İyulun 7-də Azərbayacn Milli Elmlər Akademiyasında görkəmli arxeoloq, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İlyas Babayevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunan “Antik dövrdə Qafqaz və ətrafında urbanizasiya prosesləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, ABŞ, Koreya, Almaniya və Türkiyənin müvafiq sahə üzrə aparıcı alim və mütəxəssisləri, tanınmış arxeoloqlar, AMEA əməkdaşları, KİV mənsubları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli alim İlyas Babayevin səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə arxeologiya elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışıb.
Professor İlyas Babayevin Azərbaycanda elmi məktəb yaratmış arxeoloqlardan biri olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri onun əsas tədqiqatlarının qədim Azərbaycan dövləti olan Qafqaz Albaniyasının tarixinə və arxeoloji problemlərinə həsr edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, alimin tədqiqatları təkcə öz dövrü üçün deyil, bu gün üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb edərək aktuallığını qoruyur və Azərbaycanda arxeologiya elminin nailiyyətləri sırasındadır.
“Mənalı ömrünü elmə həsr etmiş İlyas Babayev bütün varlığı ilə öz işinə bağlı arxeoloq, arxeologiyanın romantikasını, fəlsəfəsini, ideologiyasını öz üzərində daşıyan görkəmli alim idi”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, onun tədqiqatları zəngin tariximizi və mədəniyyətimizi dünyaya göstərir. AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin inkişaf etdirdiyi elm sahəsinin davamçıları bu gün də alimin irsindən faydalanırlar.
Akademik İsa Həbibbəyli İlyas Babayevi yorulmaz tədqiqatçı, fədakar və zəhmətkeş alim, vətənpərvər ziyalı kimi xarakterizə edərək, onun arxeoloji abidələri təqdim edərkən böyük fəxarət, sevinc və qürur hisslərini gizlətmədiyini bildirib.
AMEA prezidenti bu günlərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Astara rayonu arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq məqsədilə rayonun Alaşa kəndi ərazisində yerləşən Əlişa qalasını ziyarət etdiyini deyib. O, həmçinin Beşbarmaq dağında, Naxçıvanda, Naftalan şəhərində və Goranboy rayonunda aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə də yerində tanış olduğunu xatırladıb, qazıntılar zamanı əldə olunan nəticələrin elmi əhəmiyyətini qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli arxeologiya elminin tarix, antropologiya, etnoqrafiya və digər elm sahələri ilə qarşılıqlı şəkildə öyrənilməsinin elmlərarası əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Cari ilin iyun ayında Qarabağ Universitetində ilk dəfə olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin iclasının keçirildiyini söyləyən AMEA rəhbəri iclasda Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda kompleks elmi tədqiqatların aparılmasının təmin edilməsi haqqında məsələyə baxıldığını bildirib. Diqqqətə çatdırıb ki, sözügedən iclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən kompleks tədqiqatların aparılmasının, paralel olaraq digər elmi istiqamətlər üzrə araşdırmaların təşkil edilməsinin vacibliyi qeyd olunub, bu istiqamətdə müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun ölkə ərazisində apardığı arxeoloji və antropoloji tədqiqatların nəticələrinin, eləcə də elmi yeniliklərin təbliği və arxeologiya elminin müxtəlif nəzəri problemlərinin aktuallaşdırılması məqsədilə ingilis dilində müasir çağırışlara cavab verən “Azərbaycan arxeologiyası və antropologiyası” jurnalının təsis edildiyini, həmçinin müxtəlif ərazilərdə aparılan qazıntı işlərinin nəticələri haqqında məlumatların geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda “Arxeoloji irs” jurnalının təsis edildiyini və redaksiya heyətinin tərkibinin təsdiq edildiyini bildirib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda tarixin qaranlıq qatlarındakı keçmişimizi işıqlandıran professor İlyas Babayevin xatirəsinin hər zaman qəlblərdə yaşayacağına inamını ifadə edib, beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev çıxış edərək konfransın mövzusunun aktuallığına diqqət çəkib. O, arxeoloq alim İlyas Babayevin öz tədqiqatlarını Qafqazda urbanizasiya proseslərinə həsr etdiyini söyləyib.
“Azərbaycan arxeologiya elminin təşəkkül tapmasında və inkişafında İlyas Babayevin böyük xidmətləri olub”, - deyə bildirən institut direktoru onun gənc elmi kadrların yetişməsinə, bacarıqlı, savadlı alimlər ordusunun artmasına qayğıkeşliklə rəhbərlik etdiyini vurğulayıb.
