AMEA prezidentinin Gənclər Mükafatı təsis edilib
AMEA prezidentinin Gənclər Mükafatının təsis edilməsi ilə bağlı qərarı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin martın 2-də keçirilmiş iclasında qəbul olunub. Təsdiq olunmuş Əsasnaməyə uyğun olaraq mükafat təbiət və ictimai-humanitar elmlər üzrə xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş gənclərə veriləcək.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev akademiyada gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində son illər görülən işlərdən danışıb. Akademik bildirib ki, gənclərin intellektual potensialının inkişafı, daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi, ölkənin ictimai, sosial və mədəni həyatında onların rolunun artırılması məsələlərinə dair kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi akademiyada aparılan islahatların əsasını təşkil edir. Akademik Rasim Əliquliyev gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında müsabiqələrin təşkili və gənclərin mükafatlarla təltif edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, mükafat müsabiqə əsasında 35 yaş daxil olmaqla təbiət və ictimai-humanitar elmlər üzrə xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş gənclərə veriləcək. Namizədlər barədə sənədlər AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış Ekspert Komissiyasına təqdim ediləcək, daha sonra Komissiya irəli sürülmüş namizədlər sırasından mükafata namizədi seçərək öz rəyini AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim etməlidir. Son olaraq namizədin mükafatla təltif edilməsi barədə yekun qərar Rəyasət Heyəti tərəfindən qəbul edilir. Qaliblərə müvafiq diplom və 2 min manat məbləğində pul mükafatı verilir.

Decision on the establishment of the Award of ANAS President for youth was adopted on March 2 at the meeting of the Presidium of ANAS.
According to the approved Regulation, the Award will be given to young scientists who have special achievements in the field of natural and social sciences and humanities.
At the event Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev told about work carried out in recent years in the field of youth policy of the academy, widely involvement to the scientific and organizational activity, increasing of youth activity in public, social and cultural life of the country.
The Academician Rasim Alguliyev emphasized that, for stimulation of scientific activity of youth is necessary to hold competitions and to award young scientists with prizes. Note that, the award will be awarded to young researchers under the 35 age, who have special achievements in the field of natural, social and humanities sciences.
The documents on nominates will be submitted to the Expert Commission, established by resolution of ANAS Presidium; then the Expert Commission will select from among them a candidate for the award and will present his conclusion to Presidium of ANAS.
The final decision on awarding will be taken by the Presidium. The winners will be awarded by the diploma and a cash prize amounting 2 thousand manat.