İyunun 20-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada (MEK) AMEA-nın və Türkiyə Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” mövzusunda beynəlxalq simpozium öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları MEK-in foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər gül dəstələri düzərək, görkəmli dövlət xadiminin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Simpoziumda dövlət və hökümət rəsmiləri, beynəlxalq qurumların rəhbərləri, Türkiyənin müxtəlif elmi müəssisələrini və universitetlərini təmsil edən nümayəndə heyəti, elm xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri, KİV mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq beynəlxalq simpoziumun AMEA-nın 80 illik fəaliyyəti ərzində bu elm ocağının Türkiyə Elmlər Akademiyası ilə keçirdiyi ilk birgə tədbir kimi böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin böyük uzaqgörənliklə ifadə etdiyi “Bir millət, iki dövlət” ifadəsi qardaş Türkiyə və Azərbaycanın birlikdə dünyaya nümayiş etdirdiyi qardaşlıq nümunəsinin, türk dünyası ölkələrinin sarsılmaz birliyinin əyani sübutudur. Eyni zamanda, bu tədbir AR Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası kontekstində xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Akademik İsa Həbibbəyli tədbirin Türkiyə elmi qurumları ilə mövcud əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə, yeni ortaq elmi layihələrin formalaşmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. İki nüfuzlu elmi qurumun – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Türkiyə Elmlər Akademiyasının Bakıda təşkil etdiyi birgə simpoziumun digər türk dövlətlərinin elmi qurumları üçün də örnək xarakteri daşıdığını deyib.
Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimində səsləndirdiyi “Bizim başqa ailəmiz yoxdur, ailəmiz Türk dünyasıdır” fikrinə istinad edən alim, Azərbaycanda uzun illər ərzində formalaşmış, zəngin ənənəyə malik türkologiya elmi və türk dünyası ilə əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib.
AMEA-nın bütün elmi-tədqiqat institutlarında türkologiya ilə bağlı şöbələrin yaradıldığını deyən AMEA rəhbəri, bu istiqamətdə yeni prioritet istiqamətlərin formalaşdığını, perspektivlərin müəyyənləşdirildiyini nəzərə çatdırıb. O, Türk dünyası ilə əlaqələrin dinamik şəkildə genişləndiyini vurğularaq, yeni mərhələdə Akademiyanın ilk əməkdaşlıq müqaviləsinin məhz Türkiyə Elmlər Akademiyası ilə imzalandığını xatırladıb. Bildirib ki, AMEA-nın ilk daxil olduğu beynəlxalq elmi təşkilat da Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasıdır.
AMEA prezidentinin sözlərinə görə, Azərbaycan və Türkiyə yalnız daxili siyasətdə və ikitərəfli münasibətlərdə deyil, həmçinin beynəlxalq arenada da sözün əsl mənasında birlik və həmrəylik nümayiş etdirir. O, bildirib ki, iki dövlət başçısının qarşılıqlı hörmətə, səmimiyyətə və ortaq strateji maraqlara əsaslanan münasibəti, vahid mövqedən çıxış etməsi bütün elmi qurumlar, eləcə də hər iki xalq üçün böyük örnəkdir.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə qardaş ölkənin təbii fəlakətdən ciddi zərər görmüş bölgələrindən biri olan Kahramanmaraş şəhərində baş tutan “Azərbaycan” məhəlləsinin açılış tədbirinin əhəmiyyətinə toxunub. Bu hadisənin təkcə fiziki bərpa layihəsi deyil, eyni zamanda Azərbaycan və Türkiyə arasında siyasi, mədəni və mənəvi birliyin, dərinləşən inteqrasiyanın simvolik ifadəsi olduğunu qeyd edib.
“Bu gün keçirilən simpozium Azərbaycan və Türkiyə elminin Türk dünyası birliyinə verdiyi ortaq töhfənin parlaq təzahürü kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir”, - deyə bildirən AMEA rəhbəri tədbir çərçivəsində aparılacaq müzakirələrin və əldə ediləcək elmi nəticələrin beynəlxalq siyasi arenada qarşıda duran vəzifələrin müəyyənləşdirilməsində elmin rolunu, onun açdığı yolları və strateji hədəfləri ortaya qoyacağını söyləyib.