Dosent Fərhad Quliyev əlavə edib ki, böyük alimin Azərbaycanda arxeoloji abidələrin aşkara çıxarılması, geniş qazıntıların aparılması, ümumiyyətlə, respublikamızda arxeologiya elminin inkişafında müstəsna xidmətləri olub. İlyas Babayev bütün ömrü böyu böyük həvəslə çöl tədqiqatlarında faəliyyət göstərib. Onun Qəbələdə apardığı tədqiqatlar SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının dəstəyilə həyata keçirilib. Alimin vaxtilə institutda rəhbərlik etmiş olduğu Azərbaycanın antik dövr arxeologiyası şöbəsi hazırda həmin tədqiqatları davam etdirir.
Tədbirdə SEBA Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Heydərova çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun maliyyə dəstəyi ilə Qəbələ rayonu ərazisində aparılan genişmiqyaslı arxeoloji tədqiqatlara İlyas Babayevin başçılıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, 2009-cu ildən ekspedisiyaya koreyalı mütəxəssislər də cəlb edilib və tədqiqatlar beynəlxalq xarakter alıb. SEBA ilə əməkdaşlıq dövründə 2010 və 2012-ci illərdə professor İlyas Babyev Koreyaya səfərlər edib, burada Azərbaycan arxeologiyası, Qəbələdə aparılan qazıntılarla bağlı çıxışlar edib.
2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Qəbələ Arxeoloji Mərkəzinin açılışının baş tutduğunu vurğulayan Ruhəngiz Heydərova Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, görkəmli arxeoloq İlyas Babayevin ölkə başçısına mərkəzdə görülən işlərlə bağlı ətraflı məlumat verdiyini xatırladıb. O, İlyas Babyevin rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatların Azərbaycan-Koreya əməkdaşlığının sütununu yaratdığını söyləyib.
Ruhəngiz Heydərova təqribən 800 il Qafqaz Albaniyasının paytaxtı olmuş Qəbələnin zəngin tarixinin üzə çıxarılmasında SEBA-nın gördüyü mühüm işləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, son illərdə azərbaycanlı alimlərin koreyalı mütəxəssislərlə birgə apardıqları arxeoloji tədqiqatlar və qazıntılar nəticəsində Qəbələ tarixinin açılmamış yeni səhifələri ortaya çıxıb.
Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun İslam dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyev isə çıxışında ilk dəfə 1926-cı ildə Davud bəy Şərifovun rəhbərliyi ilə Qəbələdə ekspedisiya işlərinin aparıldığını və Yaloylutəpə arxeoloji mədəniyyətinin aşkar olunduğunu deyib.
Bu il Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının 100 ilinin tamam olduğunu söyləyən professor Qafar Cəbiyev müntəzəm qazıntı işləri aparan Qəbələ arxeoloji ekspedisiyasının şəhərin daha qədim və böyük hissəsini aşkara çıxarmış, böyük məktəbə çevrilmiş nadir ekspedisiyalardan olduğunu bildirib. O, İlyas Babayevin ömrünün sonuna qədər Qəbələdə tədqiqatlar apardığını və bu tarixi məkana son dərəcə bağlı insan olduğunu vurğulayıb. Professor Qafar Cəbiyev arxeoloq alimin yetirmələrinin onun yolunu layiqincə davam etdirdiklərini söyləyib.
Konfransda çıxış edən alimin oğlu Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri Faiq Babayev atasının xatirəsinə göstərilən diqqət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvü İlyas Babayevin həyat və elmi fəaliyyətinə həsr edilən videoçarx nümayiş olunub.
Beynəlxalq konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib. İclaslarda “Qafqaz Albaniyası şəhərlərinin tədqiqində İlyas Babayevin rolu”, “Antik və ilk orta əsrlərdə Kilsədağ və Ləkit dairəvi məbəd kompleksləri ətrafında urbanizasiya prosesləri”, “Bəzi antik dövr yaşayış yerləri və nekropolları”, “Albaniyanın antik şəhərləri Azərbaycanın arxeoloji fikir tarixində”, “Qalatəpə-Naftalan Əhəmənilər dövrü yaşayış yeri”, “Qəbələnin tarixi son tədqiqatlar kontekstində” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.
Qeyd edək ki, tədbir 8 iyul tarixində başa çatacaq. Beynəlxalq konfransın materialları məqalələr şəklində dərc olunacaq.

An international scientific conference “Urbanization Processes in the Caucasus and Surrounding Regions in Antiquity” was held at ANAS
On July 7, an international scientific conference titled “Urbanization Processes in the Caucasus and Surrounding Regions in Antiquity”, dedicated to the 90th anniversary of the birth of prominent archaeologist, corresponding member of ANAS, Professor Ilyas Babayev, took place at the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Organized by the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, the event brought together not only Azerbaijani scientists but also scientists and specialists from the USA, Korea, Germany, and Türkiye, as well as renowned archaeologists, employees from ANAS, media representatives, and other guests.
