Viki-Mərkəzin 2016-cı il üzrə Fəaliyyət planı müzakirə olunub
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında institutda fəaliyyət göstərən Viki-Mərkəzin 2016-cı ilə dair Fəaliyyət planı müzakirə olunub.
Fəaliyyət planını təqdim edən mərkəzin rəhbəri İradə Ələkbərova mərkəzin AMEA Rəyasət Heyətinin Qərarı ilə 2014-cü ildə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, mərkəz Vikipediya virtual ensiklopediyasında Azərbaycan Respublikasının milli maraqlarının qorunması, ölkəmizə qarşı real və potensial təhlükə mənbələrinin vaxtında aşkar edilməsi, Azərbaycanın tarixi və müasir həqiqətlərini, mədəni və mənəvi dəyərlərini əks etdirən kontentlərin Vikipediyada yerləşdirilməsi məqsədilə yaradılıb. Onun sözlərinə görə, Viki-Mərkəz vikimetrik tədqiqatların aparılması, ayrı-ayrı sahələrin alim və mütəxəssisləri üçün Vikipediyaya aid nəzəri və praktiki dərslərin tədrisi, vətəndaşlar arasında Vikpediyanın populyarlaşdırılması və onların Vikipediyada Azərbaycanın maraqlarına uyğun fəaliyyətə cəlb edilməsi üçün təbliğat-təşviqat işlərinin aparılması istiqamətlərində fəaliyyət göstərir.
Mərkəzdə yerinə yetiriləcək elmi tədqiqatlar barədə məlumat verən İ.Ələkbərova viki-mühitdə Big Data ilə bağlı problemlərin analizi, viki texnologiyaların elektron kitabxanalara tətbiqi, viki-mühitə daxil edilən dezinformasiyalarla mübarizə mexanizmlərinin işlənməsi və vikipediyanın manipulyativ informasiya təsirinin analizi istiqamətində yerinə yetiriləcək tədqiqatları diqqətə çatdırıb.
Məruzəçi bildirib ki, viki-mühitdə Azərbaycan maraqlarına zidd olan kontentin, AMEA-nın institut və təşkilatları, Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri və alimləri haqqında ensiklopedik məqalələrin monitorinqi, “Vikikitab” layihəsində isə AMEA alimləri haqqında biblioqrafik məqalələrin, Azərbaycanla bağlı elektron kitab və jurnalların monitorinqi, o cümlədən Vikipediyanın “Commons” layihəsində Azərbaycanla bağlı multimedia fayllarının monitorinqi cari ildə görüləcək işlər sırasındadır.
İ.Ələkbərova bildirib ki,  Fəaliyyət planında AMEA institut və təşkilatları, digər dövlət qurumları əməkdaşlarına Vikipediyada işləmək bacarığını aşılamaq üçün mühazirə və seminarların keçirilməsi, orta və ali təhsil müəssisələrində tələbələrə, müxtəlif sahə mütəxəssislərinə Vikipediya layihələri ilə əlaqədar mühazirə, seminar və treyninqlərin təşkili, həmçinin Vikipediya ensiklopediyasının Azərbaycan ictimaiyyəti arasında populyarlaşdırması və təbliğatı işləri nəzərdə tutulub.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan xalqının tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, musiqisi və s. dünya miqyasında daha da dolğun təqdim edilməsi, ölkənin maddi və mənəvi sərvətlərinə olan informasiya müharibəsi təzahürlərinin qarşısının alınması və s. baxımından Vikipedia virtual ensiklopediyasının əhəmiyyətini qeyd edib.
R.Əliquliyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi Yığıncaqda çıxışı zamanı ölkə alimlərinin Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında əhəmiyyətli rola malik olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, dövlət başçısının bu çağırışı Viki-Mərkəzin məsuliyyətini daha da artırır və qarşıya yeni vəzifələrin qoyulmasını zəruri edir.