O, bu simpoziumun Azərbaycan-Türkiyə elmi əməkdaşlığının möhkəmlənməsinə, çoxillik dostluq ənənələrinə əsaslanan birliyin daha da gücləndirilməsinə xidmət etdiyini vurğulayaraq, bu əlaqələrin daha da inkişaf edəcəyinə, davamlı olacağına inamını bildirib.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti simpoziumun materiallarının elmi məqalələr toplusu şəklində Türkiyədə kitab halında nəşr olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) prezidenti, professor Müzəffər Şəkər Azərbaycanla Türkiyənin “Bir millət, iki dövlət” prinsipi əsasında formalaşan dostluq münasibətləri fonunda doğma Azərbaycanda olmaqdan böyük məmnunluq duyduğunu bildirib.
Professor Müzəffər Şəkər qeyd edib ki, AMEA ilə Türkiyə Elmlər Akademiyası arasında formalaşmış səmimi qardaşlıq münasibətləri qarşılıqlı təşəbbüs olmadan da görüş və əməkdaşlıqların həyata keçirilməsi baxımından türk dövlətləri və digər beynəlxalq elmi qurumlar üçün nümunəvi əməkdaşlıq modeli kimi çıxış edir. O, yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin bir yol keçmiş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 80 illiyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb, bu elm ocağının ölkədə elmin inkişafı, bu sahədə fəaliyyətin təşkili və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında rolunu xüsusi qeyd edib.
TÜBA prezidenti qlobal səviyyədə gərgin siyasi proseslərin dərinləşdiyi və dövlətlərarası münasibətlərdə ziddiyyətlərin artdığı bir zamanda Azərbaycan və Türkiyənin nümayiş etdirdiyi dostluq, həmrəylik və sülh təşəbbüslərini təqdirəlayiq nümunə kimi qiymətləndirib. Bildirib ki, bu istiqamətdə Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan siyasi iradə və strateji baxış bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
O, həmçinin 2025-ci il iyun ayının 19-da Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində “Azərbaycan” məhəlləsinin açılışı çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyəti Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın bir araya gəlməsini regional və qlobal miqyasda sülhə, qardaşlığa və əməkdaşlığa yönəlmiş açıq bir mesaj kimi dəyərləndirib. Alim hazırkı qlobal siyasi gərginliklərin aradan qaldırılmasında elmlər akademiyalarında aparılan fundamental siyasi tədqiqatların və elmi təhlillərin mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
TÜBA prezidenti Ulu Öndər Heydər Əliyevin Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinə dair müdrik fikirlərini və yolgöstərici tövsiyələrini əks etdirən, akademik İsa Həbibbəylinin “Ön söz” müəllifi olduğu “Bir millət, iki dövlət. Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri haqqında nitqləri və çıxışları” adlı nəşrin əhəmiyyətindən bəhs edərək, kitabın gələcək nəsillərə ötürüləcək mühüm strateji yaddaş nümunəsi kimi qorunmasının zəruriliyinə toxunub.
Professor Müzəffər Şəkər qeyd edib ki, “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” adlı beynəlxalq simpozium müasir dövrdə mövcud olan qlobal problemlərə işıq salınması baxımından geniş imkanlara malikdir. O, bu kimi tədbirlərin müxtəlif ölkələrin beynəlxalq səviyyədə birgə fəaliyyət göstərməsi və qarşılıqlı dəstək göstərməsi üçün mühüm platforma rolunu oynadığını vurğulayıb.
Tədbirdə Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının prezidenti, TÜBA Beynəlxalq Əlaqələr İşçi Qrupunun sədri professor Əhməd Nuri Yurdusev çıxış edərək beynəlxalq simpoziumda iştirakından məmnunluğunu ifadə edib.