The conference was opened by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli who spoke about the fruitful scientific activity of the distinguished scientist Ilyas Babayev and highlighted his exceptional contributions to the development of archaeology in Azerbaijan.
He mentioned that Professor Ilyas Babayev was one of the archaeologists who founded a scientific school in Azerbaijan, emphasizing that his main research was devoted to the history and archaeological problems of Caucasian Albania, an ancient Azerbaijani state. He noted that the research of Professor Ilyas Babayev remains relevant and important today.
Academician Isa Habibbeyli described Ilyas Babayev as a distinguished scientist who dedicated his meaningful life to science. His research presents Azerbaijan’s rich history and culture to the world. The scientists still benefit from his legacy today.
He also characterized Ilyas Babayev as a tireless researcher, a dedicated and hardworking scientist, and a patriotic intellectual. He noted that Ilyas Babayev never hid his great pride, joy, and honor when presenting archaeological monuments.
The President of ANAS underlined that in recent days he had visited the Alisha Fortress, located in the Alasha village of the Astara district, to closely familiarize himself with the activities of the Astara archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Anthropology. He also recalled that he had personally reviewed the progress of the archaeological excavations at Beshbarmag Mountain, in Nakhchivan, in Naftalan, and in the Goranboy district, noting the scientific significance of the findings obtained during these excavations. He said that studying archaeology in conjunction with history, anthropology, ethnography, and other scientific fields would greatly contribute to the development of interdisciplinary relations.
He noted that in June of this year, for the first time, a meeting of the Presidium of ANAS was held at Karabakh University. During this meeting, the issue of ensuring the implementation of comprehensive scientific research in Karabakh and Eastern Zangezur was discussed. The importance of conducting comprehensive research by the Institute of Archaeology and Anthropology in the territories liberated from occupation, and in parallel organizing studies in other scientific fields, was highlighted, and relevant decisions were adopted in this regard.
Academician Isa Habibbeyli stated that in order to promote the results of the archaeological and anthropological research conducted by the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS in the territory of the country, as well as scientific innovations, an English-language journal titled “Azerbaijan Archaeology and Anthropology” has been established. Additionally, to inform the wider public about the results of excavation works carried out in various areas of the country, the “Archaeological Heritage” journal has also been established at the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS, and its editorial board has been approved.
At the end of his speech, the President of ANAS expressed his belief that the memory of Professor Ilyas Babayev would always live on in people’s hearts, and he wished success to the work of the international conference.
Then, Director of the Institute of Archaeology and Anthropology, PhD in History, Associate Professor Farhad Guliyev delivered a speech. He stated that archaeologist Ilyas Babayev dedicated his research to the processes of urbanization in the Caucasus. He spoke about his great services in training young scientists.
Further, Chairperson of the SEBA Azerbaijan-Korea Cultural Exchange Association, PhD in Biology, Ruhangiz Heydarova delivered a speech, stating that the large-scale archaeological research carried out in Gabala district with the financial support of the organization she heads was led by Ilyas Babayev. She noted that since 2009, Korean specialists have also been involved in the expedition. During the period of cooperation with SEBA, Professor Ilyas Babayev visited Korea in 2010 and 2012, where he gave presentations on Azerbaijani archaeology and the excavations conducted in Gabala.
Ruhangiz Heydarova emphasized that in 2014, with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the Gabala Archaeological Center was inaugurated. She recalled that Ilyas Babayev, as the head of the Gabala archaeological expedition and a prominent archaeologist, informed the Head of State about the work carried out at the center. She added that the research conducted under Ilyas Babayev’s leadership laid the foundation for Azerbaijan-Korea cooperation.
Ruhangiz Heydarova spoke about the important works carried out by SEBA to study the rich history of Gabala, which was the capital of Caucasian Albania for approximately 800 years. She noted that during the joint archaeological research and excavations conducted in recent years by Azerbaijani and Korean specialists, new unknown pages of Gabala’s history have been explored.
Head of the Department of Islamic Period Archaeology of the Institute of Archaeology and Anthropology, and Head of the Gabala archaeological expedition, Doctor of Historical Sciences, Professor Gafar Jabiev, in his speech, emphasized that Ilyas Babayev conducted research in Gabala until the end of his life and was deeply devoted to this historic site. Professor Gafar Jabiev also underlined that the students of the archaeologist are continuing his path with great dedication.
Speaking at the conference, the scholar’s son, Chairman of the Trade Union Organization of the Institute of Archaeology and Anthropology, Faig Babayev, expressed his gratitude to the organizers and participants for the attention and respect shown to his father’s memory.
At the end, a video dedicated to the life and scientific activities of corresponding member of ANAS Ilyas Babayev was presented.
The international conference continued its work with sectional meetings.
It should be noted that the event will conclude on July 8. The materials of the international conference will be published as articles.