“Qarabağ bölgəsinin xalçaçılıq tarixi” kitabının təqdimatı oldu
Martın 1-də AMEA-nın Əsas binasında “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin rəhbəri, Əməkdar incəsənət xadimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vidadi Muradovun Azərbaycan, rus və ingilis dillərində nəşr olunmuş “Qarabağ bölgəsinin xalçaçılıq tarixi” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Qarabağ xalçaçılıq məktəbinin tarixindən bəhs edən nəşrin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanda xalçaçılıq ənənələri qorunur və xalça sənəti özünün yeni inkişaf dövrünü yaşayır. Ölkəmizdə bu sənətin öyrənilməsində, inkişafında, və dünyada təbliğində mühüm işlər görülüb.
Akademik İ.Həbibbəyli xalıçaçılıq sənətimizin geniş miqyasda təbliğ olunmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğuladı, bu sahədə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini yüksək dəyərləndirdi.
Qeyd etdi ki, təqdim olunan kitab “Azərbaycan xalçaları bütün qrupları ilə” adlı elmi fundamental layihənin davamıdır. Burada Qarabağın tarixi inkişafı nəzərdən keçirilir, bölgədə toxunan xalçaların ümumi xarakteristikası, xalçalar, xalça tacirləri, həmçinin boyaqçılar barədə məlumatlar və fotoşəkillər təqdim olunur, toxunan əsas xalça nümunələri, onların üzərindəki elementlərin semantikasından söz açılır.
Akademik İ.Həbibbəyli bildirdi ki, AMEA və “Azər-İlmə” Xalçaçılıq Mərkəzinin birgə layihəsi olan kitabda Qarabağ bölgəsinə daxil olan Ağcabədi, Ağdam, Ağdərə, Bərdə, Beyləqan, Cəbrayıl, Füzuli, Kəlbəcər, Laçın, Qubadlı, Şuşa, Tərtər, Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Zəngilan rayonlarının 378 xalçaçılıq məntəqəsini əhatə edən ekspedisiya materialları öz əksini tapıb. Kitaba bölgənin inzibati-siyasi, etnik və sosial-iqtisadi tarixi, həmçinin xalçaçılıq tarixi, burada toxunan xalçaların üzərində öz əksini tapmış əsas simvollar haqqında oçerklər də daxildir. Burada toxunmuş XIX-XX əsrlərə aid 415 xovlu və xovsuz xalçaların, xalça məmulatlarının rəngli fotoşəkilləri Qarabağ xalçalarının texniki, bədii-üslubu rəngarəngliyini əks etdirir.
Tədbirdə çıxış edən akademiklər Teymur BünyadovRafael Hüseynov, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və başqaları Qarabağ xalçaçılıq tarixindən bəhs edən nəşri yüksək qiymətləndirdilər. Çıxışlarda qeyd olundu ki, maddi-mənəvi sərvətimiz olan xalçaçılıq sənəti dövlətin diqqət və qayğısı sayəsində qorunur, yaşayır və inkişaf edir. Bu sahədə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın xidmətləri xüsusi vurğulandı.
Sonda kitabın müəllifi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vidadi Muradov tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına, həmçinin kitabın işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirdi.

1 марта в главном здании НАНА состоялась презентация изданной на русском и английском языках книги «История ковроткачества Карабахского региона», автором которой является руководитель Центра ковроткачества «Азер-Илме», заслуженный деятель искусств, доктор философии по истории Видади Мурадов.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о значении издания, повествующего об истории Карабахской школы ковроткачества. Он отметил, что традиции ковроткачества в Азербайджане сохраняются и ковровое искусство переживает новый этап своего развития. В этой области наряду с нашим государством Фонд Гейдара Алиева также проводит важную работу. Издание в 2011 году Фондом Гейдара Алиева коллекции «Азербайджанские ковры», проекты, осуществляемые в направлении признания в мире искусства ковроделия Азербайджана, являются составной частью этой работы.
Академик Иса Габиббейли отметил, что презентуемая книга является продолжением фундаментального научного проекта под названием «Азербайджанские ковры со всеми группами». Здесь рассматривается история развития Карабаха, представляется общая характеристика, информация о коврах, купцах ковров, красильщиках, а также фотографии ковров данного региона. Рассказывается о семантике ковровых элементов.
Было отмечено, что в являющейся совместным проектом НАНА и Центра ковроткачества «Азер-Илме» книге нашли свое отражение материалы экспедиции, охватывающей 378 пунктов ковроделия Агджабединского, Агдамского, Бардинского, Бейляганского, Физулинского, Джебраильского, Губадлинского, Шушинского, Кяльбаджарского, Лачинского, Ханкендинского, Агдеринского, Зангиланского, Ходжалинского, Ходжавендского, Тертерского районов, входящих в Карабахский регион. В книгу включены очерки об административно-политической, этнической и социально-экономической история региона, а также истории ковроткачества, основных символах, нашедших свое отражение на сотканных здесь коврах. Цветные снимки сотканных здесь 415 безворсовых и ворсовых ковров и ковровых изделий XIX-XX веков отражают разнообразие техники и художественного стиля.
Выступившие на мероприятии академики Теймур Буньядов, Рафаэль Гусейнов, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов и другие высоко оценили новое издание, посвященное истории ковроткачества Карабаха. В выступлениях было отмечено, что являющееся нашим национально-духовным наследием искусство ковроделия охраняется, живет и развивается, благодаря вниманию и заботе государства. Были особо подчеркнуты заслуги первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в этой сфере.
В заключение автор книги доктор философии по истории Видади Мурадов выразил признательность организаторам и участникам мероприятия, а также тем, кто внес лепту в издании книги.