O, rəhbərlik etdiyi Assosiasiyanın əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verərək, Azərbaycan və Türkiyə Elmlər Akademiyaları ilə mövcud elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Professor Əhməd Nuri Yurdusev beynəlxalq tədbirin iki qardaş ölkə – Azərbaycan və Türkiyə arasında elmi və strateji münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə, eləcə də xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və tərəfdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Assosiasiya prezidenti elmi əməkdaşlığın qlobal səviyyədə gücləndirilməsinin və ortaq elmi təşəbbüslərin genişləndirilməsinin bütün bölgə üçün əhəmiyyətli nəticələr doğura biləcəyini qeyd edib.
Bakıda növbəti dəfə səfərdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən professor Əhməd Nuri Yurdusev simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova çıxış edərək Azərbaycan və Türkiyə kimi iki qardaş ölkənin ortaq tarixi, mədəniyyəti və strateji əməkdaşlığı əsasında təşkil olunmuş “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” adlı simpoziumunun birgə elmi müzakirələr aparmaq, həmçinin ortaq gələcəyimizi formalaşdırmaq baxımından əhəmiyyətli platforma olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu olaraq bizim əsas məqsədimiz Türk xalqları arasında ortaq dəyərlərin qorunması, zəngin elmi-mədəni irsimizin tanıdılması və bu irsin gələcək nəsillərə ötürülməsidir”, - deyən Aktotı Raimkulova Fondun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü, Qazaxıstan Respublikasının, Qırğız Respublikasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin dövlət başçılarının dəstəyi ilə 2012-ci ildə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. O, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun qardaş ölkələr arasında elmi-mədəni inteqrasiyanın gücləndirilməsinə böyük önəm verdiyini söyləyib.
Azərbaycan və Türkiyənin təkcə coğrafi deyil, həm də mənəvi və mədəni baxımdan bir-birinə bağlı olduğunu deyən Aktotı Raimkulova vurğulayıb ki, bu iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq Türk dünyasının bütövlüyü üçün mühüm nümunədir.
O, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun akademik İsa Həbibəylinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və onun nəzdindəki müxtəlif institutlarla sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, hazırda Fond AMEA ilə birgə 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək və türkologiyanın inkişafında əlamətdar bir hadisə olacaq Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi münasibətilə simpoziuma hazırlıq işlərini fəal şəkildə aparır.
Aktotı Raimkulova beynəlxalq simpoziumun yeni ideyalar üçün ilham mənbəyi olacağına, Azərbaycan və Türkiyə alimləri arasında əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyinə və Türk dünyasının qlobal mədəni-siyasi mövqeyinin güclənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri professor Birol Akgün Azərbaycan və Türkiyə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən danışaraq, hər iki ölkənin dünya siyasətində artan roluna və birgə mövqelərinin əhəmiyyətinə toxunub. Səfir bildirib ki, zəngin türk mənəviyyatını, ortaq mədəni dəyərləri qorumaq, ortaq keçmişimizin dünənindən bu gününə, bu günündən də gələcəyə ötürülməsini təmin etmək hazırda çox vacib məsələdir.
Professor Birol Akgün qeyd edib ki, Türk dünyası tarix boyu problem və sınaqlarla üzləşib, lakin dil, mədəniyyət və kimliyə münasibətini heç vaxt dəyişməyib. Min il tarixi olan türk irsinin əksini bu gün Orta Asiyadan Balkan yarımadasına qədər geniş bir ərazidə görmək olar.
O, 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın elmi müzakirələr platforması olmaqla yanaşı, həm də xalqların taleyinin əks olunduğu məkana çevrildiyini söyləyib. Səfir 100 il sonra Birinci Türkoloji Qurultayın yubileyinin yenidən Bakıda təşkil edilməsinin tarixi əhəmiyyətini qeyd edib.
“Türk dünyası, tarixi və mədəni kökləri ortaq olan, müxtəlif coğrafi ərazilərdə yaşayan Türk xalqlarının böyük bir ailəsini təşkil edir”, - deyən Birol Akgün Türk dünyasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətində əməli addımların atıldığını bildirib.
