Akademik İsa Həbibbəyli “Naxçıvan. Biblioqrafiya” kitabının təqdimat mərasimində iştirak edib
İyulun 3-də Milli Kitabxanada “Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə nəşr etdiyi “Naxçıvan. Biblioqrafiya” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov Naxçıvanın Azərbaycanın çoxəsrlik zəngin keçmişində layiqli yer tutduğunu, ictimai-siyasi və elmi-mədəni həyatında özünəməxsus rol oynadığını qeyd edib. Elmə, mədəniyyətə, ədəbiyyata görkəmli şəxsiyyətlər, elm və mədəniyyət xadimləri bəxş edən Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikası haqqında nəşr olunmuş biblioqrafiya kitabının ölkəmizin bu qədim diyarı haqqında ilk fundamental biblioqrafiya olduğunu, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına müvafiq olaraq nəşr edildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxışında Naxçıvan Muxtar Respublikasına aid biblioqrafiya kitabının tərtib olunmasını tarixi hadisə olduğunu söyləyib və bu münasibətlə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Müasir dövrdə Azərbaycanın  ayrılmaz tərkib hissəsi olan Naxçıvanın tarixi ənənələrə sadiq qalaraq  Ümummilli Lider Heydər Əliyevin parlaq ideyalarını  davam etdirdiyini, hörmətli cənab Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndərin Naxçıvanla bağlı siyasətinin uğurla həyata keçirdiyi  yerlərdən biri olduğunu bildirib. 100 illik dövrü və 10 mindən artıq mənbəni əhatə edən biblioqrafik nəşrin Naxçıvanın və Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti haqqında tədqiqat aparan hər kəs üçün vacib elmi mənbə rolunu oynayacağını söyləyərək bu münasibətlə Milli Kitabxananın kollektivini təbrik edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Naxçıvana aid bu biblioqrafik salnamənin Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası istiqamətində ərsəyə gətirilən çox sanballı bir töhfə olduğunu söyləyib. Dünya üzrə beynəlxalq standartlara tam cavab verən bu biblioqrafiyanın sanballı, mükəmməl və peşəkar şəkildə hazırlandığını vurğulayan natiq bu biblioqrafiyanın Azərbaycan elminə və mədəniyyətinə dəyərli hədiyyə kimi qiymətləndirərək Milli Kitabxananın bugünədək nəşr etdiyi biblioqrafiyaların ən sanballısı və geniş əhatəlisi olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov, Milli Məclisin üzvü Fazil Mustafa, Milli Məclisin üzvü, Əməkdar jurnalist Vüqar Rəhimzadə, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov, Mətbuat Şurasının sədri, Yazıçılar Birliyinin sədr müavini Rəşad Məcid, Milli Məclisin üzvü Asif Əsgərov, YAP Səbail Rayon Təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev, Prezidentin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasının direktoru professor Afət Abbasova, ADPU-nun prorektoru, professor Mahirə Hüseynova, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin kafedra müdiri, dosent Nadir İsmayılov və başqaları çıxış edərək Naxçıvan Muxtar Respublikasının Azərbaycanın qədim dövlətçilik tarixində, milli kimliyimizin qorunmasında oynadığı mühüm rolundan ətraflı bəhs edərək  respublikada  ilk olan “Naxçıvan. Biblioqrafiya” kitabının elmi, siyasi əhəmiyyətindən, mənəvi dəyərindən  söhbət açıblar. Biblioqrafiya kitabının elmi-mədəni ictimai fikir tariximizdə unudulmaz, müstəsna tarixi hadisə olduğunu  söyləyiblər.
Sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Naxçıvan Muxtar Respublikası” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub. Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər linkdən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, Naxçıvan MR-nın yaranmasının 100 illiyi münasibətilə tərtib olunmuş ilk fundamental biblioqrafiyada Muxtar Respublikanın tarixi, iqtisadiyyatı, kənd təssərrüfatı, təbii sərvətləri, sosial-siyasi mühiti, təhsil və səhiyyə sahəsi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı və b. mövzularda kitablar, dövri mətbuatda, dərsliklərdə, məcmuələrdə çap olunmuş zəngin materiallar öz əksini tapıb.

Академик Иса Габиббейли принял участие на презентации книги «Нахчыван. Библиография»
3-го июля в Азербайджанской национальной библиотеке состоялась презентация книги «Нахчыван. Библиография», изданной Министерством культуры совместно с Национальной библиотекой в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики».
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки профессор Керим Таиров отметил, что Нахчыван занимает достойное место в многовековом богатом прошлом Азербайджана, играет своеобразную роль в общественно-политической, научной и культурной жизни страны. Он сообщил, что библиографическое издание о Нахчыванской Автономной Республике, являющейся неотъемлемой частью Азербайджана и взрастившей выдающихся деятелей науки, культуры, литературы, – первая фундаментальная библиография об этом древнем крае нашей Родины.
В своем выступлении заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров назвал составление библиографической книги о Нахчыванской Автономной Республике историческим событием и поздравил участников мероприятия. Он отметил, что в современный период Нахчыван развивается, придерживаясь исторических традиций и блестящих идей общенационального лидера Гейдара Алиева, многоуважаемый Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политику Великого лидера, связанную с Нахчываном. Сказав, что библиографическое издание охватывает 100-летний период и более 10-ти тысяч источников, замминистра добавил, что оно станет ценным научным источником для исследователей истории и культуры Нахчывана и Азербайджана в целом, и поздравил весь коллектив Национальной библиотеки.
Затем выступил президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли, который сообщил, что библиографическая летопись о Нахчыване, подготовленная Министерством культуры и Национальной библиотекой, – весомый вклад в мероприятия по исполнению Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 30 декабря 2023 года «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики». Сказав, что библиография, полностью соответствующая международным стандартам, подготовлена на высоком профессиональном уровне, академик Иса Габиббейли особо подчеркнул, что данное издание является ценным подарком азербайджанской науке и культуре, наиболее объемной и всеохватывающей из всех библиографий, выпущенных в свет Национальной библиотекой.
На мероприятии также выступили руководитель постоянного представительства Нахчыванской Автономной Республики в Баку Бахтияр Аскеров, депутат Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, депутат Милли Меджлиса, заслуженный журналист Вугар Рагимзаде, директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, председатель Совета печати, заместитель председателя Союза писателей Азербайджана Рашад Меджид, депутат Милли Меджлиса Асиф Аскеров, председатель Сабаильской районной организации ПЕА Мухтар Нагиев, директор Президентской библиотеки Управления делами Президента Азербайджанской Республики профессор Афет Аббасова, проректор АГПУ профессор Махира Гусейнова, заведующий кафедрой факультета информации и менеджмента документов БГУ доцент Надир Исмаилов и другие. В выступлениях говорилось о важной роли Нахчыванской Автономной Республики в древней истории государственности Азербайджана и сохранении национальной идентичности, научном и политическом значении, духовной ценности книги «Нахчыван. Библиография». Отмечалось, что издание библиографии является важным событием в истории научной и общественной мысли республики.
Далее состоялась презентация электронной базы данных под названием «Нахчыванская Автономная Республика», разработанной сотрудниками Азербайджанской национальной библиотеки. С электронной базой данных можно ознакомиться по ссылке.
Отметим, что в первой фундаментальной библиографии, подготовленной по случаю 100-летия со дня создания Нахчыванской Автономной Республики, нашли своё отражение книги, освещающие историю, экономику, сельское хозяйство, природные ресурсы, социально-политическую среду края, развитие образования и здравоохранения, культуры, литературы и т.д., а также соответствующие материалы, опубликованные в периодической печати, учебниках и сборниках.