union Committee of Scientific Organizations of Azerbaijan Education Workers Free Trade Union, Doctor of Law Habil Gurbanov also made speeches at the event.  They spoke about the youth and sports policy carried out under the leadership of President Ilham Aliyev, congratulated the teams on the conclusion of the tournament and their victories, and also expressed gratitude to the organizers of the championship.
After the speeches, Academician Isa Habibbeyli presented the championship cup and medals to Azer Isgandarov, the captain of the football team of the Republican Seismic Survey Center. Certificates, medals, and prizes were also awarded to the winners of the second and third places, and commemorative photos were taken.
At the end, the participants of the mini football tournament’s closing ceremony visited the Rare Trees Park of ANAS.