Səfir Türk dünyası ortaq tarix dərsliklərinin nəşri, Türk dünyasının Ortaq Termin Birliyinin yaradılması, Türk dünyası üçün əlifbanın yaradılması kimi məsələlərin müasir dövrdə önəmini qeyd edib, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva “Bir millət, iki dövlət” prizmasından Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri: dünən, bu gün və sabah”, Orta Şərq Texniki Universitetinin professoru Meliha Altunışık “Türkiyə və Türk Dövlətləri Təşkilatı: Avrasiyada regionalizm, kimlik və strateji uyğunluq” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Daha sonra türk dilində AMEA-nın “Elm” nəşriyyatında çap olunmuş “Bir millət, iki dövlət. Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri haqqında nitqləri və çıxışları” adlı kitabın təqdimatı olub.
Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov kitab barədə məlumat verərək bildirib ki, nəşrə “Ön söz”ü AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli yazıb. O, kitabda Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan-Türkiyə münasibətləri haqqında nitqlərinin, çıxışlarının, müdrik və əhəmiyyətli məsləhətlərinin türk dilində yer aldığını diqqətə çatdırıb.

В НАНА проходит международный симпозиум «Азербайджан и Турция в мировой политике»
20-го июня в Центральной научной библиотеке НАНА (ЦНБ) при совместной организации НАНА и Академии наук Турции (TÜBA) начал свою работу международный симпозиум «Азербайджан и Турция в мировой политике».
Вначале участники мероприятия возложили свежие цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе ЦНБ, почтили светлую память выдающегося государственного деятеля.
На церемонии открытия принимали участие официальные лица государства и правительства, руководители международных организаций, делегации различных научных учреждений и университетов Турции, деятели науки, представители общественности и СМИ.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул особое значение международного симпозиума, который является первым мероприятием за 80-летнюю историю НАНА, организованным совместно с Академией наук Турции. Академик сообщил, что слова «Одна нация – два государства», дальновидно произнесенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, – наглядный пример братства, которое демонстрируют всему миру Турция и Азербайджан, доказательство непоколебимого единства стран тюркского мира. Это мероприятие, продолжил академик, обладает особой значимостью и в контексте исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана».
Руководитель НАНА выразил уверенность в том, что симпозиум внесет весомый вклад в ещё большее укрепление сотрудничества с научными структурами Турции и разработку новых совместных научных проектов. Академик добавил, что мероприятие, организованное в Баку двумя влиятельными научными структурами – Национальной академией наук Азербайджана и Академией наук Турции, является примером для научных организаций других тюркских государств.
Ссылаясь на слова Президента Ильхама Алиева, произнесенные им на церемонии инаугурации: «У нас нет другой семьи, наша семья – тюркский мир», академик Иса Габиббейли сообщил, что начался новый этап развития связей с тюркским миром и тюркологии, которая формировалась в Азербайджане на протяжении долгих лет и имеет богатые традиции.
Сказав, что во всех научно-исследовательских институтах НАНА созданы отделы, связанные с тюркологией, академик Иса Габиббейли добавил, что в этом направлении сформированы новые приоритетные сферы, определены перспективы. Руководитель НАНА подчеркнул, что связи с тюркским миром динамично расширяются, на новом этапе Академия наук заключила первый договор о сотрудничестве именно с Академией наук Турции, а первой международной научной организацией, членом которой стала НАНА, является Ассоциация академий наук и научных сообществ Азии.
По словам президента НАНА, Азербайджан и Турция демонстрируют настоящее единство и солидарность не только во внутренней политике и двусторонних взаимоотношениях, но и на международной арене. Академик Иса Габиббейли отметил, что взаимоотношения между главами двух государств, которые опираются на взаимное уважение, искренность и общие стратегические интересы, демонстрация ими единой позиции – большой пример для всех научных организаций, а также для наших народов.
Академик Иса Габиббейли также говорил о значении церемонии открытия в городе Кахраманмараш, серьезно пострадавшем от землетрясения, «Азербайджанского квартала», которая состоялась при участии Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана. Академик подчеркнул, что это событие – не только проект физического восстановления, это ещё и символическое выражение политического, культурного и духовного единства, углубляющейся интеграции между Азербайджаном и Турцией.
