İyulun 7-də Azərbayacn Milli Elmlər Akademiyasında görkəmli arxeoloq, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İlyas Babayevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunan “Antik dövrdə Qafqaz və ətrafında urbanizasiya prosesləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, ABŞ, Koreya, Almaniya və Türkiyənin müvafiq sahə üzrə aparıcı alim və mütəxəssisləri, tanınmış arxeoloqlar, AMEA əməkdaşları, KİV mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli alim İlyas Babayevin səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə arxeologiya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışıb.
Professor İlyas Babayevin Azərbaycanda elmi məktəb yaratmış arxeoloqlardan biri olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri onun əsas tədqiqatlarının qədim Azərbaycan dövləti olan Qafqaz Albaniyasının tarixinə və arxeoloji problemlərinə həsr edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, alimin tədqiqatları təkcə öz dövrü üçün deyil, bu gün üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edərək aktuallığını qoruyur və Azərbaycanda arxeologiya elminin nailiyyətləri sırasındadır.
“Mənalı ömrünü elmə həsr etmiş İlyas Babayev bütün varlığı ilə öz işinə bağlı arxeoloq, arxeologiyanın romantikasını, fəlsəfəsini, ideologiyasını öz üzərində daşıyan görkəmli alim idi”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, onun tədqiqatları zəngin tariximizi və mədəniyyətimizi dünyaya göstərir. AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin inkişaf etdirdiyi elm sahəsinin davamçıları bu gün də alimin irsindən faydalanırlar.
Akademik İsa Həbibbəyli İlyas Babayevi yorulmaz tədqiqatçı, fədakar və zəhmətkeş alim, vətənpərvər ziyalı kimi xarakterizə edərək, onun arxeoloji abidələri təqdim edərkən böyük fəxarət, sevinc və qürur hisslərini gizlətmədiyini bildirib.
AMEA prezidenti bu günlərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Astara rayonu arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq məqsədilə rayonun Alaşa kəndi ərazisində yerləşən Əlişa qalasını ziyarət etdiyini deyib. O, həmçinin Beşbarmaq dağında, Naxçıvanda, Naftalan şəhərində və Goranboy rayonunda aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə də yerində tanış olduğunu xatırladıb, qazıntılar zamanı əldə olunan nəticələrin elmi əhəmiyyətini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli arxeologiya elminin tarix, antropologiya, etnoqrafiya və digər elm sahələri ilə qarşılıqlı şəkildə öyrənilməsinin elmlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Cari ilin iyun ayında Qarabağ Universitetində ilk dəfə olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin iclasının keçirildiyini söyləyən AMEA rəhbəri iclasda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda kompleks elmi tədqiqatların aparılmasının təmin edilməsi haqqında məsələyə baxıldığını bildirib. Diqqqətə çatdırıb ki, sözügedən iclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən kompleks tədqiqatların aparılmasının, paralel olaraq digər elmi istiqamətlər üzrə araşdırmaların təşkil edilməsinin vacibliyi qeyd olunub, bu istiqamətdə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun ölkə ərazisində apardığı arxeoloji və antropoloji tədqiqatların nəticələrinin, eləcə də elmi yeniliklərin təbliği və arxeologiya elminin müxtəlif nəzəri problemlərinin aktuallaşdırılması məqsədilə ingilis dilində müasir çağırışlara cavab verən “Azərbaycan arxeologiyası və antropologiyası” jurnalının təsis edildiyini, həmçinin müxtəlif ərazilərdə aparılan qazıntı işlərinin nəticələri haqqında məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda “Arxeoloji irs” jurnalının təsis edildiyini və redaksiya heyətinin tərkibinin təsdiq edildiyini bildirib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda tarixin qaranlıq qatlarındakı keçmişimizi işıqlandıran professor İlyas Babayevin xatirəsinin hər zaman qəlblərdə yaşayacağına inamını ifadə edib, beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev çıxış edərək konfransın mövzusunun aktuallığına diqqət çəkib. O, arxeoloq alim İlyas Babayevin öz tədqiqatlarını Qafqazda urbanizasiya proseslərinə həsr etdiyini söyləyib.
