AMEA prezidentinin Gənclər Mükafatı təsis edilib
AMEA prezidentinin Gənclər Mükafatının təsis edilməsi ilə bağlı qərarı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin martın 2-də keçirilmiş iclasında qəbul olunub. Təsdiq olunmuş Əsasnaməyə uyğun olaraq mükafat təbiət və ictimai-humanitar elmlər üzrə xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş gənclərə veriləcək.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev akademiyada gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində son illər görülən işlərdən danışıb. Akademik bildirib ki, gənclərin intellektual potensialının inkişafı, daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb edilməsi, ölkənin ictimai, sosial və mədəni həyatında onların rolunun artırılması məsələlərinə dair kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi akademiyada aparılan islahatların əsasını təşkil edir. Akademik Rasim Əliquliyev gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında müsabiqələrin təşkili və gənclərin mükafatlarla təltif edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, mükafat müsabiqə əsasında 35 yaş daxil olmaqla təbiət və ictimai-humanitar elmlər üzrə xüsusi nailiyyətlər əldə etmiş gənclərə veriləcək. Namizədlər barədə sənədlər AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə yaradılmış Ekspert Komissiyasına təqdim ediləcək, daha sonra Komissiya irəli sürülmüş namizədlər sırasından mükafata namizədi seçərək öz rəyini AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim etməlidir. Son olaraq namizədin mükafatla təltif edilməsi barədə yekun qərar Rəyasət Heyəti tərəfindən qəbul edilir. Qaliblərə müvafiq diplom və 2 min manat məbləğində pul mükafatı verilir.

Учреждена премия президента НАНА для молодежи
Постановление об учреждении Премии президента НАНА для молодежи было принято 2 марта на заседании Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана. Согласно утвержденному Положению, премия будет вручаться молодым ученым, имеющим особые достижения в области естественных и общественно-гуманитарных наук.
На мероприятии о работах, выполненных в течение последних лет в сфере молодежной политики академии, рассказал академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев. Академик отметил, что основу проводимых в академии реформ составляют комплексные мероприятия, нацеленные на развитие интеллектуального потенциала молодежи, еще более широкое ее привлечение к научной и научно-организационной деятельности, повышение активности молодежи в общественной, социальной и культурной жизни страны. Академик Расим Алигулиев подчеркнул, что для стимулирования научной деятельности молодежи необходимо проводить конкурсы и награждать молодых ученых премиями.
Отметим, что премия будет вручаться молодым ученым в возрасте до 35-ти лет включительно, имеющим особые достижения в области естественных и общественно-гуманитарных наук. Документы о кандидатах будут представлены Экспертной комиссии, созданной постановлением Президиума НАНА; затем Экспертная комиссия отберет из их числа своего кандидата на получение премии и представит свое заключение Президиуму НАНА. Окончательное решение по награждению кандидата будет принимать Президиум. Победителям будут вручены соответствующий диплом и денежная премия в размере 2 тысяч манат.