Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova AMEA-nın və Türkiyə Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” beynəlxalq simpoziumunda çıxış edib.
O, Azərbaycan və Türkiyə kimi iki qardaş ölkənin ortaq tarixi, mədəniyyəti və strateji əməkdaşlığı əsasında təşkil olunmuş “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” adlı simpoziumunun birgə elmi müzakirələr aparmaq, həmçinin ortaq gələcəyimizi formalaşdırmaq baxımından əhəmiyyətli platforma olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu olaraq bizim əsas məqsədimiz Türk xalqları arasında ortaq dəyərlərin qorunması, zəngin elmi-mədəni irsimizin tanıdılması və bu irsin gələcək nəsillərə ötürülməsidir”, - deyən Aktotı Raimkulova Fondun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü, Qazaxıstan Respublikasının, Qırğız Respublikasının və Türkiyə Cümhuriyyətinin dövlət başçılarının dəstəyi ilə 2012-ci ildə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. O, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun qardaş ölkələr arasında elmi-mədəni inteqrasiyanın gücləndirilməsinə böyük önəm verdiyini söyləyib.
Azərbaycan və Türkiyənin təkcə coğrafi deyil, həm də mənəvi və mədəni baxımdan bir-birinə bağlı olduğunu deyən Aktotı Raimkulova vurğulayıb ki, bu iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq Türk dünyasının bütövlüyü üçün mühüm nümunədir.
O, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun akademik İsa Həbibəylinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və onun nəzdindəki müxtəlif institutlarla sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. “Buna müsal olaraq, uzun müddət itirilmiş sayılan böyük türkoloq alim Xalid Səid Xocayevin XX əsrin 30-cu illərində Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərinin təqdim olunması, 2024-cü ilin dekabrında Parisdə UNESCO-nun mənzil qərargahında "Divani Lügət-it-Türk"ün 950 illiyi münasibətilə Türk dünyasının, ümumiyyətlə dünya mədəniyyətinin ən dəyərli xəzinələrindən biri olan bu əsərin əhəmiyyətini diqqətə çatdıran beynəlxalq konfransın təşkili və bir çox digər tədbirləri sadalamaq mümkündür”.
Aktotı Raimkulova qeyd edib ki, hazırda Fond AMEA ilə birgə 1926-cı ildə Bakıda keçiriləcək və türkologiyanın inkişafında əlamətdar bir hadisə olan Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi münasibətilə simpoziuma hazırlıq işlərini fəal şəkildə aparır.
Fond prezidenti beynəlxalq simpoziumun yeni ideyalar üçün ilham mənbəyi olacağına, Azərbaycan və Türkiyə alimləri arasında əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyinə və Türk dünyasının qlobal mədəni-siyasi mövqeyinin güclənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Bildirib ki, elm vasitəsilə qurulan körpülər siyasi və iqtisadi əməkdaşlığı daha da möhkəm və davamlı edə bilər. Bugünkü simpozium kimi tədbirlər də daxil olmaqla Türk dünyasının birlik və həmrəyliyi üçün gördüyümüz hər bir iş ortaq strateji tərəfdaşlığımızın ayrılmaz hissəsidir.

Aktoty Raimkulova: “Every effort made for the unity and solidarity of the Turkic world is an integral part of our common strategic partnership.”
20.06.2025 17:25
The President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, Aktoty Raimkulova, delivered a speech at the international symposium titled “Azerbaijan and Türkiye in World Politics,” jointly organized in Baku by the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Turkish Academy of Sciences (TÜBA).
She emphasized that the symposium titled “Azerbaijan and Türkiye in World Politics,” organized on the basis of the shared history, culture, and strategic cooperation of the two brotherly countries, Azerbaijan and Türkiye, serves as an important platform for conducting joint scientific discussions and shaping our common future.
“As the Turkic Culture and Heritage Foundation, our main goal is to preserve common values among Turkic peoples, to promote our rich scientific and cultural heritage, and to pass this heritage on to future generations.” –she underlined. According to Aktoty Raimkulova the Foundation was established in 2012 on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and with the support of the heads of state of the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, and the Republic of Türkiye. She emphasized that the Turkic Culture and Heritage Foundation attaches great importance to strengthening scientific and cultural integration among the brotherly countries.
Aktoty Raimkulova said that Azerbaijan and Türkiye are connected not only geographically but also spiritually and culturally. The strategic partnership between these two countries serves as an important example for the unity of the Turkic world.
She said that the Turkic Culture and Heritage Foundation closely cooperates with the Azerbaijan National Academy of Sciences and its various institutes under the leadership of Academician Isa Habibbeyli. “As an example, we can mention the publication of Mahmud Kashgari’s “Diwan Lughat al-Turk”, in Azerbaijani, translated in the 1930s by the prominent Turkologist Khalid Said Khojaev, a manuscript that had long been considered lost, and the international conference held in December 2024 at the UNESCO headquarters in Paris to mark the 950th anniversary of “Diwan Lughat al-Turk”, which is one of the most valuable treasures of the Turkic world and the world as a whole, and so on.”-she added.
Aktoty Raimkulova underlined that the Foundation is currently actively working together with ANAS to prepare for a symposium dedicated to the 100th anniversary of the First Turkological Congress, to be held in Baku and is considered a significant event in the development of Turkology.
The President of the Foundation expressed her confidence that the international symposium would be a source of inspiration for new ideas, further strengthen cooperation between Azerbaijani and Turkish scholars, and contribute to strengthening the global cultural and political position of the Turkic world.  According to Aktoty Raimkulova bridges built through science can make political and economic cooperation stronger. She also emphasized that every effort made for the unity and solidarity of the Turkic world, including events like today’s symposium, is an integral part of our common strategic partnership.