“Azərbaycan arxeologiya elminin təşəkkül tapmasında və inkişafında İlyas Babayevin böyük xidmətləri olub”, - deyə bildirən institut direktoru onun gənc elmi kadrların yetişməsinə, bacarıqlı, savadlı alimlər ordusunun artmasına qayğıkeşliklə rəhbərlik etdiyini vurğulayıb.
Dosent Fərhad Quliyev əlavə edib ki, böyük alimin Azərbaycanda arxeoloji abidələrin aşkara çıxarılması, geniş qazıntıların aparılması, ümumiyyətlə, respublikamızda arxeologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olub. İlyas Babayev bütün ömrü böyu böyük həvəslə çöl tədqiqatlarında faəliyyət göstərib. Onun Qəbələdə apardığı tədqiqatlar SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının dəstəyilə həyata keçirilib. Alimin vaxtilə institutda rəhbərlik etmiş olduğu Azərbaycanın antik dövr arxeologiyası şöbəsi hazırda həmin tədqiqatları davam etdirir.
Tədbirdə SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun maliyyə dəstəyi ilə Qəbələ rayonu ərazisində aparılan genişmiqyaslı arxeoloji tədqiqatlara İlyas Babayevin başçılıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, 2009-cu ildən ekspedisiyaya koreyalı mütəxəssislər də cəlb edilib və tədqiqatlar beynəlxalq xarakter alıb. SEBA ilə əməkdaşlıq dövründə 2010 və 2012-ci illərdə professor İlyas Babyev Koreyaya səfərlər edib, burada Azərbaycan arxeologiyası, Qəbələdə aparılan qazıntılarla bağlı çıxışlar edib.
2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin açılışının baş tutduğunu vurğulayan Ruhəngiz Heydərova Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, görkəmli arxeoloq İlyas Babayevin ölkə başçısına mərkəzdə görülən işlərlə bağlı ətraflı məlumat verdiyini xatırladıb. O, İlyas Babyevin rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatların Azərbaycan-Koreya əməkdaşlığının sütununu yaratdığını söyləyib.
Ruhəngiz Heydərova təqribən 800 il Qafqaz Albaniyasının paytaxtı olmuş Qəbələnin zəngin tarixinin üzə çıxarılmasında SEBA-nın gördüyü mühüm işləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, son illərdə azərbaycanlı alimlərin koreyalı mütəxəssislərlə birgə apardıqları arxeoloji tədqiqatlar və qazıntılar nəticəsində Qəbələ tarixinin açılmamış yeni səhifələri ortaya çıxıb.
Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun İslam dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev isə çıxışında ilk dəfə 1926-cı ildə Davud bəy Şərifovun rəhbərliyi ilə Qəbələdə ekspedisiya işlərinin aparıldığını və Yaloylutəpə arxeoloji mədəniyyətinin aşkar olunduğunu deyib.
Bu il Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının 100 ilinin tamam olduğunu söyləyən professor Qafar Cəbiyev müntəzəm qazıntı işləri aparan Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının şəhərin daha qədim və böyük hissəsini aşkara çıxarmış, böyük məktəbə çevrilmiş nadir ekspedisiyalardan olduğunu bildirib. O, İlyas Babayevin ömrünün sonuna qədər Qəbələdə tədqiqatlar apardığını və bu tarixi məkana son dərəcə bağlı insan olduğunu vurğulayıb. Professor Qafar Cəbiyev arxeoloq alimin yetirmələrinin onun yolunu layiqincə davam etdirdiklərini söyləyib.
Konfransda çıxış edən alimin oğlu Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri Faiq Babayev atasının xatirəsinə göstərilən diqqət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin həyat və elmi fəaliyyətinə həsr edilən videoçarx nümayiş olunub.
