Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri professor Birol Akgün: “Türk dünyasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətində əməli addımlar atılır”
20.06.2025 17:40
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri professor Birol Akgün Bakıda keçirilən “Azərbaycan və Türkiyə dünya siyasətində” beynəlxalq simpoziumunda çıxış edib.
Professor Birol Akgün Azərbaycan və Türkiyə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən danışaraq, hər iki ölkənin dünya siyasətində artan roluna və birgə mövqelərinin əhəmiyyətinə toxunub. Səfir bildirib ki, zəngin türk mənəviyyatını, ortaq mədəni dəyərləri qorumaq, ortaq keçmişimizin dünənindən bu gününə, bu günündən də gələcəyə ötürülməsini təmin etmək hazırda çox vacib məsələdir.
Professor Birol Akgün qeyd edib ki, Türk dünyası tarix boyu problem və sınaqlarla üzləşib, lakin dil, mədəniyyət və kimliyə münasibətini heç vaxt dəyişməyib. Min il tarixi olan türk irsinin əksini bu gün Orta Asiyadan Balkan yarımadasına qədər geniş bir ərazidə görmək olar.
O, 1926-cı ildə Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın elmi müzakirələr platforması olmaqla yanaşı, həm də xalqların taleyinin əks olunduğu məkana çevrildiyini söyləyib. Səfir 100 il sonra Birinci Türkoloji Qurultayın yubileyinin yenidən Bakıda təşkil edilməsinin tarixi əhəmiyyətini qeyd edib.
“Türk dünyası, tarixi və mədəni kökləri ortaq olan, müxtəlif coğrafi ərazilərdə yaşayan Türk xalqlarının böyük bir ailəsini təşkil edir”, - deyən  Birol Akgün Türk dünyasında inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətində əməli addımların atıldığını bildirib.
Səfir Türk dünyası ortaq tarix dərsliklərinin nəşri, Türk dünyasının Ortaq Termin Birliyinin yaradılması, Türk dünyası üçün əlifbanın yaradılması kimi məsələlərin müasir dövrdə önəmini qeyd edib, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.

The Ambassador of Türkiye to Azerbaijan, Professor Birol Akgün: “Practical steps are taken to deepen integration within the Turkic world.”
20.06.2025 17:40
The Ambassador of Türkiye to Azerbaijan, Professor Birol Akgün delivered a speech at the international symposium titled “Azerbaijan and Türkiye in World Politics” held in Baku.
Professor Birol Akgün spoke about the strategic partnership relations between Azerbaijan and Türkiye, highlighting the increasing role of both countries in world politics and the importance of their joint positions. The ambassador underlined that preserving the rich Turkic spirituality and shared cultural values, as well as ensuring the transmission of our common past from yesterday to today and from today to the future, is currently a very important issue.
Professor Birol Akgün mentioned that the Turkic world has faced many problems and trials throughout history, but it has never changed its attitude towards its language, culture, and identity. Today, the Turkic heritage, which spans a thousand years, can be seen across a large area from Central Asia to the Balkan Peninsula.
He said that the First Turkological Congress held in Baku in 1926 not only served as a platform for scientific discussions but also became a space reflecting the fate of nations. The ambassador emphasized the historical significance of holding the centenary anniversary of the First Turkological Congress once again in Baku.
Birol Akgün said: “The Turkic world represents a large family of Turkic peoples who share common historical and cultural roots and live across various geographical territories.” He noted that concrete steps are being taken to deepen integration in Turkic world.
The ambassador emphasized the importance of publishing Turkic world common history textbooks, establishing a Terminological Union of the Turkic world, and developing a common alphabet for the Turkic world, and wished success to the organizers and attendees of the symposium.