Сказав, что международный симпозиум имеет особое значение с точки зрения совместного вклада азербайджанской и турецкой науки в единство тюркского мира, академик Иса Габиббейли отметил, что дискуссии, которые пройдут в рамках мероприятия, и полученные научные результаты ясно продемонстрируют роль науки в определении предстоящих задач на международной политической арене, возможности, которые она предоставляет, и стратегические цели.
Симпозиум, продолжил руководитель НАНА, служит укреплению научного сотрудничества между Азербайджаном и Турцией, еще большему усилению единства, опирающегося на многолетние дружеские традиции, эти связи будут расширяться и в дальнейшем.
Академик Иса Габиббейли также сообщил, что материалы симпозиума будут изданы в Турции в виде сборника научных статей.
В своем выступлении президент Академии наук Турции профессор Музаффер Шекер выразил удовлетворение посещением родного Азербайджана на фоне дружеских взаимоотношений между Азербайджаном и Турцией, сформированных на основе принципа «Одна нация – два государства».
Музаффер Шекер сообщил, что сформированные между НАНА и TÜBA искренние братские взаимоотношения выступают в качестве образцовой модели сотрудничества для научных структур тюркских государств. Президент TÜBA поздравил научное сообщество республики с 80-летием Национальной академии наук Азербайджана, которая прошла полный достижений путь развития, и особо подчеркнул роль этого храма науки в развитии науки в стране, организации научной деятельности и подготовке высококвалифицированных кадров.
Ученый отметил, что в условиях углубления политического кризиса на глобальном уровне и роста противоречий в межгосударственных отношениях инициативы, выдвигаемые Азербайджаном и Турцией по укреплению дружбы, мира и солидарности, обладают большой значимостью. Политическая воля и стратегический взгляд, продолжил профессор, основоположником которых является великий лидер Гейдар Алиев, сегодня находят свое успешное продолжение в деятельности Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
Президент TÜBA подчеркнул, что совместное участие Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана 19-го июня 2025 года на церемонии открытия «Азербайджанского квартала» в городе Кахраманмараш, является открытым призывом к миру, братству и сотрудничеству в региональном и глобальном масштабах. Музаффер Шекер сообщил, что для устранения существующих глобальных политических кризисов большое значение имеют проводимые в академиях наук фундаментальные политические исследования и научные анализы.
Говоря о значимости издания книги «Одна нация – два государства. Речи и выступления великого лидера Гейдара Алиева об азербайджано-турецких взаимоотношениях», «Предисловие» к которой написал академик Иса Габиббейли,  президент TÜBA подчеркнул, что издание является образцом стратегической памяти, которую необходимо передать следующим поколениям.
Ученый подчеркнул широкие возможности международного симпозиума «Азербайджан и Турция в мировой политике» с точки зрения прояснения глобальных проблем в современный период. Он отметил, что подобные мероприятия являются важной платформой для совместной деятельности и поддержки различных стран на международном уровне.
Затем выступил президент Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии (AASSA), председатель рабочей группы TÜBA по международным связям профессор Ахмед Нури Юрдусев, который выразил удовлетворение участием на международном симпозиуме.
Он подробно рассказал об основных сферах деятельности руководимой им Ассоциации и подчеркнул значение научных связей между академиями наук Азербайджана и Турции.
Профессор Ахмед Нури Юрдусев выразил уверенность в том, что международное мероприятие внесет вклад в ещё большее укрепление научных и стратегических взаимоотношений между двумя братскими странами – Азербайджаном и Турцией, а также в развитие взаимопонимания и партнерства между двумя народами.
Президент AASSA отметил, что усиление научного сотрудничества на глобальном уровне и расширение совместных научных инициатив приведет к значимым для всего региона результатам.
Выразив удовлетворение очередным посещением Баку, профессор Ахмед Нури Юрдусев пожелал успехов работе симпозиума.