Beynəlxalq konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib. İclaslarda “Qafqaz Albaniyası şəhərlərinin tədqiqində İlyas Babayevin rolu”, “Antik və ilk orta əsrlərdə Kilsədağ və Ləkit dairəvi məbəd kompleksləri ətrafında urbanizasiya prosesləri”, “Bəzi antik dövr yaşayış yerləri və nekropolları”, “Albaniyanın antik şəhərləri Azərbaycanın arxeoloji fikir tarixində”, “Qalatəpə-Naftalan Əhəmənilər dövrü yaşayış yeri”, “Qəbələnin tarixi son tədqiqatlar kontekstində” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, tədbir 8 iyul tarixində başa çatacaq. Beynəlxalq konfransın materialları məqalələr şəklində dərc olunacaq.

7-го июля в Национальной академии наук Азербайджана начала свою работу международная научная конференция «Процессы урбанизации на Кавказе и его окрестностях в период античности», посвященная 90-летию со дня рождения выдающегося археолога, члена-корреспондента НАНА, профессора Ильяса Бабаева.
Наряду с отечественными учеными, на мероприятии, которое проходит при организации Института археологии и антропологии НАНА, принимают участие ведущие ученые и специалисты из США, Кореи, Германии и Турции.
Открывая конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о плодотворной научной деятельности выдающегося ученого Ильяса Бабаева, его исключительных заслугах в развитии археологии в Азербайджане.
Сказав, что профессор Ильяс Бабаев – один из археологов, создавших научную школу в Азербайджане, руководитель НАНА добавил, что большую часть своей жизни ученый посвятил изучению истории и археологии Кавказской Албании, его исследования сохраняют свою актуальность по сей день и занимают особое место в ряду важных достижений отечественной археологии.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Ильяс Бабаев, посвятивший свою жизнь науке, был видным ученым, который в своих исследованиях продемонстрировал нашу богатую историю и культуру всему миру, археологи и сегодня обращаются в своих изысканиях к наследию Ильяса Бабаева.
Назвав Ильяса Бабаева неустанным исследователем, трудолюбивым и преданным своему делу ученым, интеллигентом-патриотом, академик отметил, что выдающийся археолог никогда не скрывал чувства радости и гордости, когда говорил об археологических памятниках нашей Родины.
Президент НАНА сообщил, что на днях посетил крепость Алиша, которая расположена на территории села Алаша, чтобы ознакомиться с деятельностью Астаринской археологической экспедиции Института археологии и антропологии НАНА. Академик напомнил, что в прошлом году ознакомился с ходом археологических раскопок, которые велись на горе Бешбармаг, в Нахчыване, Нафталане, Геранбойском районе, и подчеркнул научную значимость полученных результатов. Академик Иса Габиббейли добавил, что проведение комплексных исследований, охватывающих археологию, историю, антропологию, этнографию и прочие отрасли, внесет весомый вклад в развитие междисциплинарных связей.
Сказав, что в июне текущего года в Карабахском университете впервые состоялось заседание Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что на том заседании был рассмотрен вопрос об обеспечении проведения комплексных научных исследований в Карабахе и Восточном Зангезуре, было подчеркнуто, что на освобожденных от оккупации территориях Институтом археологии и антропологии должны вестись комплексные исследования, и параллельно должны быть организованы исследования, охватывающие другие научные направления, в связи с чем были приняты соответствующие постановления.
Академик продолжил: «Для популяризации результатов археологических и антропологических исследований, а также научных новостей, и актуализации различных теоретических проблем археологии в Институте археологии и антропологии НАНА учрежден журнал «Azerbaijan Archaeology and Anthropology» («Археология и антропология Азербайджана»), который будет издаваться на английском языке. Помимо этого, для доведения до широкой аудитории сведений о результатах раскопок, которые ведутся на различных территориях республики, обнаруженных памятниках материальной культуры и их истории в институте учрежден журнал «Археологическое наследие» и утвержден состав его редакционной коллегии».
В заключение своего выступления руководитель НАНА выразил уверенность в том, что память о профессоре Ильясе Бабаеве, который своими исследованиями проливал свет на неизвестные страницы истории, будет всегда жить в сердцах людей, и пожелал успехов работе международной конференции.