“Viki-Mərkəzin fəaliyyəti AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin diqqət mərkəzindədir və rəhbərlik bu mərkəzin fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün hər cür dəstək verir”, – deyə bildirən akademik bildirib ki, ötən müddət ərzində Vikipediyada Azərbaycanın tarixi həqiqətləri, görkəmli şəxsiyyətləri ilə bağlı dolğun məlumatların yerləşdirilməsi, bu mühitdə toplanan informasiyanı, baş verən prosesləri analiz etmək, təsnifatlaşdırmaq üçün elmi araşdırmaların aparılması, vikipediyada işləmək üçün zəruri bilik və vərdişlərin aşılanması, AMEA-nın qurumlarının bu layihəyə fəal şəkildə qoşulmasının təşviq edilməsi  istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilib. Azərbaycan alimlərinin viki-layihələrdə yaxından iştirakını təmin etmək üçün AMEA-nın bütün institut və təşkilatlarında viki-qrupların yaradıldığını söyləyib.
Alim, həmçinin mərkəzin maddi-texniki təminatının gücləndirilməsi, kadr potensialının artırılmasının zərurliyini vurğulayıb.

На заседании Ученого совета Института информационных технологий НАНА был обсужден План деятельности действующего в институте Вики-центра на 2016 год.
Представив План деятельности, руководитель центра Ирада Алекперова отметила, что центр был создан в 2014 году согласно Постановлению Президиума НАНА. Было сообщено, что центр был учрежден в целях защиты национальных интересов Азербайджанской Республики в виртуальной энциклопедии «Википедия», своевременного выявления реальных и потенциальных источников угроз, размещения в Википедии контентов, отражающих культурные и нравственные ценности, историю и современные реалии Азербайджана. По ее словам, Вики-центр осуществляет свою деятельность в направлении проведения викиметрических исследований, теоретических и практических занятий по Википедии для ученых и специалистов различных сфер, популяризации Википедии среди граждан, а также пропагандистских работ с целью привлечения их в деятельность, соответствующую интересам Азербайджана в Википедии.
И.Алекперова довела до внимания научные исследования, которые будут выполнены в вики-среде в связи с анализом проблем, связанных с Big Data, внедрением вики-технологий в электронные библиотеки, разработкой механизмов борьбы с дезинформацией, имеющей место в Википедии.
Докладчик отметила, что в список предстоящих работ включен мониторинг контента, противоречащего интересам Азербайджана в вики-среде, энциклопедических статей, посвященных институтам и организациям НАНА, а также известным личностям и ученым Азербайджана, биографических статей об ученых НАНА в проекте «Vikikitab», электронных книг и журналов, связанных с Азербайджаном, в том числе мультимедийных файлов, связанных с нашей страной в проекте «Commons» Википедии.
И.Алекперова отметила, что в План деятельности включено проведение для сотрудников институтов и организаций НАНА, а также прочих государственных структур лекций и семинаров с целью формирования у них навыков работы с Википедией.
Академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев отметил важность виртуальной энциклопедии «Википедия» с точки зрения еще более полного представления культуры, искусства, музыки азербайджанского народа в мировом масштабе, а также предотвращения проявлений информационной войны против материальных и духовных богатств страны.
Р.Алигулиев напомнил, что на Общем собрании по случаю 70-летнего юбилея НАНА Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым была подчеркнута важная роль доведения до мира правды об Азербайджане. Он отметил, что данный призыв главы государства еще больше повышает ответственность Вики-центра и ставит новые задачи. «Деятельность Вики-центра находится в центре внимания президента НАНА, академика Акифа Ализаде, а руководство оказывает всяческую поддержку для усиления его деятельности» - отметил академик.
Он также сообщил, что за прошедший период был проведен ряд важных мероприятий в связи с размещением в Википедии насыщенной информации об исторических реалиях Азербайджана и выдающихся личностях, анализом собранной в этой среде информации и происходящих процессов, проведением научных исследований с целью классификации, привитием необходимых навыков и знаний для работы в Википедии, привлечением структур НАНА к принятию активного участия в данном проекте.
Ученый также подчеркнул важность усиления материально-технического обеспечения центра и повышения кадрового потенциала.