“Qarabağ bölgəsinin xalçaçılıq tarixi” kitabının təqdimatı oldu
Martın 1-də AMEA-nın Əsas binasında “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin rəhbəri, Əməkdar incəsənət xadimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vidadi Muradovun Azərbaycan, rus və ingilis dillərində nəşr olunmuş “Qarabağ bölgəsinin xalçaçılıq tarixi” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin tarixindən bəhs edən nəşrin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanda xalçaçılıq ənənələri qorunur və xalça sənəti özünün yeni inkişaf dövrünü yaşayır. Ölkəmizdə bu sənətin öyrənilməsində, inkişafında, və dünyada təbliğində mühüm işlər görülüb.
Akademik İ.Həbibbəyli xalıçaçılıq sənətimizin geniş miqyasda təbliğ olunmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğuladı, bu sahədə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini yüksək dəyərləndirdi.
Qeyd etdi ki, təqdim olunan kitab “Azərbaycan xalçaları bütün qrupları ilə” adlı elmi fundamental layihənin davamıdır. Burada Qarabağın tarixi inkişafı nəzərdən keçirilir, bölgədə toxunan xalçaların ümumi xarakteristikası, xalçalar, xalça tacirləri, həmçinin boyaqçılar barədə məlumatlar və fotoşəkillər təqdim olunur, toxunan əsas xalça nümunələri, onların üzərindəki elementlərin semantikasından söz açılır.
Akademik İ.Həbibbəyli bildirdi ki, AMEA və “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin birgə layihəsi olan kitabda Qarabağ bölgəsinə daxil olan Ağcabədi, Ağdam, Ağdərə, Bərdə, Beyləqan, Cəbrayıl, Füzuli, Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Şuşa, Tərtər, Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Zəngilan rayonlarının 378 xalçaçılıq məntəqəsini əhatə edən ekspedisiya materialları öz əksini tapıb. Kitaba bölgənin inzibati-siyasi, etnik və sosial-iqtisadi tarixi, həmçinin xalçaçılıq tarixi, burada toxunan xalçaların üzərində öz əksini tapmış əsas simvollar haqqında oçerklər də daxildir. Burada toxunmuş XIX-XX əsrlərə aid 415 xovlu və xovsuz xalçaların, xalça məmulatlarının rəngli fotoşəkilləri Qarabağ xalçalarının texniki, bədii-üslubu rəngarəngliyini əks etdirir.
Tədbirdə çıxış edən akademiklər Teymur BünyadovRafael Hüseynov, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və başqaları Qarabağ xalçaçılıq tarixindən bəhs edən nəşri yüksək qiymətləndirdilər. Çıxışlarda qeyd olundu ki, maddi-mənəvi sərvətimiz olan xalçaçılıq sənəti dövlətin diqqət və qayğısı sayəsində qorunur, yaşayır və inkişaf edir. Bu sahədə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın xidmətləri xüsusi vurğulandı.
Sonda kitabın müəllifi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vidadi Muradov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına, həmçinin kitabın işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirdi.

On March 1, “Karabakh carpet-weaving history” book in Azerbaijani, Russian and English languages by head of “Azer-Ilme” Carpet-weaving Center, Honored Scientist PhD in History Vidadi Muradov was presented at the main building of ANAS.
Opening the event Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli spoke about the edition dealing with history of Karabakh carpet-weaving school. Azerbaijan carpet-weaving traditions are protected and art of weaving lives its new development era. Besides government, Heydar Aliyev Foundation carries out works in this area as well. Publication of “Azerbaijan carpets” bulk, projects in promoting Azerbaijan carpet-weaving art in the whole world are consistent parts of these activities, he noted.
Isa Habibbayli noted that the proposed book is a fundamental sequel of project "Azerbaijani carpets in all groups". Book reviews historical development of Karabakh, the general characteristics of carpets, carpets, carpet merchants including, informs on dyers and presents photos, deals with carpet samples and semantics of the elements referring to them.
Book co-projected by ANAS and the Center carpet-weaving "Azer-Ilme" reflectes expedition materials, encompassing 378 carpet-weaving points, Agjabedi, Aghdam, Barda, Beylagan, Fizuli, Jabrail, Gubadli, Shusha, Kalbajar, Lachin, Khankendi, Agdere, Zangilan, Khojali, Khojavend, Terter regions which are included in the Karabakh region. The book includes essays on the administrative, political, ethnic and socio-economic history of the region, as well as the history of carpet weaving, the main characters, reflected in the carpets woven here. Colored photos of 415 pile carpets and rugs of XIX-XX centuries feature the diversity of art and artistic style of Karabakh carpets.
Addressing the meeting, Academicians Teymur Bunyadov, Rafael Huseynov, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov and others praised the new publication dedicated to the history of the Karabakh carpet weaving. In the speeches, it was noted, thanks to the attention and care of the state, art of carpet – weaving, which is our national and spiritual heritage, is protected, alive and growing. Merits of the First Lady of Azerbaijan, President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva have been appraised in this sphere.
In closing, the author of the book, PhD in history Vidadi Muradov expressed his gratitude to the organizers and participants of the event, as well as those who had contributed to the publication of the book.