В своем выступлении президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Актоты Раимкулова сообщила, что симпозиум «Азербайджан и Турция в мировой политике», организованный в рамках общей истории, культуры и стратегического сотрудничества двух братских стран, является важной платформой для проведения научных дискуссий в сфере формирования общего будущего.
Сказав, что основной целью Фонда тюркской культуры и наследия является сохранение общих для тюркских народов ценностей, популяризация богатого научного и культурного наследия и передача этого наследия следующим поколениям, Актоты Раимкулова добавила, что Фонд был создан в 2012 году по инициативе Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева при поддержке глав государств Республики Казахстан, Кыргызской и Турецкой республик. Она отметила, что Фонд тюркской культуры и наследия придает особое значение усилению научной и культурной интеграции между братскими странами.
Азербайджан и Турция, продолжила Актоты Раимкулова, связаны друг с другом не только географически, но и с точки зрения культуры и духовности, стратегическое партнерство между этими двумя странами является важным примером для целостности тюркского мира.
Она сообщила, что Фонд тюркской культуры и наследия тесно сотрудничает с Национальной академией наук Азербайджана во главе с академиком Исой Габиббейли и различными институтами НАНА. Актоты Раимкулова отметила, что в настоящее время Фонд вместе с НАНА активно готовится к мероприятию, которое состоится в 2026 году в Баку по случаю 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда.
Президент Фонда выразила свою уверенность в том, что международный симпозиум вдохновит участников на новые идеи, ещё больше укрепит сотрудничество между учеными Азербайджана и Турции, внесет вклад в усиление глобальных культурных и политических позиций тюркского мира.
Далее на мероприятии выступил посол Турции в Азербайджане профессор Бирол Акгюн. Говоря о стратегическом партнерстве между Азербайджаном и Турцией, профессор Бирол Акгюн рассказал о роли этих двух стран в мировой политике и значении их общих позиций. Посол сообщил, что в настоящее время важной задачей является сохранение богатой тюркской духовности и общих культурных ценностей, передача этих ценностей, сформированных в ходе нашего общего прошлого, следующим поколениям.
На протяжении всей истории, продолжил профессор Бирол Акгюн, тюркский мир сталкивался со многими проблемами и испытаниями, однако никогда не менял своего отношения к языку, культуре и идентичности; тюркское наследие, уходящее корнями в глубокую древность, прослеживается на обширной территории от Средней Азии до Балканского полуострова.
Посол отметил, что Первый тюркологический съезд, который проходил в 1926 году в Баку, был не только платформой научных дискуссий, но пространством, в котором нашла свое отражение судьба тюркских народов, и подчеркнул историческое значение празднования в Баку 100-летнего юбилея этого мероприятия.
Сказав, что тюркский мир представляет собой большую семью проживающих на различных географических территориях тюркских народов, имеющих общие исторические и культурные корни, Бирол Акгюн добавил, что сегодня реализуются практические мероприятия по углублению интеграции стран тюркского мира.
Посол подчеркнул значение издания общих учебников по истории тюркского мира, учреждения Терминологического союза тюркского мира, разработки общего алфавита тюркских государств, и пожелал успехов работе симпозиума.
На церемонии и.о. вице-президента НАНА, директор Института востоковедения имени академика Зии Буниятова академик Говхар Бахшалиева выступила с докладом на тему «Азербайджано-турецкие взаимоотношения с призмы «Одна нация – два государства»: прошлое, настоящее и будущее», профессор Ближневосточного технического университета Мелиха Алтунышык – на тему «Турция и Организация тюркских государств: Евразийский регионализм, идентичность и стратегическое соответствие».
Затем состоялась презентация выпущенной в издательстве «Элм» НАНА на турецком языке  книги «Одна нация – два государства. Речи и выступления великого лидера Гейдара Алиева об азербайджано-турецких взаимоотношениях».
Говоря о книге, директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукюров сообщил, что «Предисловие» к изданию написал президент НАНА академик Иса Габиббейли, в книге собраны речи, выступления, мудрые умозаключения Общенационального лидера об азербайджано-турецких взаимоотношениях.