Затем выступил директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев, который рассказал об актуальности темы конференции. Он сообщил, что исследования выдающегося археолога Ильяса Бабаева были посвящены процессам урбанизации на Кавказе.
Сказав, что Ильяс Бабаев внес весомый вклад в становление и развитие археологии в Азербайджане, Фархад Гулиев подчеркнул, что видный ученый принимал активное участие и в подготовке молодых научных кадров, с заботой руководил становлением образованных и талантливых ученых.
Заслуги Ильяса Бабаева, продолжил Фархад Гулиев, в выявлении археологических памятников Азербайджана, проведении раскопок и развитии археологии в республике велики, всю свою жизнь ученый с большим энтузиазмом проводил полевые исследования: «Изыскания ученого в Габале велись при поддержке Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA. Отдел археологии античного периода, которым в свое время руководил Ильяс Бабаев, сегодня продолжает эти исследования».
В своем выступлении председатель Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA доктор философии по биологии Рухангиз Гейдарова сообщила, что Ильяс Бабаев руководил широкомасштабными археологическими исследованиями, которые велись на территории Габалинского района при финансовой поддержке руководимой ею организации. Она сообщила, что с 2009 года к работе экспедиции были привлечены корейские специалисты, исследования приобрели международный характер. В период сотрудничества с SEBA в 2010 и 2012 гг. профессор Ильяс Бабаев совершил визиты в Корею, где выступал с докладами об археологии Азербайджана и результатах раскопок, которые велись в Габале.
Подчеркнув, что в 2014 году при участии Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева состоялось открытие Габалинского археологического центра, Рухангиз Гейдарова сообщила, что руководитель Габалинской археологической экспедиции, выдающийся археолог Ильяс Бабаев подробно рассказал главе государства о реализуемых в центре мероприятиях. Она добавила, что исследования, которые велись под руководством Ильяса Бабаева, заложили крепкий фундамент азербайджано-корейского сотрудничества.
Рухангиз Гейдарова рассказала о важных мероприятиях, осуществлённых SEBA для изучения богатой истории Габалы, которая более 800 лет была столицей Кавказской Албании. Она отметила, что в ходе совместных археологических исследований и раскопок, которые в последние годы ведутся азербайджанскими и корейскими специалистами, были изучены неизвестные доселе страницы истории Габалы.
Далее выступил заведующий Отделом археологии исламского периода Института археологии и антропологии, руководитель Габалинской археологической экспедиции доктор исторических наук, профессор Гафар Джабиев. Он сообщил, что впервые исследования в Габале были проведены в 1926 году под руководством Давуд бека Шарифова, в результате деятельности экспедиции были обнаружены материалы, которые вошли в историю под названием археологической культуры Ялойлутепе.
Сказав, что скоро исполняется 100 лет со дня начала деятельности Габалинской археологической экспедиции, профессор Гафар Джабиев добавил, что в ходе регулярных археологических раскопок, которые ведутся экспедицией, были выявлены более древние слои, эта экспедиция – одна из редких экспедиций, которые превратились в крупную научную школу. Ученый отметил, что Ильяс Бабаев до конца своих дней вел исследования в Габале, был очень привязан к этому историческому месту, последователи археолога сегодня достойно продолжают начатое им дело.
В своем выступлении сын ученого, председатель Профсоюзной организации Института археологии и антропологии Фаиг Бабаев поблагодарил организаторов и участников мероприятия за внимание и почтение к памяти его отца.
Затем был показан видеоролик, повествующий о жизни и научной деятельности члена-корреспондента НАНА Ильяса Бабаева.
Международная конференция продолжила свою работу секционными заседаниями. На заседаниях были прослушаны доклады, охватывающие такие темы, как «Роль Ильяса Бабаева в изучении городов Кавказской Албании», «Некоторые поселения и некрополи античного периода», «Античные города Албании в истории археологической мысли Азербайджана», «История Габалы в контексте последних исследований» и т.д.
Отметим, что мероприятие завершит свою работу 8 июля, материалы международной конференции будут изданы в виде сборника статей.