Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri professor Birol Akgün: “Türk dünyasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətində əməli addımlar atılır”
20.06.2025 17:40
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri professor Birol Akgün Bakıda keçirilən “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” beynəlxalq simpoziumunda çıxış edib.
Professor Birol Akgün Azərbaycan və Türkiyə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən danışaraq, hər iki ölkənin dünya siyasətində artan roluna və birgə mövqelərinin əhəmiyyətinə toxunub. Səfir bildirib ki, zəngin türk mənəviyyatını, ortaq mədəni dəyərləri qorumaq, ortaq keçmişimizin dünənindən bu gününə, bu günündən də gələcəyə ötürülməsini təmin etmək hazırda çox vacib məsələdir.
Professor Birol Akgün qeyd edib ki, Türk dünyası tarix boyu problem və sınaqlarla üzləşib, lakin dil, mədəniyyət və kimliyə münasibətini heç vaxt dəyişməyib. Min il tarixi olan türk irsinin əksini bu gün Orta Asiyadan Balkan yarımadasına qədər geniş bir ərazidə görmək olar.
O, 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın elmi müzakirələr platforması olmaqla yanaşı, həm də xalqların taleyinin əks olunduğu məkana çevrildiyini söyləyib. Səfir 100 il sonra Birinci Türkoloji Qurultayın yubileyinin yenidən Bakıda təşkil edilməsinin tarixi əhəmiyyətini qeyd edib.
“Türk dünyası, tarixi və mədəni kökləri ortaq olan, müxtəlif coğrafi ərazilərdə yaşayan Türk xalqlarının böyük bir ailəsini təşkil edir”, - deyən  Birol Akgün Türk dünyasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətində əməli addımların atıldığını bildirib.
Səfir Türk dünyası ortaq tarix dərsliklərinin nəşri, Türk dünyasının Ortaq Termin Birliyinin yaradılması, Türk dünyası üçün əlifbanın yaradılması kimi məsələlərin müasir dövrdə önəmini qeyd edib, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.

Посол Турции в Азербайджане профессор Бирол Акгюн: «Реализуются практические мероприятия по углублению интеграции стран тюркского мира»
20.06.2025 17:40
Посол Турции в Азербайджане профессор Бирол Акгюн выступил на международном симпозиуме «Азербайджан и Турция в мировой политике», который проходит в Баку.
Говоря о стратегическом партнерстве между Азербайджаном и Турцией, профессор Бирол Акгюн рассказал о роли этих двух стран в мировой политике и значении их общих позиций. Посол сообщил, что в настоящее время важной задачей является сохранение богатой тюркской духовности и общих культурных ценностей, передача этих ценностей, сформированных в ходе нашего общего прошлого, следующим поколениям.
На протяжении всей истории, продолжил профессор Бирол Акгюн, тюркский мир сталкивался со многими проблемами и испытаниями, однако никогда не менял своего отношения к языку, культуре и идентичности; тюркское наследие, уходящее корнями в глубокую древность, прослеживается на обширной территории от Средней Азии до Балканского полуострова.
Посол отметил, что Первый тюркологический съезд, который проходил в 1926 году в Баку, был не только платформой научных дискуссий, но пространством, в котором нашла свое отражение судьба тюркских народов, и подчеркнул историческое значение празднования в Баку 100-летнего юбилея этого мероприятия.
Сказав, что тюркский мир представляет собой большую семью проживающих на различных географических территориях тюркских народов, имеющих общие исторические и культурные корни, Бирол Акгюн добавил, что сегодня реализуются практические мероприятия по углублению интеграции стран тюркского мира.
Посол подчеркнул значение издания общих учебников по истории тюркского мира, учреждения Терминологического союза тюркского мира, разработки общего алфавита тюркских государств, и пожелал успехов работе симпозиума.